Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Dali zna neko nesto da mi kaze o Torentu.Kako,sta,sa cim,odakle...Imam program "RocketTorent5.4.1Pro" ali nemam pojma sta i kako se to koristi.Pre par godina sam cuo da sa torentom ulecu razni virusi,tako da nisam se nesto interesovao ali...
 
Učlanjen(a)
20.06.2009
Poruka
676
ovako...objasnicu ti malo uopsteno...
skini bit lord torrent.
ako hoces da skidas nesto, imas ovu adresu bgarena.com
tu se registrujes i tu imas torrente...kucas u search sta ti treba...i tada gledas broj seedera(treba da bude bar preko 20 da bi mogao da skidas)
i kliknes na download torrent i bitlord ga automatski preuzima...
drugi nacin ti je da u google kucas naziv toga sto ti treba i u nastavku da dodas torrent...
i trazi ako ima sajt torrentz...kada udjes u njega pojavice ti se spisak, pored njega ima sponzored link, to nemoj vec samo gde pise pre koliko je dana koji trrent postavljen...
i tu gledaj da ima sto vise seedera...to je sve...
 
Učlanjen(a)
22.08.2009
Poruka
4.109
Torrent je format dokumenta u peer-to-peer (P2P) tehnologiji BitTorrent koju je razvio Bram Cohen. Protokol je napravljen da olakša distribuciju velikih dokumentata a da pritom ne optere?uje internet servere ve? se sav promet odvija izme?u izvora dokumenta (seed) i onoga koji preuzima taj dokument (leecher).
20060706-sto-je-torrent_gif-nepoznat-aba0.gif


Torrent je, u stvari, u P2P svijetu korak unatrag. Naime, prve P2P mreže su koristile jedan centralni server, na kojeg su se spajali svi klijenti, a taj je server znao to?no što tko ima i dijeli. To su bile centralizirane P2P (peer to peer) mreže, i tako radi Torrent.



Kada ste jednom na serveru pronašli ono što tražite, server vas je uputio do onoga tko ima tu datoteku, i tada ste vi zapravo downloudali podatak, ne sa servera nego sa onog ra?unala koje u tom trenu dijeli tu datoteku.

Glavni nedostatak je sam server, koji mora biti jako brz, sa brzom vezom, a jednom kada ugasite server, pada cijela mreža. To se dogodilo sa Kazaa mrežom, koja je sudskom odlukom bila ugašena, jednostavnim gašenjem servera.

Drugi je tip mreža decentraliziran i to su prave P2P mreže.



One nemaju centralni server, nego klijenti sami me?usobno razgovaraju i dijele podatke. Ovakve mreže postoje i dan danas, jer ih je nemogu?e zaustaviti, s obzirom da ne postoji centralni server.

Kako radi torrent?

Torrent je centralizirana P2P mreža, koja ima veliku prednost nad gorenavedenim primjerima. Torrent je u stanju TO?NO identificirati koju datoteku netko odijeli, od ostalih istog imena i veli?ine. Stoga možete downloadati to?no odre?enu datoteku (i baš nju), a ne neku drugu sli?nog imena i karakteristika. Taj se podatak ?uva unutar malene tekstualne datoteke koja ime ekstenziju *.torrent i ona sadrži podatak o serveru koji koordinira download te datoteke, kao i o datoteci samoj.

Server koji nadzire i koordinira download neke datoteke se naziva Tracker i on je najvažnija komponenta u sustavu. Ako uzmete u obzir sve navedeno, onda je jasno da je torrent idealan za download velikih datoteka poput DVD-a i videa.

evo jos malo

torrent je zamisljen kao sistem za deljenje podataka izmedju internet korisnika, s tim da se fajlovi ne cuvaju na web serverima, vec se cuvaju na racunarima samih korisnika. dakle, potreban je samo program preko kojeg se skidaju torrent fajlovi.


prvo vam je potreban klijent (program za skidanje), a takvih ima puno (bittorrent, utorrent, ares, limewire...).

drugo, treba na internetu da nadjete odgovarajucu .torrent datoteku, a trackeri (pretrazivaci torrenata) ce vam u tome pomoci. najpoznatiji tracker je thepiratebay.org, zatim mininova.org i torrentspy.com. odlaskom na ove sajtove u polje za pretragu unosite ono sto vam treba i otvarate stranicu sa onim rezultatom koji ima najmanju mogucu velicinu, najvise seedova i najmanje leecheva. naravno, idealni torrent ne postoji, pa cete verovatno morati da se odlucite za onaj koji ima ili najmanju velicinu ili najvise seedera.

kada ste skinuli .torrent fajl, otvorite ga pomocu klijenta i prikazace vam se lista fajlova u torrentu. tada mozete da odaberete u koji folder zelite da skinete datoteke, kao i koje cete datoteke skinuti.

posto ste odabrali putanju i datoteke (najverovatnije nista necete dirati), torrent ce vam se pojaviti u listi aktivnih torrenata i potrebno ga je markirati i pritisnuti dugme download (u obliku tastera play). preuzimanje ce poceti.

sta je to seeder?
seeder je osoba koja je skinula kompletan torrent i dozvoljava drugim korisnicima da taj isti torrent skinu sa njenog racunara. naravno, ovo jednostavno jede promet, pa ako placate odredjenu kolicinu prometa, ni ne pomisljajte da postanete dobri samaricanin, aka seeder.

sta je to leech?
leech je osoba koja povlaci torrent sa interneta. dakle, ako skidate jedan torrent, druga osoba koja skida taj isti je leech i ona normalno usporava vas download, jer sve zavisi od uploada seedera.

sta jos treba da znam?
prvo, nemojte misliti da su torrenti brz nacin nesto da skinete. ovo je prvenstveno zbog toga sto brzina skidanja kod vas zavisi od brzine uploada seedera i broja leecheva, pa samim tim ni rapidshare (uz malo hakovanja) ne izgleda kao losa ideja. takodje, torrenti su prepuni virusa, a to nije tako mala stvar, jer ispadne da ste na lepe oci dozvolili da vam virus polako udje u racunar. imajte na umu i to da ima takvih seedera koji kace prazne datoteke, koje vam se skinu, poseduju neku velicinu i koje vam pojedu promet, a koje u by the way prazne, odnosno nemaju nikakav sadrzaj, samo velicinu.


....

Na datim sajtovima ukucaš u pretraživač šta te interesuje - naslov nekog filma, muzičkog albuma, igrice ili šta već. Pretraživač ti zatim da spisak fajlova sa pomenutim pojmom. Ti klikneš na neki od ponudjenih naslova i u tom momentu ti iskoči prozorče koje te pita da li da otvoriš ili da download-uješ torrent fajl. Ti klikneš na open with i odabereš torrent klijenta kojeg poseduješ (Bittorrent, Utorrent, Azerus ili pta već). Istog momentate sam torrent klijent pita tipa da potvrdiš skidanje (ili tako nešto zavisi od toga koji program koristiš) i ti kikneš na da i tog momenta kreće download.

E sada, moraš da vodiš računa o tome šta skidaš. Postoji veliki broj lažnih, dzank torenta za koje piše da je neki film ili muzički album ali je ustvari ništa, gomila djubreta. Na nekim sajtovima imaš komentare drugih korisnika koji ili upozoravaju ili potvrdjuju kvalitet i istinitost torrenta.
Druga stvar o kojoj se mora voditi računa jeste broj seed-era. To je zapravo broj korisnika od kojih ti preuzimaš sam materijal koji download-uješ. Što više seed-era to brži download.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Ma kakvi!Ja sam mislio isto nesto kao Rapidshare,da imas neki downloader kao JDownloader pa da preuzimas.Nailazio sam na netu na to download torrent pa sam mislio da je opet nesto kao Rapid,Hotfile,megaupload...
 
Učlanjen(a)
20.06.2009
Poruka
676
Ma kakvi!Ja sam mislio isto nesto kao Rapidshare,da imas neki downloader kao JDownloader pa da preuzimas.Nailazio sam na netu na to download torrent pa sam mislio da je opet nesto kao Rapid,Hotfile,megaupload...

pa jeste kao rapidshare, imas program, recimo bitlord, a torrent ti je u stvari kao neki link do fajla...
prednost je u tome sto mozes da skidas recimo pola dana, pa napravis pauzu i nastavis sutra...(kod igrica sa nekoliko gb)
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Ma gde,vidis da je to zajebano,moras da pazis na ovo-ono,neki seeder neka cudesa.Ja sam mislio cisto ono,kao sa JDownloaderom,zabelezis,ako je dostupno skines i to je to.
 
Učlanjen(a)
20.06.2009
Poruka
676
nema sta tu da se pazi...samo gledas da ima seedera preko 20 to je sve...i skidas...
ja sam silu programa i igara skinuo sa torrenta...

nema sta tu da se pazi...samo gledas da ima seedera preko 20 to je sve...i skidas...
ja sam silu programa i igara skinuo sa torrenta...
 
Učlanjen(a)
20.06.2009
Poruka
676
ajde kucaj u google
(pre toga skini bitlord)

bs player torrent
i trazi ovakav sajt
lose se vidi slika ali pise dole www.torrentz.com
 

Prilozi

  • Untitl11ed.jpg
    Untitl11ed.jpg
    7,5 KB · Pregleda: 165
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Dobro i,ima ono download torrent,jel tu.Bitlord mi je pokrenut,spusten je u traku sa alatkama.
 
Natrag
Top