U kakvom sistemu Srbi žele da žive?

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
U kakvom sistemu Srbi žele da žive?

U socijalizmu je bilo najbolje, tvrdi 81 odsto građana, koji su svoj životni standard u tom periodu ocenili četvorkom, od mogućih pet poena, pokazalo je istraživanje javnog mnenja "Kako građani Srbije vide tranziciju".


dysp43.jpg


Sociolog Srećko Mihailović, jedan od autora istraživanja, rekao je da građani preferiraju sistem u kojem su, prema njihovom mišljenju, dobro živeli.

Prema podacima iz istraživanja, 81 odsto se izjasnilo da je u socijalizmu bilo najbolje, šest odsto da je to bilo u vreme Slobodana Miloševića, a 10 odsto da sada živi najbolje.

"Kada građani tako govore, misle na standard i privredni razvoj. Ljudi misle da su u socijalizmu imali više para, sigurnija radna mesta i da im je sveukupno bilo bolje", rekao je Mihailović na konferenciji "Dometi tranzicije od socijalizma ka kapitalizmu", u organizaciji Fondacije Fridrih Ebert, Centra za studije socijalne demokratije i CeSID.

Kada ih pitate, objasnio je on, da li bi se vratili u taj period, građani većinski odgovaraju da ne bi.

Istraživači su građanima postavili i pitanje "ko vlada Srbijom" i sa ponuđene liste odgovora, 23 odsto je odgovorilo kriminalci.

To je najporazniji nalaz istraživanja da građani misle da Srbijom vladaju nelegalne i nelegitimne institucije, rekao je Mihailović i dodao da je drugo pitanje koliko su građani zaista u pravu, ili se radi o površnom utisku.

Na pitanje ko vlada Srbijom, 23 odsto građana je odgovorilo kriminalci, 18 odsto ispitanika je odgovorilo vlada, skupština, predsednik, dok je isti toliko procenat građana reklo da Srbijom vladaju vlasnici velikih preduzeća.

Da političke stranke vladaju zemljom odgovorilo je 14 odsto ispitanika, 12 odsto je reklo da to čini međunarodna zajednica, dok je 15 odsto reklo da ne zna ko vlada Srbijom.

Poverenje u političke institucije i vlasti je nisko i može se reći da kod nas postoji taj tren opadanja poverenja u institucije, istako je Mihailović.

Direktor Centra za demokratiju Dragoljub Mićunović, uz opasku da nije siguran da li je pozvan kao okrivljeni ili svedok, predstavio je ukratko dešavanja u zemljama koje su u proteklih 20 godina prošle put tranzicije.

Prema njegovim rečima, 1989. godine je dao intervju u kojem je istakao da će kroz pet ili 10 godina, sve socijalističke zemlje uspotaviti višepartijski sistem.

Umesto perioda od pet do 10 godina, naglasio je Mićunović, pad Berlinskog zida dogodio se samo posle pet nedelja i ceo taj sistem socijalizma, sa izuzetkom Rumunije, srušio se mirno, kao kula od karata.

Mi smo imali specifičan slučaj, rekao je on, jer se za razliku od ostalih država, koje su se "oslobađale" od stega Rusije, kao David od Golijata, Srbija je utonula u nacionalizam.

Mićunović je naglasio da su Demokratska stranka i Građanski savez Srbije delovali tako da se politička tranzicija oslanja na Evropu i izgradnju društva na evropskim vrednostima.

Istraživanje javnog mnenja sprovedeno je na reprezentativnom uzorku od 1.813 ispitanika, bez teritorije Kosova i Metohije.

B92
 
Natrag
Top