U klupama 900.000 učenika

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
U klupama 900.000 učenika











Izvor:
B92.net








Početak školske godine opet obeležen najavama štrajka prosvetnih radnika. Ove godine manje đaka, a više nastavnika. Za niže razrede besplatni udžbenici.


3198553944ffaf7f7e3dee324887664_368x245.jpg



Osim protesta i nezadovoljstva među zaposlenima, početak školske godine obeležiće manjak učenika i višak nastavnika. Mada, u brojevima nikako da se usaglase Ministarstvo prosvete i sindikati.
Prema rečima ministra prosvete Žarka Obradovića, u prvi razred će krenuti oko 75.000 prvaka ili 2.000 manje nego prošle godine. A lane ih je, zapravo, bar prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, bilo tačno 72.692. Kako se broj dece koja kreću u prvi razred svake godine smanjuje za oko hiljadu u proseku, onda se u klupama može očekivati nešto više od 71.000 prvaka. A, recimo, 2000. godine u prvi razred krenulo je 85.000 dece.

Slično je i sa nastavnicima. Podaci Ministarstva kažu da ih je zaposleno oko 80.000 u školama, dok sindikati tvrde da ih je oko 105.000 i da, kada bi se njihov broj sveo na 90.000, ne bismo imali tehnološke viškove. Složni su u jednom broju - da ih oko 30.000 nema pun fond časova.

"Tačan broj ljudi koji će otići iz prosvete biće poznat do 10. septembra. Još nismo u situaciji da damo broj, ali iz dosadašnjeg iskustva stalno se pominju hiljade i hiljade, a onda se to svede na 100-200 osoba. Očekujem da će tako biti i ove godine", najavio je Obradović.

Po školskim upravama se prave liste tehnoloških viškova, kaže ministar, i naglašava da se taj posao obavlja zajedno sa sindikatima.

Kao što postoje liste tehnoloških viškova, ima i škola koje traže nastavnike upravo sa te liste, rekao je ministar, i objasnio da tek ako nastavnik, odnosno učitelj, ostane bez ijednog časa, postaje tehnološki višak.

Tamo gde ne bude protesta, đake nižih razreda dočekaće besplatni udžbenici. Spremno je 2,87 miliona knjiga za ukupno 303.500 učenika.

Prošle godine na kupovinu udžbenika za učenike prva tri razreda Ministarstvo je potrošilo 743 miliona dinara. Sada bi suma za udžbenike trebalo da bude znatno manja, jer će se prvi put koristiti i prošlogodišnje, polovne knjige. Od prošle godine udžbenici moraju da budu višekratni, pa će većina učiti lekcije iz knjiga koje je nasledila od godinu dana starijih drugara. Nove će im biti vežbanke ili kako ih izdavači zovu - radni udžbenici. Samo učenici četvrtog razreda, koji su prvi put obuhvaćeni programom besplatnih udžbenika, dobiće nekorišćene komplete.

Beogradski đaci nižih razreda dobiće dva kompleta - jedan od Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, drugi od Grada Beograda. Tokom leta su u beogradske osmoletke ugrađeni i ormarići, pa u glavnom gradu više neće biti dece sa preteškim rančevima na leđima, jer će jedan komplet ostavljati kod kuće, a drugi čuvati u školskim ormarićima.

"Udžbenici su spremni i deca će ih dobiti prvog dana škole. Komisija je pregledala sve udžbenike koje su đaci vratili na kraju prethodne školske godine. Ispostavilo se da jedan broj udžbenika nedostaje, pa ćemo ih naknadno naručiti", kaže za “Novosti” Dragi Lukić, direktor OŠ “Svetozar Marković” u Beogradu. -

Osim učenika mlađih razreda, u Beogradu će besplatne komplete, koje je obezbedio Grad Beograd, dobiti i stariji osnovci. Isto su učinile i neke druge lokalne samouprave.

Nastavnici u beogradskim osnovnim školama žale se kako im je “papirologija” oko besplatnih udžbenika zadala mnogo glavobolje. Kažu da za svako dete pripremaju šest ugovora, svaku knjigu moraju pojedinačno da zavedu, da upišu registarski broj...

"Za polovne knjige, koje su nasledili od prethodne generacije, pravimo ugovor u tri primerka, od kojih jedan ide roditeljima, drugi školi, a treći razrednom starešini. Ista procedura važi i za novi komplet koji će držati u školi ", objašnjavaju nastavnici.

Iako je država potrošila milione za kupovinu udžbenika, roditelji ipak neće biti pošteđeni velikih troškova. Jer mnoge knjige nisu u obaveznom udžbeničkom kompletu, a nastavnici traže da se baš iz njih uči. Reč je o raznoj dodatnoj literaturi, vežbankama, zbirkama zadataka... Za to, u proseku, treba izdvojiti od 3.000 do 5.000 dinara.

Prema cenovniku Zavoda za udžbenike, jedna knjiga košta između 550 i 600 dinara. A roditelji starijih osnovaca i svih srednjoškolaca moraju da kupe baš sve što je potrebno za nastavu.

"Prosečna cena kompleta za osnovnu školu je od 11.000 do 13.000 dinara, a za srednju od 8.000 do 11.000 dinara. Ove godine u knjižarama nema gužvi, jer je većina roditelja kupila knjige u pretplati još prošle školske godine, pa su tako dobili popust i mogućnost plaćanja na rate", kaže Jelena Ivanović, iz Zavoda.

Osim knjiga, roditelji moraju decu da opreme i novim sveskama, uvijačima, pernicama, da kupe i ranac, opremu za fizičko, tempere, bojice... Za kupovinu svega ovoga može se potrošiti 5.000, ali i 30.000 dinara. Jer neke sveske prodaju se za 15 dinara, ali ima i onih koje koštaju 200 dinara. Isto tako, najjeftiniji ranac je oko 1.000, ali može da košta i 10.000 dinara.

Ako se uračuna da prvog dana u škole đaci, po običaju, idu u novim haljinama, pantalonama, cipelama i patikama, i ovaj septembar donosi mnogo briga i prazan novčanik roditeljima.





 
Natrag
Top