Traži se direktor za sreću

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Traži se direktor za sreću


Novoosnovano dobrotvorno društvo Pokret za sreću otvorilo je neobičan konkurs – traži se, naime, direktor za sreću.



Kako je preneo "Skaj njuz", uspešan kandidat za ovu poziciju mora da ima viziju društva u kome su ljudi motivisani nečim višem umesto novcem, iako je plata koja se nudi daleko od "minimalca", 80.000 funti godišnje. Odgovarajući kandidat takođe mora da priloži dokaze svoje sposobnosti kao vođe.

"Nadamo se da će ovaj pokret postati masovan, da će se proširiti daleko van naših granica, sa članovima posvećenim pokušajima da proizvedu više sreće u svim sferama života", izjavio je za "Tajms" lord Ričard Lajard iz Londonske škole ekonomije (LSE), osnivač pokreta.
"Nadamo se da će ovaj pokret pomoći da se naša kultura otrgne od sebičnog materijalizma i usmeri ka boljim formama društvene angažovanosti", navedeno je u oglasu Pokreta.

Lajard je istakao da Pokret mora da bude u stanju da ponudi odgovarajuću platu.
"Nećemo isključiti platu od 80.000 funti (godišnje) za pravu osobu. Oni (kandidati) moraju da veruju da može da se promeni osećaj da je glavni zadatak u životu samo ono što možete da dobijete, čemu možete da doprinesete, da poseduju neku vrstu instinkta, kao i organizacione sposobnosti", rekao je Lajard.

"Skaj njuz" podseća da je on ranije izjavio da velike plate ne vode nužno do većeg zadovoljstva. Kako je tada ukazao, na primeru iz Sjedinjenih Američkih Država se vidi da povišice plate preko 60.000 funti godišnje ne doprinose značajnom povećanju sreće.

Lord Lajard je postao poznat kao vladin "car sreće" zbog svog rada o prihodima i njihovom efektu na našu dobrobit. On je takođe osnivač i direktor Centra za ekonomske poslove pri LSE i vođa Projekta o dobrobiti. Lajard tvrdi da postoji sedam faktora koji utiču na našu dobrobit – porodični odnosi, finansijska situacija, posao, društvena zajednica i prijatelji, zdravlje, lična sloboda i vrednosti.

Među osnivačima Pokreta za sreću su i Entoni Seldon, dekan koledža Velington, i Džef Malgen, bivši šef politike u Dauning stritu.
Oni smatraju da povećanje materijalnog blagostanja na zapadu nije uspelo da stvori srećnije društvo.


Izvor: Blic/M.Milikšić
 
Natrag
Top