ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
Neka definicija tkanja bi bila da je to proces ukrstanja dva sistema prediva,osnove i potke.Osnova je skup paralelno postavljenih prediva koja se krecu duzinom tkanine.Potka je predivo koje prolazi ispod i iznad osnovinih prediva i krece se po sirini tkanine.Sprava pomocu koje se vrsi ovaj proces zove se razboj (stan) a sam proces tkanje.

Delovi razboja su
osnovino vratilo
robno vratilo
nicanice ili niti ili kotlaci
listovi-ramovi za nicanice
brdo
pedala kod podnog razboja i moze ih biti 2,4,6,8...ili rucice kod stonog razboja
cunak
cepce

Tu je i pomocni alat
snovaljka
pljosnate lajsne za namotavanje osnove
noz za provlacenje osnove kroz nicanice

E sad, ja sam uslikala svoj razboj i na njemu u vise fotografija oznacila sve navedene delove razboja.Nadam se da ce vam biti zanimljivo i razumljivo .





















Da bi se bilo sta izatkalo,u ovom slucaju sal,treba izvrsiti neke pripreme.Treba napraviti osnovu ili kako to kazu tkalje nasnovati osnovu a snovanje je proces kojim se odredjuje sirina i duzina tkanine.Za odredjivanje duzine prediva osnove polazi se od duzine koju zelimo da izatkani sal ima.Ako zelimda ovaj sal ima duzinu 200 cm,na tu duzinu dodajem
10 cm po duznom metru za skupljanje, takozvano utkanje
oko 15-20 cm za prednji deo koji se utrosi na povezivanje osnove za robno vratilo i rese
i oko 25-30 cm za zadnj deo koji odlazi na povezivanje osnove za osnovino vratilo i rese
tako da to na kraju bude 200+20+20+30=270 cm i to je duzina osnove koja je potrebna za sal gotove duzine 200 cm
Sirina i gustina tkanine se odredjuje brdom,odnosno zavise od gustine brda koja se odredjuje brojem proreza na 1 cm. Jedan prorez u brdu=jedna nicanica.Na primer,brdo je gustine 2,5 niti na 1 cm (25 niti na 10 cm) a zelim da sal ima sirinu od 40 cm onda se racuna 2,5 niti x 40 = 100 niti ili 25 niti x 4=100 i na to treba dodati jos oko 2 cm na utkanje(skupljanje prilikom tkanja) po sirini sto je u ovom slucaju jos 5-6 niti pa ce konacan broj iznositi 100+6=106 niti za tkaninu 40 cm gotove sirine,na brdu 25 niti na 10 cm.

ili brdo je gustine 40 niti na 10 cm,a gotova sirina sala 40 cm.To je onda 4 x40 = 160 niti +8 niti (2cm) za utkanje po sirini.



Ovo je osnova za sal koji je Lunatik dobila za swap.
Za ovaj sal snovanje pocinje od treceg kocica sa desne strane ide u vis pa se spusta i opet podize do kocica na vrhu sa leve strane (gde se ukrstaju prediva koja idu povratno) do zadnjeg kocica na dnu oko kog se predivo obavije i vraca nazad..Duzina jedne putanje-jednog smera je onih 270 cm i to je jedna jit u osnovi.Do prvog kocica sa leve strane niti u oba smera idu istim putem a tu se razdvajaju da bi se napravio takozvani tkacki krst koji ne dozvoljava da se niti i boje izmesaju.malo ispod njega je tkacki krst.



Nit koja dolazi odozgo ide preko kocica pa se vodi desno oko dva donja kocica



pa se prebaca na levu stranu i ide oko zadnja tri kocica da bi se vracala obrnutim smerom-sada ide oko zadnja tri sa desne strane pa se prebaca na levu (tu se pravi tkacki krst i on na slici izgleda kao osmica) i onda pravo do kocica na vrhu pa sa ostalom nitima.



kada se nasnuju sve niti kroz tkacki krst se provuce parce nekog prediva i zaveze da se niti ne bi pomesale prilikom skidanja sa snovaljke i postavljanja u razboj.
Osnova se prenese na razboj tako da tkacki krst bude na zadnjem delu razboja gde je osnovino vratilo.Kroz tkacki krst se provuku,tamo gde je zavezano predivo dve letve-cepce sa donje i gornje strane krsta.Odveze se predivo i niti osnove se razvuku duz cepca.Osnovu namotam na osnovino vratilo tako sto mi neko zateze niti dok ja okrecem vratilo.Posle svaka dva tri namotaja dodajem pljosnatu lajsnu jer ona omogucava jos jace zatezanje-to se vidi na donjoj slici na salu koji sam juce postavila.Niti onda prolaze kroz eksere na dasci iznad vratila.Svaki ekser je postavljen na 1 cm i kroz njih prolazi onoliko niti kolika je gustina brda-sl 5



na slici 5 se moze videti funkcija cepca-polovina niti ide preko gornje letve a druga preko donje.To izgleda ovako sa prednje strane razboja



i to omogucava da niti kako dolaze jedna ispred cepca,jedna iza cepca a da se ne ukrste provucem kroz nicanice pa kroz brdo.
Ali taj deo jos nisam uradila i nemam slika za to,pa necu sad o tome.Nadam se da cu sutra-prekosutra uvesti niti i ako zelite pisati o i tome. nadam se da vas nisam udavila ovako detaljnim opisom.

Preuzeto sa mojrucnirad.com
 
Natrag
Top