Trgovci nude osiguranje telefona

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=2]ISTRAŽIVANJE
[/h] [h=1]Trgovci nude osiguranje telefona
[/h]
Kako proizvođači daju samo minimalni besplatni servis propisan zakonom, pojedini operateri i prodavci mobilnih telefona uvode zapadnu praksu dokupljivanja produženog garantnog roka


garancije.jpg


I pored toga što se očekivalo da će tržišna utakmica primorati proizvođače tehničke robe da ponude kupcima sve duže garantne rokove, to se nije dogodilo. Prema istraživanju „Potrošača”, većina proizvođača mobilnih telefona nudi kupcima samo minimalnu propisima određenu garanciju od dve godine. Korak dalje otišla je tek nekolicina, pa su kupcima omogućili da dobiju dodatni servis, ali ta usluga naravno nije besplatna. Za sada je od mobilnih operatera jedino nudi VIP, a najavljuju je i „Tehnomarket” i „Hendi”, koji su trenutno u pregovorima sa osiguravajućim kućama.

Bilo da je telefon kupljen kod operatera ili u specijalizovanoj prodavnici osnovna garancija je dve godine na sam aparat, a šest meseci na dodatnu opremu – slušalice, baterije, punjači. Jedino proizvođač mobilnih telefona „htc” daje godinu dana garancije na bateriju, ali samo za klijente „Telenora”. Na ovu temu razgovarali smo sa sva tri mobilna operatera u Srbiji, pojedinim velikim trgovcima i serviserima. Šta je potrebno da bi se garancija ostvarila?

– Da bi se garancija ostvarila, potreban je overen i ispravno popunjen garantni list, da korisnik dostavi uređaj, dodatnu opremu koja se reklamira, popunjen nalog za servis (ukoliko se uređaj šalje preko poslovnice) i račun – navode u „Telekomu”.

Mobilni operateri kažu i da svaki kupac pokvareni uređaj može da preda u njihovim poslovnicama dok postoji mogućnost i da ga sam nosi na servis ukoliko to želi.

Produžena garancija

Od mobilnih operatera mogućnost produženja garantnog roka za sada klijentima nudi jedino VIP.

– Imamo VIP superstar ponudu za korisnike koji žele produženu garanciju i to do maksimalno 36 meseci od datuma preuzimanja uređaja na korišćenje. Za mesečnu naknadu od 118 din sa PDV-om, garancija se produžava za dodatnih 12 meseci. Pored produžene garancije korisnik dobija i sistem kućne dostave i preuzimanja mobilnih uređaja koji zahtevaju popravku u servisnom centru. Klijenti mogu da koriste ovu uslugu tri puta u toku tri godine – navode u VIP-u.
Dodatnu garanciju planiraju da uvedu i u „Tehnomarketu”.

– Prilikom kupovine uređaja kupac može dokupiti produženu garanciju – „Garancija +”. Ona obezbeđuje produženo servisiranje električnih aparata za domaćinstvo, kao i pokriće drugih rizika koji nisu obuhvaćeni garancijom proizvođača. Trenutno su u toku pregovori sa osiguravajućom kućom – kažu u „Tehnomarketu”. Slično je i u prodavnicama „Hendi”

– Razvijamo nov projekat produženja garancije u saradnji sa renomiranim osiguravajućim društvima. Realizaciju ovog projekta očekujemo drugom polovinom godine – kažu u ovoj trgovini.
U svetu JE kupovina dodatnih garancija počela još pre desetak godina i razvila se u pravu industriju, posebno u Americi. Da bi najpovoljnije dodatno osigurali svoje skupe telefone u nekoj od bezbroj firmi koje nude ovu uslugu, kupci u inostranstvu traže pomoć stručnjaka i specijalizovanih potrošačkih časopisa. Nezavisni provajderi dodatnih osiguranja imaju prilično agresivnu reklamu, a ponuda im je primamljiva. Najčešće idu na kartu – ako ste dali 500 dolara za nov telefon, zašto da ne date još koji više i potpuno se osigurate dve godine. To znači da će oni dati garanciju i za one situacije za koje proizvođači neće ni da čuju (kapi, potapanje, mehanički udarac). Za 90 do 150 dolara, vlasnik telefona i „polise osiguranja” dobija dve godine sigurnosti da će mu provajder isplatiti troškove popravke kvara i do 750 dolara.

Dugo se polemiše o tome koliko je dopunska garancija isplativa i neophodna. Posebno kada se došlo do frapantnog podatka da su Amerikanci trošili milijarde dolara godišnje za kupovinu ovakvog osiguranja. Kao razlozi ovakve pomame navode se skupi uređaji i strah od novih tehnologija kod kupaca. Časopis „Konzjumer riports” istraživao je svojevremeno među svojim pretplatnicima i došao do zaključka da treba biti obazriv sa garancijama, ali da su ovakvi ugovori imali smisla kod kupovine televizora najnovijih generacija, jer je postojala tri puta veća verovatnoća da se pokvare nego druge vrste tv aparata.

Kada garancija ne važi

Mobilni operateri kažu i da garancija na telefon i opremu u pojedinim slučajevima ne važi.
– Ukoliko korisnik ne čuva uređaj od prirodnih nepogoda, oštećenja, nestručne ili neovlašćene upotrebe, gubitka ili krađe. Ukoliko ga ne koristi u skladu sa uputstvima za upotrebu, u slučaju popravke kod osoba koje nisu ovlašćeni serviseri. Isto je i u slučaju nepravilnog rukovanja, transporta, magacioniranja, instaliranja i održavanja, u slučaju ugrađivanja neoriginalnih delova uređaja, u slučaju toplotnog, mehaničkog, kao i oštećenja plastike usled požara, nezgoda, vibracija, vremenskih uslova ili nepažnje. Ukoliko uređaj sadrži tragove kontakta sa tečnostima ili korozivnim materijalima, u slučaju neslaganja serijskog broja na sertifikatu, telefonu i na softveru – navode u VIP-u.

Rok za popravku


Korisnik kod sva tri operatera u toku servisiranja dobija na korišćenje zamenski aparat. Zakon nije precizno odredio koliko dana telefon najviše može biti na popravci, već je samo naveo da kvar mora biti otklonjen u „razumnom roku”. U VIP-u najduži rok za popravku iznosi 45 dana po prijemu uređaja, u „Telekomu” 30, dok u „Telenoru” nisu naveli precizan rok.


Servis i do 30.000 dinara


Kada period besplatne popravke istekne, a često i pre toga, jer proizvođačke garancije nisu bezuslovne, svaka intervencija je o trošku korisnika. Aktuelni pametni telefoni, ali i stariji modeli mobilnih telefona svaki zasebno uglavnom imaju karakteristične kvarove, manje ili više skupe popravke. Naravno smartfoni su u svakom smislu skuplji za održavanje, pa se neretko događa da za servis treba dati gotovo trećinu sume koliko je koštao uređaj. Recimo, za polomljen ekran i do 16.000 dinara.

U pojedinim servisima ne žele da otkrivaju koji su najčešći kvarovi, jer se to smatra poslovnom tajnom.


– Cene popravke variraju, mogu biti od 1.500 dinara, pa sve do 30.000 dinara, ali se korisnicima ne saopštavaju sve do potpunog pregleda uređaja – ističu u servisu „Begram”.
Serviseri „Bg elektronika” objašnjavaju da su kod starijih modela mobilnih telefona kvarovi najčešće bili hardverske prirode dok se kod telefona novije generacije odnosno „smart” telefona kvarovi najčešće baziraju na softveru. Cene popravki vangarantnog roka su u proseku između 2.500 do 3. 500 dinara.

Politika
 
Natrag
Top