Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
1174143624_1_FT0_toni_montano.jpg



Rođen je 1962. godine u Beogradu i pravo ime mu je Velibor Miljković. Iako jedan od rodonačelnika rokabiliti žanra na teritoriji bivše Jugoslavije pažnju na sebe je najviše privlačio kontraverznim izjavama.

Od 1979. do 1985. godine pevao je u mnogoljudnoj punk grupi Radost Evrope koja nije uspela da se izdigne dalje od nivoa agresivne i neorganizovane ekipe vezane za scenu SKC-a.
Po uzoru na glavnog junaka iz filma "Scarface" Bora odlučuje da uzme pseudonim Tony Montano i započinje samostalnu karijeru.
Rockabilly orijentisan debi LP u produkciji Boruta Činča iz grupe Buldožer (svirao i klavijature na ploči) objavljuje 1986. godine. Povezujući zvuk pedesetih i punka, Tonvje svoju muziku okarakterisao kao frkabili Na debi ploči su se u novim obradama našle pesme "Vreme je da skinem mrak", "Frigidna" i "Boli me zub" iz perioda grupe Radost Evrope. Montano je obradio pesmu "Balada o Boni i Klajd" referišući se na verziju Dragana Stojnića, zatim "Do You Wanna Dance" iz repertoara Bobi Frimena (Boby Freeman), a "Perač prozora" nastala je na osnovu hita "Dajana". Sa Montanom su u prvoj fazi bili muzičari koji su se takođe skrivali iza mafijaških pseudonima: gitarista Edi Salvatore (ex Radost Evrope), bubnjar Manzanera (ex Paribrejkers), basista Pjetro Manolo i gitarista Serđo Manini članovi grupe Rock Street.
Na sledećoj ploči "Talični Tom je mrtav" Montano ponavlja muzičku formulu na zadatu temu, a zatim 1988. godine objavljuje živi LP "Live - Mi smo iz Beograda (Mutant party)" koji ih predstavlja u slabom koncertnom izdanju. U to vreme Tony Montano i sastav Đavoli organizuju zajedničku jugoslovensku turneju. Album "Lovac na novac" objavljuje 1991. godine. Na njemu je obrada "Zvižuk u osam" Darka Kraljića, iz repertoara Đorđa Marjanovića, navijačka "Mi smo šampioni", dok je pesma "Odlaziš 1984-1990" posvećena Prljavom kazalištu. Autor većine materijala je Z. Adamovi.ć Prateće vokale pevali su članovi grupe Vampiri.

Godine 1993. je autor i glumac u pozorišnoj predstavi "Bilo jednom u Beogradu" povodom koje objavljuje istoimenu ploču. Na CD-u "Najbolje od najboljeg 1991.-1995." u pesmi "Mi smo srećna porodica" sa njim u duetu peva Nele Karajlić. CD "Moja žena fudbal ne voli! (Zašto?)" donosi ponovljene pesme "Mi smo šampioni" i "Mi smo iz Beograda". Pesma "Goli na Adi Ciganliji" inspirisana je radom grupe Bow Wow Wow, dok su nove teme koje Montana zanimaju sažete u pesmi "Obilić" napisanoj za istoimeni fudbalski klub.

Montano je tokom karijere gostovao u Nemačkoj, Austriji, Švedskoj i Švajcarskoj, glumio je u filmovima "Davitelj protiv davi-telja" (1985.) i "Brod plovi za Šangaj" (1993.), a osvojio je tri nagrade na festivalu MESAM. Od 1991. godine Tony Montano retko nastupa uživo.

Diskografija

Albumi:
Tony Montano (Helidon 1986.)
"Talični Tom je mrtav" (PGP RTB 1987.)
"Live- Mi smo iz Beograda (Mutant party)" (PGP RTB 1988. koncertni)
"Lovac na novac" (PGP RTB 1991.)
"Bilo jednom u Beogradu" (PGP RTS 1994.)
"Najboljeod najboljeg"(PGP RTS 1995.)
"Moja žena fudbal ne voli! (Zašto?)" (PGP RTS 1997.)

Live albums
Live - Mi smo iz Beograda (Mutant party) (1988)

Compilations
Hajde slušaj ovaj CD (1999)
Blue Eyes - Best of Tonny Montano (2006)
Lepšoj od najlepše (2007)

Singles
″Da bog da crk'o rock 'n' roll" (1998)


wikipedia



 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top