U Novom Sadu se provodi 20.000 Britanaca

Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
5.533
U Novom Sadu se provodi 20.000 Britanaca
Na Petrovaradinskoj tvrđavi počeo jubilarni deseti „Egzit” festival
10.07.2009. - 08:00

Deseti „Egzit”. Muzičko ludilo na Petrovaradinskoj tvrđavi počelo je sinoć. Kamp na Trandžamentu, veći i opremljeniji nego onaj iz prethodnih godina, juče je još uvek dočekivao kolone kampera iz gotovo čitave Evrope. Ranijih dana su se tu naselili Britanci (u Novom Sadu ih ima više od 20.000), a juče su dolazili posetioci festivala iz Hrvatske, Slovenije, Makedonije i Bosne i Hercegovine. Cene u kampu su duplo veće nego u celom gradu, ali gosti se na to ne obaziru. Mirnija atmosfera, kažu kamperi, sluti samo na odličnu žurku koja će početi čim sunce malo umine.

ns-x.jpg


Malom putničkom prikolicom iz Holandije, preko Beča, u „Egzit” kamp stigla su šestorica momaka, po prvi put na novosadski festival. Ovi momci su jedni od retkih posetilaca kampa koji su se juče oko podneva odlično zezali, i uz svoju kuću na točkovima napravili dvorište i diskoteku.
- Mi često ovako putujemo i ove godine smo se dvoumili između „Sigeta” i „Egzita”, ali su nam prijatelji rekli da je ovde zaista fenomenalno. Takav je i moj prvi utisak. Sinoć smo se odlično proveli u kampu, upoznali ekstra ekipu, a najbolje od svega je to što ovde ima zaista mnogo devojaka - sa osmehom priča vozač narandžastog autobusa Herman Pimelbri koji je svoju ekipu sigurno dovezao iz holandskog Nijmegena.
Njegov drugar Ari Jansen dodaje da jedva čekaju da čuju „Grandmaster Fleš” i „Korn”, a tek posle za njih šestodnevne žurke planiraće ostatak odmora.

ns0.jpg


Iako u kampu ima Novozelanđana, Australijanaca, Nemaca, Austrijanaca, Danaca, mladih iz bivših jugoslovenskih republika, pomalo Italijana i Francuza, i ove godine je kamp, festival i ceo Novi Sad progovorio tečni britanski engleski. Rusi, čiji je kamp prepoznatljiv po zastavama i praznim flašama votke, kažu njihove „komšije”, odavno su se negde zagubili.

- Da ne verujete, prvi put smo u Novom Sadu i na „Egzitu”. Naravno, došli smo jer je svima koji su bili bilo fenomenalno, a samo jedna fotka koju sam videla je dovoljna preporuka. Najviše je ljudi iz Velike Britanije, pa mi se čini da pola kampa poznajem. To je jedino što mi pomalo smeta. Jedva čekamo žurku i ludnicu na „Dens areni” i čini mi se da program ne bi mogao da bude bolji ni da sam ga ja sama pravila. Inače, već dve godine putujem po Evropi i nakon festivala ćemo obići ceo Balkan jer dotle još nisam stigla - priča Hermiona Rasel iz Londona i dodaje da su se „ludi Rusi” negde onesvestili.
Odmah do skrovišta desetak mladih Londonaca, sreli smo i grupicu srednjoškolaca iz Asiksa.
- Ovo je zaista lepa zemlja i, što je najvažnije, vreme je fenomenalno. Mislim da u životu nisam video toliko ljudi i toliko sunca. Očekujem da će „Kraftwerk” biti odličan, a jedva čekam „The Prodigy” da se dobro išutiramo - priča mladi Englez Džon Digart.
Iako su na prvi pogled zaličili na još jednu grupu Engleza, momci iz Danske kivni su na to što zbog navika njihovih severnih komšija imaju osećaj da ipak nisu dobrodošli.
- Čudno mi je bilo što su meštani skretali pogled sa nas. Tek posle sam u razgovoru sa jednim mlađim parom shvatio da svi misle da smo Englezi, koji vole i poštuju samo sebe i svoju zemlju, pa zbog toga dobijamo i takve reakcije. Ipak, svi koje smo pitali za pomoć bili su prilično ljubazni. Sviđa mi se Novi Sad i baš da bismo upoznali malo grad, išli smo peške od železničke stanice do kampa. Doputovao sam sa još pet drugara, a tu do nas su i devojke iz Belgije, pa smo se već udružili - sa osmehom govori Majkl Holmgart iz Kopenhagena.

Izvor: Blic
 
Natrag
Top