Trgovci i proizvođači žele da podignu cene i pre povećanja PDV

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Trgovci i proizvođači žele da podignu cene i pre povećanja PDV


Blic




Povećanje poreza na dodatu vrednost od dva procentna poena, na 20 odsto, napuniće državnu kasu samo kratkoročno i trgovci će teret povećanja prebaciti na potrošače, tvrde domaći ekonomisti, ali i njihove kolege iz Hrvatske, gde je PDV već povećan.

217704_prodavnice04-foto-d-goll_f.jpg


- Prvog radnog dana nakon što je stopa PDV-a u Hrvatskoj podignuta sa 23 na 25 odsto nije došlo do poskupljenja. Ali jeste već nakon dve do tri nedelje, kada su trgovci ispraznili svoje magacine i morali da nabavljaju novu robu s većim uračunatim cenama - kaže Vlado Brkanić, poreski stručnjak iz Zagreba.

Ako se u Srbiji stopa PDV-a podigne sa 18 na 20 odsto kao što se razmišlja, cene bi otišle naviše za nekoliko procenata. Trgovci i proizvođači su namerili da podignu cene i pre nego što se formira vlada, koja će povećati PDV.

Pošto je Srbija mahom uvozna zemlja, proizvođači i trgovci kao razlog navode slabljenje dinara u odnosu na evro i poskupljenje goriva, a naruku im ide i statistički podatak da je rast prometa u maloprodaji u aprilu bio 3,5 odsto veći nego prošle godine, što barem statistički znači da građani mogu više da kupe.



Klikni za uvećanje (+)

Do kraja ovog meseca pojedini proizvođači najavljuju za desetak odsto veće cene testenina, piva, kafe, sokova, slatkiša, ribe, suhomesnatih proizvoda, sredstava za ličnu higijenu i kućnu hemiju.

- U Hrvatskoj je, na primer, s poslednjim rastom poreza primetno da potrošači masovnije kupuju u zemljama okruženja, u kojima su cene znatno niže - kaže Brkanić.


U Hrvatskoj je, pre nego što je poslednji put povećan PDV, skočila prodaja novih automobila. Ubrzo posle povećanja PDV-a prodaja je drastično opala.

Ekonomista Aleksandar Stevanović iz Centra za slobodno tržište očekuje gotovo linerano povećanje cena jer „prodavci nemaju prostora da finansiraju državu, već će to prevaliti na potrošače“. On, međutim, kaže da mogu da primene plan B.

- Možete i da zaradite tako što ćete imati veći obim proizvodnje umesto da na isti obrt povećavate cene - kaže Stevanović.


Damir Novotni, nezavisni ekonomski analitičar iz Zagreba, kaže kako od povećanja PDV-a državna kasa ima koristi kratkoročno.


- Dugoročno, međutim, to dovodi do pada tražnje i slabi ekonomiju, ali i zahteva od fiskalnih vlasti traženje novih izvora prihoda u eventualnom povećanju poreza na imovinu ili nekih drugih nameta. U prvom naletu vlada ima utisak da je nešto dobila, međutim, na duži rok to donosi stagnaciju. Evo, u Hrvatskoj se stope rasta vrte od minus 0,5 do plus 0,5 odsto - kaže on.


Rast poreza nije dovoljna mera

„Niža opterećenja na zaradu mogla bi da dovedu do povećanja plata“, kaže Aleksandar Stevanović, uz opasku da on sumnja da će buduća vlada uvesti kakve olakšice. Predlog Fiskalnog saveta je da se smanji poresko opterećenje plata sa 65 na 54 dinara na isplaćenih 100 dinara od januara 2013.

Damir Novotni napominje da povećanje PDV-a ne može da bude izolovana mera, već je paralelno mora pratiti i paket mera štednje. Fiskalni savet je predložio zamrzavanje plata i penzija u javnom sektoru..
 
Natrag
Top