U penziju sa 90 godina

Učlanjen(a)
29.04.2009
Poruka
3.068
Službenik Josef Maška iz Češkog fonda socijalnog osiguranja odlazi u penziju, što ne bi bilo ništa neobično da nema 90 godina, a u kancelariji je proveo 62 godine

PRAG - Službenik Josef Maška iz Češkog fonda socijalnog osiguranja odlazi u penziju, što ne bi bilo n išta neobično da nema 90 godina, a u kancelariji je proveo neverovatne 62 godine.
I da ga Fond ne otpušta, Maška bi 3. januara, posle novogodišnjih praznika, normalno došao na posao, piše češki sajt idnes.cz.
Kada je pre 62 godine Josef Maška došao prvi put na posao navukao je štitnike za rukave, latio se pera i ispisivao agendu za državni fond socijalnog osiguranja u Pragu.To isto je radio do danas. Samo sa tom razlikom što podatke traži na kompjuteru i ispisuje ih na mašini.




Novopečeni penzioner imao je od 1948. godine, devet direktora, a tokom života je u novinama čitao vesti o svim čehoslovačkim i češkim predsednicima od Tomaša Garika Masarika.
U istoj kancelariji sedeo je svih 62 godine, sa izuzetkom tri godine, kada je morao po komandi u radionicu za proizvodnju katrana preduzeća CKD Staljingrad. "U fond sam se vratio kad su na koži počele da mi se javljaju fleke, što su identifikovali kao početak raka", objašnjava Maška.
Ovu godinu u Češkom fondu socijalnog osiguranja završava sa prilično dobrim učinkom jer je u proteklih 12 meseci uspeo da obradi više od 600 spisa. Vrlo često se bavio, na primer, pomaganjem policiji da dođe do informacija za istragu.
Uprkos poodmaklim godinama očigledno najstariji češki službenik se spontano šali i priča zanimljivosti iz kancelarije.
Kaže da svako jutro vežba najmanje 15 minuta, a nekad i uveče.
"Kada sam imao 25 godina, počeo je da me boli kuk. Ortoped mi je zapretio da ću završiti u kolicima, ako ne budem svaki dan vežbao. To sam shvatio ozbiljno", objašnjava Maška.
U penziji će se uglavnom baviti radom u bašti - gajiće krastavce. Možda će se ponekad setiti svog klijenta - poletnog gospodina Tilca, kome Fond često nije mogao da uruči penziju jer se selio od jedne dame do druge, ali je zato redovno putovao u Prag kod referenta Maška da bi uzeo svoju penziju.



Izvor:Novosti
 
Natrag
Top