U Moskvi protest zbog etničkih nemira

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
U Moskvi protest zbog etničkih nemira





Beta-AP | 26. 12. 2010. - 16:57h | Foto: Rojters

Nekoliko hiljada ljudi protestvovalo je danas u Moskvi zbog etničkog nasilja koje je potreslo Rusiju, noseći transparente “Fašisti sramote Rusiju” i uzvikujući “Ne fašizmu!”.
103285_moskva01-foto-reuters_f.jpg

Protest organizovale nevladine organizacije


Protest u centru Moskve organizovale su nevladine organizacije u odgovor na nerede od 11. decembra kada su oko 2.000 nacionalista i fudbalskih navijača izašli na ulice vičući “Rusija Rusima!”, sukobile se s policijom i pretukle pripadnike manjinskih etničkih grupa s Kavkaza.

U tim sukobima povređeno je najmanje troje ljudi, a policija je uhapsila stotine izgrednika kako bi sprečila nove sukobe u Moskvi i Sankt Peterburgu. “Svaki grad u Rusiji je multietnički i bilo kakvo bujanje nacionalizma će uništiti zemlju”, rekao je na protestu vođa opozicije Vladimir Rižkov.

Ruski predsednik Dmitrij Medvedev u petak je kritikovao policiju zbog spore akcije policije u razbijanju etničkog nasilja.

Rusi čine oko 80 odsto od 142 miliona stanovnika Rusije, ali u toj zemlji živi još 180 etničkih grupa. Na Kavkazu živi najmanje 100 različitih etničkih grupa, među kojima su i Čečeni. Analitičari procenjuju da je sukob u Čečeniji doprineo rastu ksenofobije i neonacizma u Rusiji i nezadovoljstva Rusima i vlastima u Moskvi među stanovnicima Kavkaza.
 
Natrag
Top