Trojica bivših direktora bolnica u pritvoru

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.630
Zbog nenamenskog trošenja novca u javnim nabavkama


direktori-i-bolnice-01.jpg


direktori-i-bolnice-02.jpg


direktori-i-bolnice-03.jpg


Bivši direktori kliničko-bolničkih centara „Bežanijska kosa“, „Zvezdara“ i „Zemun“, dr Nikola Milinić, dr Zoran Ivanković i dr Ivo Berisavac, prema nezvaničnim informacijama, juče su privedeni u beogradsku policiju. Oni se sumnjiče za propuste u radu ovih zdravstvenih ustanova, na čijem su čelu bili do kraja prošle godine.

Za propuste u javnim nabavkama i nenamensko trošenje novca njih trojicu je u oktobru prošle godine optužila sada već bivši sekretar za zdravstvo dr Dragana Jovanović. Ona je tada svu dokumentaciju u vezi sa ovim slučajevima prosledila Agenciji za budžetsku reviziju, a gradonačelnik Dragan Đilas formirao je specijalnu Komisiju koja je trebalo da ispita sve navode.
U izveštaju komisije piše da je u KBC „Bežanijska kosa“, po naredbi Sanitarnog nadzora Ministarstva zdravlja, zatvoren hitan urgentni prijem hirurgije. Komisija je utvrdila i da su nadležni u ovoj zdravstvenoj ustanovi nabavili medicinski nameštaj i pomoćnu medicinsku opremu odstupajući od projektne dokumentacije, a velika sredstva potrošena su i za kupovinu kancelarijskog nameštaja koji se nije mogao dovesti u vezu sa pružanjem zdravstvenih usluga. Ilustracije radi, sofa i dve fotelje za ovaj KBC plaćene su oko 805.000 dinara, baštenski suncobran oko 279.000, a vešalica za odela oko 13.500 dinara.
U slučaju KBC „Zemun“ Komisija koju je formirao gradonačelnik ustanovila je da se radilo sa trećinom kapaciteta, kao i da je zdravstvena delatnost na neprihvatljivo niskom nivou, dok su se optužbe sekretara za zdravstvo odnosile na to što su započeti pojedini radovi na ovom objektu, iako nije mogao da bude raspisan tender jer novca nije ni bilo. U ovom slučaju, prema nezvaničnim informacijama, nedostaje kompletna tenderska dokumentacija za radove u delu Operacionog bloka u iznosu od 34 miliona dinara, kao i za dodatne radove u starom delu objekta i kotlarnice za proizvodnju pare za vešeraj u iznosu od 270.000 evra.

Prema mišljenju gradske Komisije, propusta u radu u KBC „Zvezdrara“ nije bilo, i zdravstvena delatnost bila je na prihvatljivom nivou. Međutim ovaj KBC je, prema nezvaničnim informacijama, nabavljao nameštaj vredan oko 40 miliona dinara za objekat za koji su se tek odvajala sredstva i gde je izvođenje radova tek bilo na početku.
Prošlogodišnje optužbe dr Dragane Jovanović rezultirale su smenom trojice direktora krajem prošle godine, a cela priča je ostala bez epiloga. Za sada nije poznato da li je i dr Vladan Šubarević, koji je bio član Gradskog veća zadužen za zdravstvo do decembra prošle godine, privođen na informativni razgovor. On je inače posle skandala sa ovim zdravstvenim ustanovama, podneo ostavku na funkciju.

Malverzacije i u domovima zdravlja
U oktobru prošle godine dr Jovanović je optužila i direktorke domova zdravlja „Dr Milutin Ivković“ i „Zvezdrara“, dr Jasminku Jelić i dr Branku Grujić za nenamensko trošenje novca i kršenje zakona o javnim nabavkama. Inicijativa za smenu direktorke DZ „Dr Milutin Ivković“ pokrenuta je zbog kršenja Zakona o javnim nabavkama, Zakona o budžetu i Uredbe o koeficijentu plata, o čemu postoje podaci u Izveštaju Odeljenja za budžetsku kontrolu pri Ministarstvu finansija od 25. marta 2008. godine. U slučaju DZ „Zvezdara“ govorilo se o malverzacijama na tenderu za deo ovog doma zdravlja u Mirijevu, odnosno, poručen je nameštaj čija je vrednost veća za čak 26,3 miliona dinara od vrednosti koja je predviđena ugovorom. Direktorke oba doma zdravlja su smenjene ali ni jedna još uvek nije odgovarala za ove prekršaje.


Autor: Lana Gedošević
 
Natrag
Top