U četvrtak će početi da radi PET skener

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Rešen problem sa uvozom reagenasa


U četvrtak će početi da radi PET skener





Izvor: Blic S. Todorović | 09. 03. 2011. - 00:02h | Foto: S. Đalić

BEOGRAD - PET skener u Kliničkom centru Srbije, po svemu sudeći, ponovo će početi da radi u četvrtak, nakon dva meseca pauze. Jedan od razloga zbog čega aparat nije bio u funkciji je duga procedura za dobijanje dozvole za sletanje aviona mađarske firme od koje uvozimo radiofarmaceutik, supstancu koja se ubacuje u krv pacijenta da bi se PET kamerom videli tkiva i organi. Čim stigne prva isporuka, koja je dovoljna za pregled dvanaest pacijenata, prvi sa liste čekanja biće pozvani, saznaje “Blic”.
65482_0807-pet-centar-foto-s-djalic_f.jpg

PET centar je koštao 4,5 miliona evra


Drugi razlog zbog čega sada više od 200 pacijenata čeka na pregled je raspisivanje tendera za firme od kojih uvozimo radiofarmaceutik. Pošto je bilo obaranja tendera, ova procedura je trajala više od dva meseca. A bez radiofarmaceutika, koji spada u radioaktivni materijal, ovaj skener ne može da radi. Kada je rešena i ta situacija, pojavio se problem oko snadbevanja radiofarmaceutikom.

Naša zemlja, iako bi mogla da ga proizvodi, uvozi od dve inostrane firme. Jedna je IBA iz Belgije, koja farmaceutik proizvodi u Rimu, a nama ga isporučuje „Jatovim“ komercijalnim letovima. Njihov cikloton za proizvodnju radiofarmaceutika je u kvaru, zbog čega nemamo redovno snadbevanje iz ove zemlje. Druga firma je “Pontron” iz Mađarske, koja supstancu isporučuje svojim avionom. Tu je nastao problem jer oni prvi put supstancu izvoze u našu zemlju, zbog čega se dozvola za uvoz čeka i više od 15 dana.

- Takva je procedura, ali samo kada se dozvola traži prvi put. Pri uvozu radioaktivnog materijala potrebna je saglasnost MUP -a i Ministarstva spoljnih poslova. Očekujemo da će sve biti gotovo do 10. marta - objašnjava Radmila Ćorović, direktor spoljnotrgovinskog prometa u Institutu “Vinča”, koji je zadužen za uvoz.

PET skener je medicinska dijagnostička tehnika koja daje vrlo precizne trodimenzionalne slike vitalnih procesa i funkcija tkiva i organa. Da bi se dobila ovakva slika, u organizam, obično u krvotok, unosi se radiofarmaceutik.

Nakon toga se pacijent smešta u PET kameru kojom se snima, što je osnov za postavljanje dijagnoze. PET se najviše koristi u onkologiji jer ova tehnika omogućava precizno razlikovanje malignog od benignog tumora. Aparat ima primenu i u neurologiji i kod kardiovaskularnih oboljenja.

Ovaj aparat omogućava precizno razlikovanje malignog od benignog tumora.

Instalirane dve kamere

Od kada je kupljen PET skener, znalo se da će biti problema s njegovom upotrebom zbog radiofarmaceutika. Svi se slažu da postoji potreba da se izgradi postrojenje za proizvodnju, ali država još nije donela odluku gde niti kada će da gradi. U Kliničkom centru Srbije kažu da je svetska praksa da se postrojenja za proizvodnju radiofarmaka nalaze u sklopu PET centara i da već imaju prostor za tu svrhu. S druge strane, stručnjaci iz Instituta „Vinča” nude već gotov prostor u koji je država uložila 1,38 miliona evra. Njima je potreban samo ciklotron za proizvodnju supstance jer imaju kadar za proizvodnju. U realizaciju PET centra, na bazi tendera koji je raspisalo Ministarstvo zdravlja, uloženo je oko 4,5 miliona evra. U Srbiji su do sada instalirane dve PET kamere. Jedna je u KCS, a druga je u Institutu za onkologiju u Sremskoj Kamenici.
 
Natrag
Top