Tutorijali o facebooku

Član
Učlanjen(a)
31.10.2009
Poruka
3.068
Evo teme za tutorijale na facebooku
1.Ako necete da idete vise na facebook uvek se odjavite
2.Ne primajte zahteve za grupu,igricu,ili prijateljstvo od nepoznate osobe
3. Ako vidite reklame na desnoj strani facebooka nikako ne klikcite
4.Ako vam mozilla ponudi neke plugine da se skinu nikako ne skidajte
5.Ne govorite vasu sifru i e-mail adresu svima
6.Evo kako se prave smajliji u caskanju
:D
<3
:(
:O
7.Ucaskanju ako vam neko ponudi neki link neko sa kime se nedruzite mnogo ne klikcite on moze da pravi link sakrije a ubaci navodno neki drugi link.
Seticu se jos (valjda)yes3
 
Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
1.306
Evo svi moguci smajliji na fb

fb-smiles.gif
 
Član
Učlanjen(a)
31.10.2009
Poruka
3.068
Tek sam sada video to nisu svi moguci smajliji ima jos 5,6 jedan od njih je ajkula.yes3
 
Član
Učlanjen(a)
29.10.2009
Poruka
1.416
Zaštitite privatnost na Facebooku i Twitteru

[SIZE=+2]Zaštitite privatnost na Facebooku i Twitteru

[/SIZE]EVO SAVETA KAKO DA OBEZBEDITE SVOJ IDENTITET I LIČNE PODATKE U DRUŠTVENIM MREŽAMA NA WEBU

136_12H_2_BadMessage.jpg

Oluja na Facebooku: postavljanje zapaljive poruke kao što je ova sigurno će za nekog biti pogubno, a taj neko možete biti i vi.

Krstarenje Webom više nije usamljenička aktivnost. Facebook, Twitter i druge društvene mreže brzo su postale deo svakodnevice, ali one podrazumevaju i niz ozbiljnih pretnji po privatnost. U ovom članku ću vas upozoriti na ključne opasno*sti društvenog umrežavanja i ponuditi nekoliko primere*nih akcija koje treba da preduzmete da biste bili bezbedni na mreži.

Društveno umrežavanje se zasniva na ideji otvorene razmene informacija i nagla*ša*va*nja zajedništva. Naža*lost, mrežna zajednica pojedinaca koji aktivno razme*nju*ju isku*stva i teže povezivanju sa istomišljenicima može da bude lak plen za hakere, čiji se pristup temelji na „izvlače*nju“ informacija na osnovu poverenja. Važno je da bude*te svesni pretnji i da postupate diskretno u svim interakcijama na Mreži.


136_12H_1_Facebook_Profile.jpg

Razmislite pre nego što nešto saopštite – jeste li sigurni da je razumno mešati posao i politiku u odnos s Facebook prijateljima?

Oprezno razmenjujte sadržaj preko Mreže


Prvo upozorenje je da se i u zajednici otvorene razmene podataka treba ravnati pre*ma ograničenjima koje na**me*će zdrav razum. I ame*rički predsednik Obama je u septembarskom obraćanju školama upozorio učenike da obazrivo objavljuju po**datke na Facebooku, jer šta god se tamo objavi u nekom trenutku može izroniti iz kakvog budžaka.

Suština te izjave može se primeniti na sve društvene mreže, a verovatno i na Internet u celini. Opšte pra*vilo je da se uzdržavate od objavljivanja informacija na Mreži zbog kojih biste kasnije mogli da zažalite. Velika je verovatnoća da će neko nekad naleteti na njih i iskoristiti ih da bi vas progonio, naročito ako nameravate da se bavite politikom.

Ako mislite da uzdržavanje od postavljanja uvredljivih ili zapaljivih komentara na Mreži kvari zabavu, latili ste se opasne igre. Imajte na umu ko su vam prijatelji i ne zaboravite da prijateljev prijatelj može da bude – neprijatelj.


Ne gubite iz vida ko su vam prijatelji

Kada pošaljete poruku na Twitter ili ažurirate status na Facebooku, nemojte smetnuti s uma kome se obraćate. Sve češće čujemo priče o ljudima koji su zaboravili da je i njihov šef deo mreže prijate*lja pa su napisali komentare zbog kojih su zažalili ili su čak dobijali otkaz.

Neželjene posledice objavljivanja nesuvislih komentara na Mreži toliko su učestale, barem po pričama, da je u gradskom rečniku skovan termin „dobiti Facebook otkaz“. Čak i objavljivanje naizgled bezopasnog komentara *„dosadno mi je“ prilikom ažuriranja statusa tokom radnog vremena može da ima teške posledice ako ga pročita neko pogrešan.

U mrežama kao što je Twit**ter, i s nedavnim izmenama Facebooka koje omogućuju svima zainteresovanima da prikazuju i pretražuju vaše poruke, više zaista ništa ne može da se sakrije.


136_12H_3_FB_SocialAds.jpg

Facebook dozvoljava podešavanje privatnosti za druge aplikacije i reklame, ali ne i za sopstvene reklame.


Vodite računa o „vidljivosti“ svojih komentara

Dobro ste razmislili i odluči*li da ipak svima saopštite ko**liko ste ogorčeni zbog pre*kovremenog i rada tokom vikenda, jer ste nameravali da ga provedete na rekreaciji. Pažljivo ste proveravali i zaključili da vaš šef nije deo mreže pa ste našli oduška na tastaturi i otvorili srce.

Nažalost, teorijski još uvek niste bezbedni. S ob**zirom na to da je van va**še mreže, šef ne može direk*tno da vidi vaš ko**men**tar, ali ako neki vaš Facebook prijatelj povezan s njim objavi komentar na vašu izmenu statusa, čak i samo da bi se složio s vama, šef će moći da pritisne vezu preko prijatelja i da pročita vašu „žalbu“.

Budite društveni i razme*njujte svoje dogodovštine sa sve većom mrežom istomiš*lje**nika. Ipak, radi sopstvene bezbednosti, pridržavajte se osnovnog pravila: nikada na Mreži ne objavljujte bilo šta što neko ne bi trebalo da pročita, jer će on to pre ili kasnije sigurno učiniti.


136_12H_4_AllowAccess.jpg

Facebook vas upozorava da učestvovanje u kvizu možete nastaviti ako dozvolite pristup informacijama iz profila, kako vašeg tako i vaših prijatelja.

Podesite parametre za očuvanje privatnosti

Spajanje privatnosti i dru*štvenog umrežavanja možda i ne izgleda logično. Kako možete da budete društveni i otvoreni i da istovremeno zaštitite svoju privatnost? Činjenica da ste odlučili da razmenjujete izvesne informacije sa odabranom gru*pom ljudi ne znači obavezno da morate podeliti sve sa svakim, ili da vam je svejedno da li će informacije koje objavljujete moći svi da vide.

Facebook je privukao neželjenu pažnju u vezi s različitim pitanjima u po**gledu privatnosti. Ako ga koristite već izvesno vre*me, možda ste primetili reklame u kojima se po**jav***ljuju imena ili foto*grafije vaših prijatelja.

Facebook nudi kontrole za privatnost pomoću kojih možete da pri***la*godite tipove informacija koje će biti do*stupne drugim aplika*ci*ja*ma. Ako pogledate karti*cu Ads u kontrolama za pri*vat*nost primetićete da ona uop*šte ne dozvoljava isklju*či**va**nje reklama ugrađenih u Fa**ce**book. Naprotiv, piše da se „Facebook trudi da napravi reklame koje će vama i va**šim prijateljima biti zanimljive“.


136_12H_5_Privacy.jpg

Facebookovi parametri za privatnost omogućuju da definišete ko će moći da vidi različite tipove informacija i sadržaj vaše strane.

Oprezno s kvizovima

Jedna od najprivlačnijih strana Facebooka za mnoge *ko**risnike jeste praktično neo**gra**ničen izbor igara i kvizova. Deo njihovog us*peha sigurno leži i u dru*štvenom aspektu. U igrama se borite protiv svo*jih prijatelja, a kroz kvizove ih bolje upoznajete i pride se zabavite.

Udruženje ACLU je skre*nu**lo pažnju na količinu informacija koje se razmenjuje u kvizovima i igrama. Kada korisnik Facebooka započne igru ili kviz, po pravilu iskoči prozor sa objašnjenjem da interakcija sa aplikacijom zateva omogućavanje pristupa informacijama. U istom prozoru se korisniku omogu*ćuje da odustane od igre ili da dozvoli pristup podacima da bi se igra nastavila.

Strana s dozvolom jasno upozorava korisnika da to podrazumeva da će aplikacija moći da „povuče“ informacije o profilu, fotografije, podatke o prijateljima i dru*gi sadržaj koji joj je potre*ban da bi radila. U takvim okolnostima naprosto se mo*rate zapitati (kao što je učinila i organizacija ACLU) zašto su igri ili kvizu uopšte potrebne te informacije.


Facebookova praksa o privatnosti u Kanadi

Facebookov pristup pri*vatnosti nije se svideo ni kanadskoj vladi. Kanadski zaštitnik privatnosti je zaključio da je ona u su**ko**bu s pravilima o privatnosti podataka te zemlje i preporučio je Facebooku da izvrši nekoliko izmena da bi bila u skladu s njima.

Krupna zamerka kanadskog zaštitnika privatno*sti odnosila se na „ži**vot*ni vek“ naloga i podataka u njima. Facebook omogu*ću*je korisnicima da deaktiviraju ili isključe nalog, ali ne i da ga trajno obrišu. Fotogra*fije i promene statusa mogle bi da opstanu dugo vremena nakon što je korisnik ugasio svoj profil na Facebooku. Poput organizacije ACLU, i kanadska vlada brine zbog velike količine podataka o korisnicima koje Facebook deli sa autorima nezavisnih aplikacija.


Upotrebite postojeće kontrole za privatnost

Iako su primedbe organiza*cije ACLU i kanadske vlade ozbiljne, treba reći da Facebook ipak nudi izvesne kontrole za ograničavanje ili zabranu pristupa informacijama. Pošto je reč o lokaciji za društveno umrežavanje koja je predviđena za razme*nu informacija, mnogi para*metri su standardno otvo**reni, ali vi morate podesiti opcije za privatnost kako vama odgovara.

Za svaki parametar možete odlučiti da li ćete informacije deliti sa svima, s mrežama My Network i prijateljima, s prijateljima vaših prijate*lja ili samo sa svojim prijateljima. Ako želite, ove parametre možete i preciznije da podesite.

136_12H_6_TinyURL.jpg

TweetDeck ima pano za prethodni prikaz s detaljima o originalnoj URL adresi koja se krije iza skraćene URL adrese, uključujući i celu adresu.

Čuvajte se napa*dača koji izvlače lične podatke na prevaru

Društveno umrežavanje je, shodno svojoj prirodi, druželjubivo i zato su korisnici manje oprezni nego inače i spremniji na razmenu informacija. Oni se uključuju u mrežu da bi proširili svoje po*slovne veze, ponovo uspostavili kontakt sa starim prijateljima i komunicirali u realnom vremenu s prijate*ljima i kolegama. Za loše momke u takvom okruženju nema ničeg lakšeg od napada kojima se podaci otkrivaju na prevaru.

Većina korisnika računara zna da ne treba da odgovara na poruke e-pošte u kojima im nigerijski kralj u izgnanstvu obećava milione dolara u zamenu za uslugu krijum*čarenja novca iz zemlje. (Oni koji to ne znaju ve*ro**vatno ne bi ni trebalo da budu na Internetu, jer su opasni i po sebe i po druge.)

Ali šta vam je činiti ako vaša dobra prijateljica iz srednje škole, koju niste videli 18 godina, pošalje poruku na Facebook sa objašnjenjem da su joj ukrali novčanik a kola se pokvarila i moli vas da joj poštom pošaljete novac da bi se mogla vratiti kući? Možda ćete biti manje sumnjičavi nego inače.

Napadači su shvatili da su rođaci i prijatelji lak plen za priče ove vrste. Pomoću drugih vrsta napada uspevaju da uđu na Facebook nalog i da promene lozinku tako da njegov vlasnik više ne mo**že da mu pristupi. Zatim stupaju u vezu s prijateljima vlasnika zaposednutog naloga i pokušavaju da iznude novac od njih pomoću laž*nih poruka.

Kako se odbraniti od ovih lukavih tehnika? Najpre bi trebalo da se prisetite da rođak ili prijatelj koji vam je dovoljno blizak da bi od vas tražio novac u nevolji ima i vaš broj telefona, tako da poruka preko Facebooka ili e-pošte nije baš najlogičniji način za stupanje u vezu u izuzetnoj situaciji. Ako pri*mite sličnu poruku na Facebook ili e-poštom, mašite se za telefon i pozovite „ugroženu“ osobu da biste proverili verodostojnost *poruke.


Ne dozvolite da vas prevari kratka URL adresa

Pretnja koja se nedavno pojavila kao rezultat dru*štvenog umrežavanja jeste napad kratkom URL adre*som. Neke URL adre*se su veoma dugačke i nisu po*godne za korišće*nje u e-porukama ili pri*lozima u Web dnevniku, pa se pojavila potreba za uslugom njihovog skra*ćivanja. Twitter je sa svojim ograniče*njem od 140 znakova naj*više uticao na to da usluge za skraćivanje URL adresa kao što je Bit.ly postanu neophodne.

Nažalost, napadači mogu da iskoriste skraćenu URL adresu da bi korisnike naveli na pristup zlonamernim Web lokacijama. Pošto se kratka URL adresa sastoji od nasumičnog niza znakova koji nisu u vezi sa stvarnom URL adresom, korisnici ne mogu ni znati da li je ona prava ili lažna.

TweetDeck, veoma popularna aplikacija za slanje poruka u Twitteru, ima opciju za prikaz informacija o skra*ćenoj URL adresi i to jeste izvesna zaštita. Prozor s prethodnim prikazom sadrži detalje o skraćenoj URL adresi, uklju**ču*jući i stvarnu, dugačku URL adresu na koju veza upućuje.

Ako ne koristite TweetDeck za Twitter ili pak morate da radite sa skra*ćenim URL adresama na drugim lokacijama i uslu*gama, zadržite dozu sumnjičavosti u pogledu onoga što se krije iza na*sumične adrese na koju vodi poruka.

2hnz9t2.gif

i448064_1zwcbjn.gif.





 
Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
1.306
Meni niko od prijatelja ne moze da vidi zid. Nesto sam poremetila izgleda.
 
Član
Učlanjen(a)
29.10.2009
Poruka
1.416
Facebook

Подешавања везана за приватност

Да би приступили подешавању опција приватности, у горњој линији алата на facebook страни изаберите опцију privacy settings у менију settings.

fb01.jpg


На страници са подешавањима биће вам понуђене опције прилагођавања профила (ко може да види ваш профил), претраге (ко може да вас пронађе путем претраге и како ће моћи да вас контактира), вести које шаљете у етар и поруке са зида са графитима (сетите се поменутих серија на почетку овог текста) и апликација.

fb02.jpg


Подешавања профила се одвијају кроз два корака: Основна подешавања и конактне информације. На следећој слици видите како изгледа профил чије детаље (осим основних сумираних информација) могу да виде само ваши пријатељи. Наравно, ова поља која укључују личне информације, образовни профил, занимање и информације о запослењу, можете подесити и на друге начине (да их виде сви припадници ваше мреже - нпр. Србија, или пријатељи ваших пријатеља, али и нико - у ком случају је паметније не уписати их уопште) али запамтите да колико је сакривање од света крисно, толико је и контрапродуктивно. Знате ону изреку - браве и зидови не држе провалнике напољу него нас унутра. Треба наћи средину, као и у свему другом.

fb03.jpg


У другом кораку, осим ако не желите да вам припадници свих група на facebooku којима приступите могу видети и слати поруке преко програма за брзе поруке или смарати вас рекламама на мејл, обавезно подесите опције веома стриктно - не дозволите приступ вашем броју мобилног телефона (ако сте га неким разлогом уопше дали facebook-у) е-поште или адреси. Ја рецимо имам приступ бројевима мобилних телефона гомиле људи, и нисам једини, а да сутра неко узме да их зеза (у најбољем случају) као што се једном другу десило пре пар месеци, немогуће је сазнати да ли је у питању неко са facebook-а уопште, камо ли ко је, без уплитања органа унутрашњих послова који просто обожавају да милују прогонитеље и друге манијаке по бубрезима. Ако се пак испостави да је реч о несланој шали, другарица са факса би вам тешко опростила време проведено у станици због 2-3 шаљива sms-а у неприкладно време... (Како и сам имам непријатна искуства са особама које не знају да одустану кад им кажете да не желите даљи контакт, озбиљно вам кажем да размислите о овоме. А у то време чак нисам ни знао за facebook :)

fb04.jpg


Када сте одлучили ко може да приступи информацијама на вашем профилу, и у коликој мери, време је да одредите ко може да вас "пронађе" и шта може након тога да уради. Опција search visibility омогућава да будете потпуно недоступни или да свако може да вас пронађе ако зна ваше име, на пример. Искључивање овога може довести до тога да другови из основне/средње не могу да вас пронађу, док остављање опције everyone значи да ће вас пронаћи свако ко рецимо претражује све особе вашег пола и година у нашој земљи... Запамтите, ово не значи да ви морате да их додате у пријатеље - ја сваке недеље искулирам бар две потпуно непознате девојчице које се поводе myspace принципом да додају редом у пријатеље све и свакога, ваљда да набију број пријатеља. Увек имате опције ignore или block, а ова друга је генерално корисна и за апликације, поготово ако вам редовно долазе позиви за једну те исту од разних људи.

fb05.jpg


На истој страни можете да дозволите или забраните стварање "визитке" која ће се показати када вас неко пронађе као резултат претраге, а не може да приступи директно вашем профилу, те шта ће тачно укључити таква картица од информација - насумичн списак ваших пријатеља, основне информације, име, ... Можете чак и да онемогућите потпуно опцију која људима дозвољава да вас додају као пријатеља, и здржите ту "моћ" за себе, ако вам тако више одговара. Контам да је то већ превише екстремно, али размислите шта је најбоље у вашој ситуацији.

Последњи део данашњег текста говори о забрани "трачева" да их тако назовем. Приметили сте сигурно, да на почетној страни (home) можете да видите како је тај и тај пријатељ коментарисао слику тога и тога (којег ви уопште не познајете) и шта је рекао, и приступите тој слици а самим тим и целом албуму те треће особе... Или, сервис вас обавести да особа X више није слободна док другарица из средње пише по зоду свог момка... Е сад, не говорим о подешавању тога које вести ће се вама приказати, то сконтајте сами већ, него о томе које вести овог типа ћете "емитовати" вашим пријатељима да виде и читају.


fb06.jpg


Ако не желите да сви знају када шта сте написали и коме као коментар на неку леву фотку, онда лепо искључите и ова обавештења. Додатну сигурност за људе који воле да држе искључен статус/чет пружа и опција искључивања објаве времена писања на зиду - нема више "хеј па сад си био ту а не видим те, како то"...

Опет ово је све само почетак. Нема праве приватности на интернету. Већ и само име и презиме су превише за неког ко зна да их искористи... А не можемо се скривати заувек због неколико злонамерних...


2hnz9t2.gif

i448064_1zwcbjn.gif.


 
Član
Učlanjen(a)
29.10.2009
Poruka
1.416
Permanentno uklanjanje Fejsbuk naloga, korak po korak


Korak 1: Ulogujte se na svoj Facebook nalog.

01-facebook-login.png



Korak 2: Proverite da li se u Vašem profilu nalazi validna adresa e-pošte. Ovo možete proveriti na stranici za Podešavanje naloga.

02-facebook-email.png



Korak 3: Posetite stranicu Login | Facebook i kliknite na dugme „Submit“ („Pošalji“ u sučelju lokalizovanom na srpski jezik).


03-facebook-delete_my_account.png



Korak 4: U prozorčetu koje se pojavi upišite lozinku za pristup svom Fejsbuk nalogu u polje „Password“, kao i sigurnosni kôd sastavljen od dve reči (eng. capcha) u polje „Text in the box“. Nakon toga kliknite na dugme „Okay“.

04-facebook-password_and_capcha.png



Nakon ovoga, dobićete obaveštenje sledećeg sadržaja (hvala @buddha
za sadržaj poruke):

Your account has been deactivated from the site and will be permanently deleted within 14 days. If you log into your account within the next 14 days, your account will be reactivated and you will have the option to cancel your request.

Pošto ste već zatražili permanentno uklanjanje naloga, nemojte se prijavljivati na svoj Fejsbuk nalog i trebalo bi da u narednih 14 dana administratori kompletno uklone Vaš nalog, uključujući tu i uklanjanje svih slika na Vašem profilu, privatnih i poruka na zidu, beleški i svega ostalog što ste za života Vašeg Fejsbuk naloga radili.

NAPOMENA: Ovo je zvanična procedura za uklanjanje naloga. Na ovaj način, tako bar kažu, uklanjaju se i Vaši privatni podaci, pa (navodno) nije potrebno uklanjati ih ručno. Ako ste dovoljno paranoični, prvo pobrišite fotke i podatke o sebi, zidiće, poklončiće i ostale gluposti zbog kojih verovatno napuštate Fejsbuk, pa onda odradite proceduru za uklanjanje naloga. Tako ste sigurni da Vaši podaci neće ostati dostupni (bar u slučaju da neko ne zaore u rezervnu kopiju baze podataka Fejsbuka).

2hnz9t2.gif

i448064_1zwcbjn.gif.




 
Natrag
Top