U Srbiji 26.000 udruženja, među kojima i Društvo namćora i Udruženje Indijanaca

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
U Srbiji 26.000 udruženja, među kojima i Društvo namćora i Udruženje Indijanaca

B. Vuković | 01. 05. 2011. - 17:02h| Foto: Beta | Blic Online

BEOGRAD - Retko ko bi se na prvu loptu učlanio u Udruženje baksuza, ugursuza i namćora, dok ne sazna da ovi mrgudi, između ostalog, prikupljaju pomoć za siromašne.

138249_0806-udruzenje-namcora-foto-beta_f.jpg

U Društvo namćora ranije nisu mogli da uđu popovi i žandari, a sada zabrana važi samo za političare

Društvo sanjara o torti okuplja ljubitelje slatke poslastice, a njihov se predsednik kandidovao za mesto prvog čoveka Srbije. Udruženje Indijanaca nezadovoljno je radom Poreske uprave... Ovo su samo neka od 26.000 udruženja, koliko postoji u Srbiji.

Kruševačko Udruženje baksuza, ugursuza i namćora „Dobra narav” jedno je od najstarijih udruženja u Srbiji. Osnovani su na deveti utorak od Božića 1929. godine. Tada su se u jedno društvo okupili lekari, profesori, radnici raznih zanimanja, pisci, muzičari i drugi umetnici. Broj 13 izabraše za srećan broj svakog člana, a u društvo nisu mogli da uđu popovi, žandari i oficiri, a sada zabrana postoji samo za političare.

Na okupljanjima i proslavama postoji nekoliko pravila. Svi sede okrenuti jedni drugima leđima, niko ni sa kim ne sme da razgovara, a ko progovori, baca dinar u društvenu kasu. To pravilo se ubrzo prekrši, pa se kasa udruženja stalno puni. Sav prikupljeni prilog poklanja se siromašnim učenicima da se obuku, a domaćin slave je onaj član koji je najviše ulagao u kasu tokom godine. Danas ovo društvo broji oko šest hiljada „baksuza” raznih zanimanja.

- Na slavama organizujemo i nagrade za članove. Na primer, jedne godine je jedan od članova dobio nagradu jer je u novčaniku imao sliku svoje tašte, sasvim slučajno, što smo kategorisali kao najveći baksuz - priča za „Blic” jedan od članova udruženja.

U Aleksincu je registrovano prvo Udruženje Indijanaca u Srbiji, koje je upisano u registar društvenih i političkih organizacija Srbije. Ovo društvo formirano je sa ciljem da podrži obespravljene ljude u Srbiji, kojima su, kao i Indijancima, prekršena ljudska prava.

- Na popisu 2002. godine članovi moje porodice su se izjasnili kao Indijanci i odatle je sve krenulo. Razlog za organizovanje udruženja je nezadovoljstvo radom pojedinih državnih organa, pre svega Poreske uprave. Indijanaca je pre dolaska kolonizatora bilo 45 miliona, a sada ih je šaka jada, isto kao i nas, Srba. Srbiju vidimo kao veliki rezervat, kao što žive Indijanci u Americi. Imamo ideju da u Aleksincu napravimo turistički centar koji bi ličio na indijansko selo - objasnio je osnivač Ljupče Pavlović svrhu postojanja svog udruženja.

Među neobičnim srpskim udruženjima je i Društvo sanjara o torti, koje je u žižu javnosti dospelo kada je njihov prvi čovek Vojislav Đoković iz Čačka pokušao da se kandiduje za predsednika Srbije, na izborima 2004. godine. Kandidaturu je odbila Republička izborna komisija zbog nedovoljnog broja potpisa.

Udruženje brojača
Nije potrebno posebno isticati čime se bave Udruženje ljubitelja gubljenja vremena, Ljubitelji pustih ostrva, Udruženje ljubitelja ćevapa, Ljubitelji piva, čokolade, kaktusa, pokera. Međutim, ima i onih koji su po cilju okupljanja i nazivu jedinstveni u svetu. Udruženje brojača, okuplja ljude koji broje sve na što naiđu. Spajalice na stolu, opalo lišće na travi, automobile na ulici, ptice na drvetu, sve što vide oko sebe. Kasnije sa sastaju i prepričavaju jedni drugima ko je više čega izbrojao. Kažu, to umiruje živce i štiti od stresa.
 
Natrag
Top