Tri puta vode do vaše srodne duše

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Ne čekajte da vam se ljubav dogodi, već je potražite. Usamljenost pogađa mlade i stare, lepe, pametne i uspešne, zato ne treba da je doživljavate kao poraz ili lični neuspeh. Važno je da se prvo suočite se njom, a evo šta onda možete da uradite, kako biste upoznali osobu sa kojom ćete ostvariti nežno prijateljstvo, vezu, a možda i brak.

3072_ljubavni%20par%2005%20dreamstime_6156214_hf.jpg


„Fortuna“ – Svako peto poznanstvo preraste u vezu

Agencija za bračno posredovanje „Fortuna“ ima dugogodišnje iskustvo u upoznavanju osoba koje ne uspevaju na drugi način da pronađu partnera. Upoznavanje se ostvaruje putem upitnika koji članovi popunjavaju, ali i tokom izleta, zabava i druženja u „Fortuninom“ klubu. Prema njihovoj statistici, svaki peti kontakt je uspešan, odnosno ostvaruje se veza. Ljiljana Lepšanović, sociolog agencije smatra da je ovakav način upoznavanja veoma ozbiljno osmišljen, s obzirom na to da je osim nje u njihovom timu i psiholog.
− Jednom mesečno organizujemo zabave ili izlete na kojima svi zainteresovani mogu da se druže i upoznaju, ali naši članovi popunjavaju i upitnik u kom, osim svojih podataka, navode i zahteve u vezi sa potencijalnim partnerom. Prilažu i fotografije, a tek kad pronađemo nekog kompatibilnog i kada se oboje, na osnovu podataka i fotografija, slože sa tim da se upoznaju, razmenjujemo njihove kontakte. Dalje je sve na njima – kaže Ljiljana Lepšanović.
Članovi „Fortune“ su najčešće osobe srednje generacije (30-60 godina), a ima i onih iz inostranstva. Ljiljana Lepšanović kaže da su ih nekadašnji članovi, iako je bilo mnogo više brakova, samo dva puta pozvali na svadbu.


− Ljudi obično kriju da su se upoznali preko nas jer je u Srbiji usamljenost i dalje najčešće shvaćena kao sramota. Ipak, ima i onih koji svoju sreću i zaljubljenost žele da podele. Nedavno smo prisustvovali venčanju jednog našeg para. Oboje imaju po četrdesetak godina. Ona iza sebe ima brak i dvoje dece, tinejdžere, a on se pre toga nije ženio. „Prepoznali“ su se na jednoj našoj zabavi, zaljubili, a njena deca su ga odlično prihvatila. Sećam se da je ona, kada je prvi put došla kod nas, popunjavajući upitnik rekla da ne želi više dece, za razliku od njega koji se još nije ostvario kao otac, što je žarko želeo. Kad smo se nedavno čuli, u poverenju su nam šapnuli da rade na bebi. Eto, to je ljubav – objašnjava sociolog „Fortune“ i dodaje da se protiv usamljenosti treba na sve načine boriti.
Speeddating −5 minuta je dovoljno za hemiju

Poslednjih nekoliko godina i u Beogradu se organizuju Speeddating druženja. To je specifičan, brzi način upoznavanja, koji podrazumeva organizovano okupljanje po deset muškaraca i žena koji se naizmenično upoznaju jedni s drugima kroz petominutni razgovor. Dijana Dobrota iz agencije „Speeddating“ objašnjava da su psiholozi procenili kako je 5 minuta razgovora sasvim dovoljno da se oseti hemija između muškarca i žene.

− Svako od učesnika Speeddatinga sa sobom ima beležnicu u koju upisuje da li mu se neko od deset muškaraca ili žena dopao ili ne. Mi na kraju upoređujemo beležnice i tamo gde su se pozitivni komentari podudarili, razmenjujemo kontakte – kaže Dijana.
Statistike su pokazale da 50 odsto učesnika Speeddatinga na ovaj način pronađe svoju drugu polovinu. Ovakav način upoznavanja nije još sasvim zaživeo u Srbiji, ali u poslednje vreme se i mi približavamo Zapadu, što, kako kaže Dijana Dobrota, primećuju po sve boljem odzivu zainteresovanih za Speeddating sastanke.
− Naši članovi su mladi, obrazovani ljudi, sa dobrim poslovima, koji u proseku imaju između 28 i 36 godina. Oni samo nisu imali vremena ili sreće da upoznaju nekog sa kim mogu da ostvare vezu. Mi štitimo njihovu privatnost, tako što u Speeddatingu učestvuju pod određenim brojem, a ne pod sopstvenim imenom i prezimenom. − kaže Dijana.

2629_kompjute1r-foto--Public_if.jpg


Internet upoznavanje − veći izbor, veće i šanse

Milica Petrović (41), finansijski direktor, pre braka je bila u nekoliko dugih i ozbiljnih veza koje su započele upoznavanjem preko interneta. Četovala je sedam godina, a na taj način je, osim ljubavi, stekla i nekoliko prijateljstava koja i danas traju. Prvi momak kog je upoznala preko interneta bio je jedan naš poznati voditelj, sa kojim je posle toga neko vreme bila i u vezi. To iskustvo je ostavilo tako pozitivan utisak na Milicu, da je nastavila da četuje sve dok nije upoznala svog bračnog partnera
− Počela sam da posećujem neke od veb sajtova koji su specijalizovani za upoznavanje, kad sam shvatila da muškarci danas veoma retko prilaze ženama. Godinama sam izlazila bar nekoliko puta nedeljno, ali muškarci gotovo da mi uopšte nisu prilazili, iako izgledam veoma privlačno. Gledaju oni, ali kao da nemaju hrabrosti da se obrate, a slična iskustva imale su i moje prijateljice. Internet je mnogo uspešniji način za upoznavanje od izlazaka jer muškarci tu nemaju problem sa inicijativom – priča Milica. – A lakše je i nama, sedimo u stolici, ne moramo da se sređujemo…

Milica je na ovaj način komunicirala sa mnogo muškaraca koji su joj bili zanimljivi, a neke od njih je i lično upoznala. Mogla je, kako kaže, samo na osnovu komunikacije da pretpostavi hoće li joj se osoba sa kojom se dopisuje dopasti i kad se sretnu uživo.
− Fluid može da se oseti i na taj način, ali je presudan lični kontakt. Tek tada možete biti sigurni da li će se među vama razviti emotivni odnos ili će sve ostati samo na prijateljstvu. Ja sam tako ostvarila nekoliko ozbiljnih veza, a nikad mi se nije dogodilo nešto neprijatno – kaže Milica, ali upozorava devojke da ipak treba da budu pažljive kada odluče da se vide sa nekim koga su upoznale preko interneta. – Pre viđenja se možete čuti telefonom ili razmeniti fotografije, što ne mora da bude pravilo, ali bih uvek preporučila.
Ipak, sve devojke treba upozoriti na to da im osoba sa kojom komuniciraju putem interneta ne mora dati prave podatke o sebi, kao i to da im može poslati lažnu fotografiju. Na ovaj način imate mnogo više šansi da upoznate nekoga nego kad vikendom izađete u neki klub ili kafić, ali ta poznanstva, iako najčešće dobra, mogu nekad biti i neprijatna.

Izvor:Žena
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
U eri interneta, ja se stvarno pitam kako neko može da bude usamljen?
 
Natrag
Top