Tržište se budi

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Tržište se budi





Izvor: Blic Žarko Galetin | 02. 04. 2011. - 00:02h

Promet od 1.997,75 tona u protekloj nedelji pravo je osveženje u letargičnoj atmosferi na tržištu, koja traje od početka 2011. Naime, ovakav promet je za 85,42 odsto veći nego prethodne nedelje, a finansijska vrednost prometa koja je iznosila 46.699.490 dinara u porastu je za 60,91 odsto od upoređujućeg podatka iz prethodne nedelje. Glavni krivac za ovakva dešavanja je kukuruz. Naime, u ukupnoj nedeljnoj strukturi prometa kukuruz participira sa čak 90,10 odsto. Pšenicom se nije uopšte trgovalo, pa ovaj podatak najbolje oslikava trenutne tržišne potencijale pojedine robe u sektoru primarnog agrara.
Tržište kukuruza se definitivno budi. Razloge nalazimo i na strani ponude i na strani tražnje. Naime, lepo vreme ubrzalo je sušenje kukuruza u čardacima i uticalo na povećanu ponudu s jedne strane, dok intenziviranje izvoza povećava pritisak na strani tražnje, s druge strane. Cena kukuruza JUS kvaliteta je u porastu. Prosečna cena trgovanja ovom robom iznosila je 22,30 dinara po kilogramu (20,65 bez PDV), što je za čitavih 4,55 odsto više od prosečne cene trgovanja u prethodnoj nedelji.

Cene kukuruza na svetskim berzama takođe su u blagom porastu. Podsetimo se samo kratko kako se kreirala cenovna spirala na ovom tržištu: najpre je rast cene hrane podstakao nemire u Tunisu i Egiptu, pa se potom, po principu domino efekta, kriza prelila i na još neke zemlje Severne Afrike i Bliskog istoka, što je izazvalo naftnu krizu i nagli rast cene ove robe, a što je ubrzalo tražnju za bioetanolom, odnosno kukruzom, od kojeg se taj energent proizvodi, te se tako krug zatvorio i ponovo uticao na rast cene kukuruza. Dodaju li se tome nepredvidivi klimatski poremećaji, koji će bitno uticati na ukupne svetske prinose osnovnih poljoprivrednih kultura, ne možemo se oteti utisku da će tržište hrane još dugo biti u fokusu interesovanja svetskog javnog mnenja.

Pšenicom se nije uopšte trgovalo u protekloj nedelji, a konačnim zaokruženjem državnih mera u pogledu spuštanja carina za kvotirani uvoz od 100.000 tona pšenice i odobrenim izvozom za 33.000 tona brašna stvoriće se uslovi i za nešto intenzivnije trgovanje pšenicom.

Sojom se trgovalo u količini od 125 tona, a cena je na istom nivou kao i prethodne nedelje – 37,48 dinara za kilogram (34,70 bez PDV). Konačno je i tržište mineralnih đubriva malo živnulo na „Produktnoj berzi“, s obzirom na to da je trgovano đubrivom NPK u formulaciji 15:15:15, i to po ceni od 34,56 dinara po kilogramu, odnosno mineralnim đubrivom UREA, po ceni od 37,80 dinara za kilogram.
 
Natrag
Top