U PKS ne manjka optimizma

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
U PKS ne manjka optimizma

U Privrednoj komori smatraju da nije neostvarivo da u drugom kvartalu rast indutrijske proizvodnje bude sedam odsto, što je kao u najbolja vremena.


v167111p0.jpg


Miloš Bugarin, predsednik Privredne komore Srbije


O povećanju industrijske proizvodnje Srbije u 2010. i izlasku iz recesije može se govoriti tek ako međugodišnja stopa rasta u prvom kvartalu budu najmanje 4,6 odsto, a u drugom kvartalu sedam do 7,5 odsto. To je optimistično ali ne i nedostižno, smatra predsednik PKS Miloš Bugarin.

Bugari je podsetio je da je u prva dva meseca ove godine izvoz bio veći za 20,9 odsto nego u istom periodu lane, a to, kako je istakao, "ukazuje na oporavak inostrane tražnje u zemljama EU i zemljama CEFTE, što daje optimističnu prognozu da i nije nedostižan rast od dva odsto na godišnjem nivou".

Bugarin je kazao da je srpskoj privredi potrebna "relaksaciju kada je u pitanju poreski sistem", dodavši da "sva fiskalna zahvatanja i poreska opterećenja za privredu moraju biti smanjena i primerena privrednoj snazi svakog privrednog subjekta".

Prema njegovim rečima, PKS će podržati "poresku relaksaciju koja će omogućiti kvalitetniju kontrolu poreza i omogućiti da veći broj poreskih obveznika kroz legalne tokove plaća svoje poreske obaveze, primerene nivou profita i delatnosti kojim se bave".

"Povećanje PDV-a nije priča koja će biti prihvaćena od strane privrednika", rekao je on.

Naveo je da se ipak može razgovarati o ujednačavanji ili jedinstvenoj stopi PDV-a, kako bi u ukupnoj masi zahvatanja poreska opterećenja prema privredi bila manja, ali bi imali veći broj poreskih obveznika koji su sada u zoni sive ekonomije.

"Ono čemu treba posvetiti pažnju je veća kreditna izloženost komercijalnih banaka prema privredi kako bi se finasirala postojeća proizvodnja i umanjio nivo nelikvidnosti i nastavio trend razvoja koji je bio tokom 2007. i 2008. godine", kazao je on.

Predsednik PKS je istakao da je važno nastaviti i sa "sveobuhvatnom reformom propisa i ukidanjem zastarelih zakona", ocenivši da realizacija te reforme nije na očekivanom nivou.

"Bez brzog i jakog investicionog ciklusa u koji će biti uključena domaća građevinska i prerađivačka industrija nema održivog privrednog rasta kratkoročno, a srednjoročno i dugoročno bez ozbiljne reforme javnog sektora i investicija u promenu privredne strukture", zaključio je on.


Izvor: Beta
 
Natrag
Top