Turci grade fabriku u Doljevcu

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Turci grade fabriku u Doljevcu










Izvor:
Novosti.rs







Doljevčane obradovala vest o investiciji vrednoj 60 miliona evra. Posao za 700 radnika. Investitor vojsku služio u SFRJ.

U Doljevcu sa nestrpljenjem čekaju oktobar i početak rada nove fabrike turske kompanije „Boral aluminijum“, investicije „teške“ 60 miliona evra, koja bi ovoj maloj i jednoj od najnerazvijenijih opština u Srbiji, poznatoj uglavnom po proizvodnji lubenica i povrtarskih kultura, trebalo da otvori vrata na putu izlaska iz višedecenijske zaostalosti.



srb-doljevac-turci_310x186.jpg



U novoizgrađenim halama u industrijskoj zoni na površini od desetak hektara, proizvodili bi se aluminijumski profili i vrata za kamionske prikolice, a najveći deo bio bi namenjen izvozu. Početak izgradnje planiran je čim vremenske prilike dozvole.

- Ne postoje reči kojima bih izrazio zadovoljstvo šta i koliko za nas znači ova investicija, čijom će se realizacijom stvoriti uslovi za zapošljavanje 700 radnika u naredne tri godine, s tim što bi u prvoj fazi do posla došlo njih 300 - kaže Goran Ljubić, predsednik opštine Doljevac.

Sporazum o izgradnji fabrike u Doljevcu 19. prošlog meseca potpisali su vlasnik kompanije „Boral aluminijum“, Bunuamin Atik i zamenik direktora SIEPA Goran Džafić u prisustvu potpredsednice Vlade Srbije Verice Kalanović. Turski partner uložio bi 50 miliona evra, dok bi subvencija države za novootvorena radna mesta iznosila 10 miliona evra.
Na pomenutoj lokaciji već radi nekoliko manjih firmi sa ukupno oko 200 radnika. A šta nova velika firma znači za ovaj kraj, dovoljno govori podatak da je ovde stopa nezaposlenosti 33 odsto i da na posao čeka oko 2.500 uglavnom mladih ljudi.
- Ne umem da objasnim zašto sam se odlučio baš za Doljevac, gde, inače, nema mnogih infrastrukturnih objekata, ali poslovični duh mi govori, da se nisam prevario. Rođen sam u susednoj Makedoniji, a vojsku sam služio u SFRJ, što znači da smo na neki način naši i to me je možda dovelo ovde - kaže Bunuamin Atik.

 
Natrag
Top