U Hrvatsku vraćeno kulturno blago

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]U Hrvatsku vraćeno kulturno blago
[/h]
Ministri kulture Hrvatske i Srbije, Andrea Zlatar Violić i Predrag Marković, najavili su u Zagrebu kraj procesa koji već dve decenije ugrožava odnose dve susedne zemlje


manastir-Krka.jpg


Zagreb – Pravoslavne ikone i crkvena građa iz manastira i hramova Srpske pravoslavne crkve u Hrvatskoj, ali i vredne numizmatičke zbirke i arheološki nalazi iz muzeja u Kninu i Benkovcu te arhivska i muzejska građa iz vukovarskih arhiva uskoro će,nakon 20 godina,iz Beograda i Novog Sada da krenu tamo gde stvarno i pripadaju.

Potpis na dokument kojim se garantuje povratak tačno 1.065 kulturnih dobara u Hrvatsku, čime se i zvanično završava taj dugogodišnji proces, u Državnom arhivu u Zagrebu stavili su hrvatska ministarka kulture, Andrea Zlatar Violić i ministar kulture, informisanja i informacionog društva u Vladi Srbije, Predrag Marković.

Sva su se kulturna dobra, nakon restaurisanja nalazila u institucijama i ustanovama kulture u Srbiji,ada zaista budu u najboljem mogućem stanju pobrinuli su sevrhunski restauratori iz Beograda, odnosno s Petrovaradina.

Najavu okončanja procesa povratka kulturnog blaga u Hrvatsku, koje je ukradeno, utajeno, otuđeno ili na drugi način odneseno u vreme rata, pozdravio je i hrvatski predsednik Ivo Josipović primivši u svojoj rezidenciji dvoje ministara i sve ljude koji su skoro dve decenije učestvovali u tom vrlo zahtevnom poslu.

„Ogromno kulturno blago trebalo je obraditi, renovirati i pohraniti, na čemu sam posebno zahvalan. Jedan deo blaga je i vlasništvo SPC u Hrvatskoj što je izuzetno važno za očuvanje identiteta srpske nacionalne manjine”, poručio je predsednik Josipović. Dodao je i da je to „jedan od važnijih događaja u odnosima dve zemlje jer pokazuje da se otvorena pitanja mogu rešavati ostvarivanjem interesa obe strane”.

Hrvatsko Ministarstvo kulture raspolaže podacima po kojima je u ratu od 1991. do 1995. godine iz Hrvatske otuđen, nestao ili opljačkan 46.191 predmet iz čak 45 muzeja ili ustanova u kulturi. Povratak kulturnih dobara počeo je nakon pada Miloševića i demokratskih promena, pa je od tada, kako je naveo ministar Marković, vraćeno više od 23.600 predmeta.

Uglavnom se radi o umetničkim delima i kulturnim dobrima iz vukovarskog muzeja i tamošnje zbirke Bauer, privatne zbirke vukovarske porodice Paunović i franjevačkog samostana u Vukovaru, pravoslavnih hramova u Slavoniji i Sremu, ali i crkvenoj građi iz manastira Krka, Krupa i Dragović.

„Potpisivanjem protokola stavljamo tačku na ’i’, ali i poručujemo kako ne samo da ćemo da rešimoproblem i vratimo blago, nego da ga učinimo i dostupnim i vidljivim u adekvatnim uslovima”, najavio je ministar Marković te potvrdio kako je samo prošle godine Srbija izdvojila skoro 15 miliona dinara za potrebe restauracije i konzervacije blaga iz Hrvatske.

Hrvatska ministarka kulture Andrea Zlatar Violić podsetila je kako je reč o poslu koji je trajao više od decenije i u kojem su na svim nivoima teret podneli mnogi, od stručnjaka do političara, a najviše restauratori i konzervatori.

„Do kraja 2013, odnosno kad stvorimo uslove i obnovimo prostor, ukupno će 1.065 predmeta biti smešteno u odgovarajuće objekte, najčešće u vlasništvu SPC”, obećala je ministarka Zlatar Violić, najavljujući kako će za obnovu iz hrvatskog budžeta biti osigurano oko milion evra.

Iako je saradnja restauratora i kulturnih radnika početakna procesu zalečivanja rana,koje je rat ostavio na kulturi i umetnosti, sve je stiglo na jedan viši nivo jersu stručnjaci s obe strane Dunava puno toga naučili jedni od drugih, što će i sami priznati.Zajedno će konačno da završe još jednu ružnu epizodu sa kraja 20. veka.

Mladen Obrenović

-------------------------------------------------------------------

Još 22.000 eksponata netragom nestalo

Na žalost, Protokolom o povratku kulturnih dobara iz Srbije u Hrvatsku nije obuhvaćeno još najmanje 22.000 predmeta na razne načine nestalih tokom rata. Oni su postali predmet istraga policija dve zemlje, ali i međunarodnih policijskih organa. Deo njih nikad neće biti vraćen, a dobar deo je i uništen u ratnim razaranjima.

„Zajedno sa Interpolom neka će druga ministarstva nastaviti da rade na području krađe kulturnog blaga, jer je ilegalna trgovina umetničkim delima jednaka po vrednosti ilegalnoj trgovini drogom”, upozorio je ministar kulture Predrag Marković.

-----------------------------------------------

Šta je do sada vraćeno

Podsetimo, povraćaj dobara odvijao se do sada u nekoliko navrata.Zabeleženo je, između ostalog, vraćanje kompletne umetničke zbirke bratstva manastira Krke – 56 predmeta, kao i četiri ikone iz manastira Dragovića, zatim ikone Svete Bogorodice iz crkve Svetog Dimitrija i 33 ikone iz crkve Svetog arhiđakona Stefana, obe u Dalju. Vraćeno je i 26 ikona iz manastira Krupa ispod Velebita i dve ikone – slike na platnu na kojima su Sveti Nikola i Sveti Prokopije, koje pripadaju porodici Paunović iz Vukovara.

Politika
 
Natrag
Top