U ilegalnim domovima stari bez kontrole

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Malo mesta za smeštaj starih lica

Velike potrebe za smeštajem starih lica u domove u Srbiji rezultirale su time da se mnogi koriste prevarama i otvaraju privatne domove bez neophodnih dozvola. Samim tim, mnogi od njih liče na svratišta i malo bolje preuređene barake, a pošto se vode kao pansioni ili tome slično, izmiču bilo kakvoj kontroli.

66301_0825-dom-foto-press_f.jpg

Privatnom staračkom domu „Horizonti“ u selu Rakovici zabranjen je rad odlukom Ministarstva rada i socijalne politike

nspekcija Ministarstva za rad i socijalnu politiku prošle godine je zatvorila 25, a ove pet privatnih domova koji nisu imali uredne papire. Privatnom staračkom domu „Horizonti“ u selu Rakovici iz kog je nestala štićenica Mirjana Zima (63) zabranjen je rad odlukom Ministarstva rada i socijalne politike. Inspekcija ovog ministarstva je proverom utvrdila da vlasnik nema dozvolu za rad, iako je to obavezno po Zakonu o socijalnoj zaštiti, pre prijema korisnika.
- Ne znamo gde sve postoje neregistrovani domovi za stare, jer da znamo, mi bismo ih odmah zatvorili. Problem je u tome što oni rade ilegalno zato što se ne registruju kao domovi za stare, već se u Agenciji za privredne registre prijavljuju kao pansioni, koje mi otkrivamo tek kad nam se obrati neki njihov nezadovoljni korisnik - kaže za „Blic“ Rasim Ljajić, ministar rada i socijalne politike.
Osim toga, ministarstvo saznaje za ilegalne domove i ako njihove vlasnike ocinkari neko drugi, vođen ličnim razlozima i motivima. Po Ljajićevim rečima, takvih slučajeva je, u poslednjih nekoliko godina, bilo „na desetine“.


- Čim dobijemo prijavu, mi takav dom odmah zatvaramo, ali je problem što ti ljudi onda otvore dom na drugom mestu, po istom principu. Bukvalno otvaraju gde hoće. Tako smo zatvorili ilegalni dom u beogradskom naselju Kumodraž, ali je vlasnik otvorio novi u Mirijevu, pa kad smo saznali i taj zatvorili, on se preselio u Rakovicu - dodaje ministar Ljajić.

Inspektorka za socijalnu zaštitu Nena Darmanović kaže da na sajtu ministarstva postoji spisak domova za stara lica koji imaju dozvolu za rad.

- Naši inspektori izlaze na teren i proveravaju uslove u kojima žive korisnici zakonitosti rada, tj. da li ispunjavaju propise iz našeg pravilnika - kaže Darmanovićeva.

Prema njenim rečima, ove godine je zatvoreno pet domova za stara lica, na teritoriji Beograda „Prima Vera Plus“, stacionar ‘’Viva Orhideja“, Dom za smeštaj i negu starih lica ‘’Soko’’, Domsko odeljenje za smeštaj penzionera ‘’Život plus’’ i ‘’S. Nikola’’ iz Negotina.

- Od ovih pet, dva staračka doma „Soko“ i „S. Nikola“ su popravila nedostatke koje je naša inspekcija našla i dobili su dozvolu za rad. Nama nije u interesu da zatvaramo domove za stara lice, već da oni posluju legalno - kaže Darmanovićeva.

Puni kapaciteti
Državni domovi za stara lica u Srbiji imaju kapacitet za 7.000 korisnika, dok mesta u legalnim privatnim domovima ima za 1.019 korisnika. Cene se kreću od 19.821 koliko košta smeštaj u četvorokrevetnoj sobi u državnom domu do 60.000 dinara koliko košta smeštaj u apartmanu u privatnom domu. Kako saznajemo u Ministarstvu za rad i socijalu politiku, kapaciteti su skroz popunjeni, pa se na mesto dugo čeka.



M. Nikolić - D. Pušonjić | 18. 08. 2010
 
Natrag
Top