U našoj politici ima mnogo Šojića

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
U našoj politici ima mnogo Šojića


Poznati glumac Milan Lane Gutović iz nedelje u nedelju drži publiku prikovanu uz male ekrane zahvaljujući liku Srećka Šojića, koga maestralno dočarava u humorističkoj seriji „Bela lađa“. U intervjuu za „Blic“ Gutović otkriva da Šojić karakterno podseća na domaće političare, ali da publika voli ovakav tip likova i objašnjava pojavu elegantnih baraba u Srbiji.

27016_zablane07-foto-d-goll_f.jpg


Koliko će još, po vašoj proceni, Šojić da vedri i oblači na srpskoj političkoj sceni?
- Kada bi na našoj sceni bio samo jedan Šojić, onda bi bilo moguće izgovoriti njegovo ime i prezime. Ali nije tako! Ne liči Šojić samo na jednog našeg političara, on liči na sve njih.

Kako je moguće da samo u Srbiji uspevaju ljudi poput Šojića, sitni prevaranti koji nemaju adekvatno obrazovanje za funkcije koje zauzimaju?
- Ima ih sigurno i u drugim političkim sredinama. Pamtim da su se Bušovim glupim i nesuvislim rečenicama smejali sami Amerikanci. Citiram jednu od njih: „Volim decu i sam sam nekada bio dete!”. Ako je takav čovek uspeo da nagovori američki Senat da glasa za rat u Iraku, znači da je u Senatu njemu sličnih bilo više od onih koji na Buša nisu podsećali. Toliko za utehu nama!

Po vašem mišljenju, zašto publika sa simpatijama gleda na Šojića umesto da osudi njegovo ponašanje?
- Publika uvek voli takve jarke i jasne tipove. Oni tačno znaju šta će Šojić da uradi, ali ne znaju kako. Znaju čak i da će biti nešto podlo i pokvareno, ali ne znaju koji je način Šojić izabrao za taj slučaj. Možda uživaju u toj igri. Ko zna?

Ko može da stane na kraj Šojiću i njemu sličnima i na koji način (ako ne u realnom životu, a onda barem u seriji)?
- Šojić je kao tip živeo i u sredini koja se zvala Jugoslavija. Ta sredina je bila daleko zdravija od ove sredine koja se zove Srbija. Ali ipak postoji jedna razlika: tada je uspeo da dogura samo do direktora firme. Danas je u vrhu politike. To je valjda najbolji parametar za procenu Šojića.

27017_zabladja06-foto-z-loncarevic_f.jpg


Omiljeni lik sa malih ekrana - Srećka Šojića


Da li mislite da je Siniša Pavić samo dobar scenarista, ili pisac satiričar koji vredno beleži svakodnevicu?
- Gospodin Pavić je izgleda sve to. Nisam književni kritičar i moje mišljenje nije merodavno. Govorim samo kao osoba koja ima prilike da bliže upozna mogućnosti gospodina Pavića. Pre svega mislim da je on književnik kome je u istoriji obezbeđeno mesto.

Ako izuzmemo lik Šojića, koji je to drugi lik iz serije koji najčešće prepoznajete na ulicama, među narodom?
- U Srbiji je veoma popularan lik elegantne barabe. Osobe koja nema nikakve moralne skrupule i koji je u stanju da učini baš sve. Često gledajući prenose iz Skupštine i slušajući šta zastupaju i kako, ne umem da se otmem proceni uzajmljenoj iz medicine: „moralni idiot”. Takvih likova nije bilo u našoj literature, već smo morali da ih pozajmimo iz drugih literature. Valjda je to taj naš iskorak u Evropu?!

Često ste govorili da ste razočarani u ljude, da li ste revidirali svoj stav i kako uopšte popravljati ljude?
- Kao što ste iz prethodnog odgovora mogli da zaključite, nisam ga revidirao, već učvrstio. Upravo te barabe rade na tome da se poslednje institucije koje bi mogle da pozitivno utiču na svest ljudi Srbije, unište i unize. Samo jedna od tih institucija je Crkva.

Delujete veoma rasterećeno dok glumite, kao da se na sceni odmarate. Da li je vama posao ujedno i hobi, ili jednostavno posao?
- Moj posao je samo posao i ništa preko toga. Kažu da je taj posao koji se naziva umetnost, delo Gospoda Boga i umetnika, a najbolji je kada se umetnik u to ne meša.

Publika vas najviše prepoznaje po vašim komičnim likovima. Zašto ste izabrali komediju i takve karaktere kao sredstvo izražavanja, ako ne ličnog, onda bar glumačkog?
- Odgovor je u mojoj ličnosti. Više volim da u publici vidim nasmejana lica od uplakanih ili uozbiljenih. Više volim da se taj koji me je prepoznao na ulici nasmeje, nego da se sneveseli.

Šta bi Šojić uradio pre neko veče: gledao prenos iz Skupštine ili utakmicu Lige šampiona?
- Pa, bili su i u Skupštini i na utakmici. Pitajte njih.

Bez replike

Da li postoji neka Šojićeva replika koja vam je omiljena, i koja?
- Još smo i gospodin Pavić i ja u procesu izmišljanja replika, pa mi je teško da se tako brzopleto opredelim za jednu od njih.



Izvor: Blic/M.Mijatović
 
Natrag
Top