U školama neophodno sexualno obrazovanje

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Mladima u Srbiji neophodno je seksualno obrazovanje u školama pošto se naša zemlja, zajedno sa Rumunijom, našla u grupi zemalja istočne Evrope sa visokim nivoom potrebe za ovakvom vrstom edukacije, pokazuju rezultati najnovijeg „Dureksovog” istraživanja.

U istraživanju u Srbiji, anketirano je 1.012 mladih između 14 i 22 godine. To je deo „Dureksovog” projekta „Lice globalnog seksa” u kome su učestvovali i mladi iz Hrvatske, Češke, Slovačke, Mađarske, Poljske i Rumunije.

Rezultati pokazuju da je Srbija na začelju, ispred Rumunije, po procentu u kome nastavnici mlade edukuju o seksu sa svega 6,3 odsto,iako informacije koje dobijaju u školi devojke i mladići smatraju najverodostojnijim. Ostali izvori iz kojih se mladi edukuju ne informišu ih u dovoljnoj meri o zaštiti od seksualno prenosivih bolesti i neželjene trudnoće, što potvrđuje i podatak da je Srbija sa oko 150.000 abortusa godišnje prva u Evropi.Istraživanje „Lice globalnog seksa” ukazuje da, za razliku od Mađarske koja je u školski sistem uvela obavezno seksualno obrazovanje još 1975.godine, mladi u Srbiji 364 puta više pokazuju potrebu za dodatnim,naknadnim seksualnim obrazovanjem u odnosu na ono koje sada imaju. Iako je Srbija po procentima devojaka i mladića uzrasta od 14 do 22 godine, sa 83,3 odsto druga zemlja u istočnoj Evropi po broju mladih koji žive sa roditeljima, rezultati istraživanja pokazuju da roditelji decu o seksu edukuju najmanje u poređenju sa drugim zemljama.

Devojke i mladići o seksu i odnosima u vezama najviše se informišu iz časopisa, i to njih 31 odsto. Slično je i sa mladima u svim zemljama u
kojima je sprovedeno istraživanje.Ipak, istraživanje ukazuje da mladi u istočnoj Evropi, koje o seksu edukuju nastavnici i medicinski radnici, u mnogo manjoj meri pokazuju potrebu za dodatnim, naknadnim seksualnim obrazovanjem. Situacija je potpuno drugačija u slučaju devojaka i mladića koji se za edukaciju o seksu oslanjaju na internet, jer rezultati govore da im internet ne daje dovoljno verodostojne podatke. Nameće se zaključak da veliki broj mladih internet koristi u potrazi za sadržajima o raznim seksualnim
problemima, ali da internetu kao izvoru ne veruje u potpunosti. Devojke i mladići koje o seksu informišu prijatelji, najverovatnije će u 67 odsto slučajeva želeti da provere i potvrde te informacije i dodatno se edukuju.

Ipak, istraživanja pokazuju da internet, magazini i prijatelji kao izvori informacija o seksu nisu dovoljno pouzdani izvori ili se ne bave u dovoljnoj meri važnim pitanjima poput prevencije. Ovo potvrđuje podatak da 82 odsto mladih u istočnoj Evropi pogrešno smatra da su redovni specijalistički lekarski pregledi najvažniji način prevencije širenja polno prenosivih bolesti. Drugim rečima, devojke i mladići ne razmišljaju o prevenciji, već veruju da će ukoliko rizikuju i imaju nezaštićene seksualne odnose, o svom zdravstvenom stanju saznati i o tome razmišljati tek posle odlaska kod lekara.

Zaključak koji se nameće jeste da treba uvesti zvanično seksualno obrazovanje mladih, posebno u školama i zdravstvenim ustanovama, i to pre 12. godine.
 
Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
'Di pre 12 godine, pa sad ga pretera. Ali da treba to stoji!

Na žalost nisam preterala,po statistikama i anketama sve više današnje omladine stupaju neupućenu u seksualne odnose već od 12-13 godine.
Sve se poremetilo,mladi ranije ulaze u pubertet nego što je bilo pre hormoni rade da kažem pun gas.....pa pogledaj samo decu,reći ću decu jel za mene jesu deca po osnovnim školama,kakvo je to ponašanje način oblačenja,šta se dešava po školama.
Nedavno sam bila na roditeljskom sastanku kod sina od mog brata,ja sam se sama prestravila kada je učiteljica počela da iznosi neke stvari za koje sam mislila da treba da počnu sa 15-16 godina.
 
Natrag
Top