U kandžama kulta lepote

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
U kandžama kulta lepote

Da li živimo u vremenu kada su lepota i stil jedini ideal i merilo vrednosti među ženama? Umesto u obrazovanje, kulturu i ličnu nadogradnju, mnoge žene vreme i novac ulažu isključivo u ličnu "fasadu"

1_zps5b7c1284.jpg


Da bi izgledala kao prava Barbika, Ukrajinka Valerija Lukjanova (29) nije žalila ni novca, ni vremena. Iako je priznala samo jednu operaciju, povećanje grudi, plastični hirurzi tvrde da je izvadila nekoliko rebara kako bi imala uži struk, zatim je proširila kukove, operisala jagodice, nos i bradu. Celokupni "remont", kažu, ne košta manje od 100.000 dolara. Najpoznatija živa lutka na svetu jede samo voće, a cilj joj je potpuni prestanak unosa hrane i pića.

I dok je mnogi napadaju tvrdeći da je postala žrtva lepote, drugi smatraju da krivicu ne snosi ona, već društvo koje nameće nedostižne standarde. Ženska lepota i mladost uvek su bili na ceni, ali postavlja se pitanje da li smo došli do toga da su zategnuto telo i lice bez bora jedina merila vrednosti? Da li ćemo kao Dorijan Grej biti u stanju da prodamo dušu đavolu zarad večne mladosti ili smo to, ne znajući, već uradili? Psiholog, profesor Univerziteta u Novom Sadu i lajf kouč dr Đurđa Soleša Grijak podseća da je lepota oduvek merilo vrednosti žene.

- Ženskom lepotom bavili su se umetnici, književnici, filozofi i naučnici. Možemo govoriti o evoluciji lepote, jer su se standardi menjali kroz vreme i određeni su kulturološkim vrednostima i individualnom percepcijom. Za razliku od lepote, večna mladost je zahtev skorijeg datuma. Ako je fokus razvoja žene usmeren isključivo na spoljašnji izgled, onda je trend lepote i večne mladosti opasan - kaže psiholog.

Da akcenat jeste na izgledu, potvrđuje podatak da industrija lepote troši milijarde dolara godišnje kako bi nas ubedila da nismo dovoljno lepi, mršavi i zgodni. Naravno, normalno je koristiti proizvode koji zaista mogu da nam pomognu u postizanju boljeg izgleda, ali problem nastaje kada postanemo potpuno opsednuti "tržištem lepote". A kako i ne bismo, kada vlada opšte mišljenje po kojem su zgodni ljudi srećniji, uspešniji, lakše nalaze posao i partnere, a i više im se veruje.

Da bismo zadovoljile visoke standarde i očekivanja društva, nosimo neudobne štikle i uskačemo u steznike koji će našu figuru učiniti vitkijom, mažemo neophodne, ali i nepotrebne kreme, a o estetskim operacijama počinjemo da razmišljamo čim zakoračimo u četvrtu deceniju. Ali, šta god uradile, bitku sa nedostižnim standardima na kraju gubimo.

- Ako žena ne shvati da godine nose i iskustvo i slobodu i lakoću shvatanja života, onda će se naći u problemu dostizanja večne mladosti, što je nemoguća misija. Savršenstvo je nedostižni ideal i zato je svaki naš pokušaj da ga dostigemo odmah osuđen na neuspeh. Kako niko ne voli poraze, tako nas i neuspeh u dostizanju savršene lepote dovodi do niskog samopouzdanja koje se projektuje u druge sfere našeg života - opominje psiholog.

Upravo to su imale na umu Robin Rajs i Lisa Medi kada su pokrenule kampanju "Zaustavimo ludilo lepote", koja pokazuje koliko su današnji standardi opasni. Kampanja postavlja pitanja da li su vitke noge najvažniji ženski kvaliteti, gde je granica mršavosti, da li je jedina vrednost žene u fizičkom izgledu. "Staro nije ružno. Samo je nevidljivo" - poruka je kampanje sa kojom su se identifikovale žene širom sveta.

- Dosta je bilo nemogućih standarda. Dosta je savršenstva, takmičenja, poređenja. Želimo novi svet u kom će naša lepota biti definisana i unutrašnjim kvalitetima, a ne samo obimom struka. Mi smo mnogo više od našeg izgleda, veličine, oblika - poručuju Rajsova i Medijeva.

Glas su podigle i neke holivudske zvezde koje se protive plastičnoj hirurgiji. Kejt Vinslet je među prvima priznala kako ima bore i celulit i da izgleda kao i svaka druga žena na ulici. Helen Miren i Meril Strip primeri su žena koje stare dostojanstveno, dok je Džulija Roberts rekla da ne želi botoks jer hoće da njena deca znaju kad je srećna, a kad tužna. Ipak, i Džulija je priznala da je možda na putu da ugrozi svoju karijeru jer se ne priklanja holivudskim standardima lepote koji uključuju barem obavezno zatezanje lica.

Kao u svemu, i ovde je pitanje mere ključno. Kako podseća naša sagovornica, spoljašnja i unutrašnja lepota zajedno čine kompletnu ženu.

- Vođenje računa samo o jednoj lepoti dovodi do polovične žene kao rezultata. Svojim klijentkinjama i studentkinjama govorim da žena treba da otkrije svoje vrednosti i sposobnosti, pronađe šta je čini srećnom, čime želi da se bavi i da se posveti svemu što će joj doneti zadovoljstvo. Pri tom, važno je da se neguje i da bude zadovoljna svojim izgledom. Zbog sebe. Na kraju, zadovoljna žena je lepa žena - zaključuje psiholog.

NI MUŠKARCI NISU POŠTEĐENI

Mada za muškarce važi ona izreka da su kao vino, jer su sa godinama sve bolji, ni njih nije zaobišao kult lepote.

- Za muškarce su dugo druge vrednosti bile prioritet. Ipak, danas, kozmetička i modna industrija ne štede ni njih. Još kad se tome doda i mišljenje žena, možemo reći da su savremeni muškarci i te kako izloženi zahtevu za lepotom i večnom mladošću. Jedina razlika je što oni tome pristupaju opuštenije nego žene, jer su strogi zahtevi koji se pred njih stavljaju još sveži i zasnivaju se na dobrovoljnoj osnovi - kaže psiholog.

DEVOJČICE VERUJU DA SU DEBELE

Da bismo shvatili zašto je lepota za žene toliko važna, treba da se vratimo u detinjstvo i prisetimo se poruka koje smo tada dobijali. Od najranijih dana devojčice slušaju rečenice poput "Kako si lepa", "Divno si se obukla", "Mnogo si slatka", čime usvajaju poruku da je izgled važan, ako ne i ključan adut. Kod dečaka je, s druge strane, akcenat na fizičkoj snazi i hrabrosti. Koliko smo daleko otišli, dokazuju takmičenja za malu mis Amerike, gde gledamo petogodišnjakinje pod punom šminkom, šestogodišnjakinje uverene da su debele, sedmogodišnjakinje koje koriste sprej za samopotamnjivanje jer im je koža suviše bela. Psiholozi zato roditeljima savetuju da umesto pohvala vezanih za izgled, devojčicama upućuju komplimente za pamet, velikodušnost, marljivost i ostale unutrašnje kvalitete.

"NABIJANjE" KOMPLEKSA

U "nabijanju" kompleksa ženama prednjači modna industrija. Dizajner Kelvin Klajn nedavno je razbesneo dame širom sveta kada je za liniju donjeg veša pod nazivom "Savršeno zgodna" angažovao puniju manekenku. Problem je što "punija" manekenka nosi veličinu 38, dok je konfekcijski broj prosečne žene 42. Na udaru je bila i kuća "Viktorija sikret" čije su mršave manekenke reklamirale veš pod sloganom "Savršeno telo". Mnoge pripadnice nežnijeg pola zatražile su izvinjenje od kompanije i promenu slogana jer poruka da savršeno telo imaju manekenke negativno utiče na samopouzdanje žena i povećava njihovu nesigurnost kad je fizički izgled u pitanju.

Izvor: Veñernje novosti
 
Natrag
Top