Trezni na ulicu

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Trezni na ulicu



Zabrana telefoniranja i slušanja glasne muzike neće, po novom Zakonu o saobraćaju koji počinje da se primenjuje od 10. decembra, važiti samo za vozače. Mobilni telefon i slušalice u ušima neće smeti da koriste ni građani na - pešačkom prelazu.

Da bi i pešaci postali obazriviji na ulici, za ovaj prekršaj Zakon predviđa kaznu od 3.000 dinara. Ali, ako pešak pri tom sa sobom vodi dete koje ima manje od 12 godina, kazna je od 6.000 do 20.000 dinara.

Novina je i alkotest za - šetače. Ukoliko pripiti pešak neposredno ugrožava bezbednost saobraćaja, policajac može da zatraži alkotest ili test na drogu. Baš kao ni vozači, ni pešaci neće smeti da odbiju ovu proveru, a pijance će - čak iako nisu za volanom - policija moći da privede na trežnjenje. Kazna za ovaj prekršaj je od 15.000 do 30.000 dinara ili čak mesec dana zatvora!

Toliko, ako ste u društvu deteta, iznosi i kazna za prelazak “zebre” na crveno. Ako pešak ugrožava samo svoj, a ne i život deteta, kazna je 5.000 dinara. Nešto blaže su kazne za prelazak van pešačkog - 5.000 dinara za starije i od 6.000 do 20.000 dinara za bahate pešake koji ne haju ni za decu.
Visoke su novčane sankcije i za pretrčavanje pružnog prelaza kada je rampa spuštena ili kada zvučni signal najavljuje dolazak voza. Ukoliko pešak napravi taj prekršaj, mogao bi da ostane bez 30.000 dinara ili da ide 30 dana u zatvor.

Pešaci koji se kreću po kolovozu van naselja, moraju da budu osvetljeni, ili označeni “reflektujućom materijom”. Svi koji vuku ili guraju ručna kolica moraju da nose prsluke, ili da na levoj strani kolica bude upaljeno (i uočljivo) belo ili žuto svetlo. Isto važi i za invalidska kolica. Izuzetak je jedino ako je ulično osvetljenje dovoljno dobro, pa vozači mogu da bez problema uoče pešake.

Šetanje kolovozom autoputa, kao i njegovo pretrčavanje, strogo je zabranjeno. Pešaci će, kao i do sada, van naselja morati da hodaju levom stranom kolovoza, osim ako je bezbednije da se kreću desnom, na primer, ako je sa leve strane neka provalija ili opasna krivina.

Pešaci će imati apsolutnu prednost na pešačkom prelazu. Vozači će morati da ih propuste ako se šetač približava pešačkom prelazu, ukoliko stupa na njega ili ako se već nalazi na “zebri”. Kada prilazi pešačkom prelazu, vozač mora da prilagodi brzinu automobila tako da može bezbedno da zaustavi vozilo ispred prelaza.

Obeležena kolona

Pešaci koji se kreću po kolovozu u organizovanoj koloni - osim pogrebnih i povorki vojnih ili policijskih jedinica, dužni su da nose svetloodbojni prsluk. Druga mogućnost je da predvodnik drži upaljeno najmanje jedno belo ili žuto svetlo, a da na začelju bude upaljeno svetlo crvene boje.


Izvor: Večermje novosti
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Lepo je sve to osmisliti i upakovati u priču jedne moderne i savremene zemlje. Ali treba imati u vidu koliko je realno da se ovako nešto primenjuje, naročito ovo vezano za obeležavanje pešaka.
Što se tiče samih pravila voleo bih da se ovo za pijane ljude apsolutno primenjuje. Prošle godine sam se jednom vraćajući iz provoda naleteo na čoveka koji je spavao na sred puta ispred pešačkog prelaza. Iz daljine kako sam prilazio mislio sam da je neki džak ili teret koji je ispao iz kamiona. Tek kad sam baš prišao vidim da je u pitanju čovek izuzetno pijan a krupan. Jedva sam ga izneo sa puta. Obično je u pitanju neko dno društva neko ko kaznu uopšte nema da plati tako da jedino rešenje ostaje zatvor. Ali ako bi se po sličnoj logici ljudi vodili u zatvor onda bi kapaciteti trebalo znatno da se prošire a i ovako su zatvori puni
 
Natrag
Top