Tjentište: Spasli 16 putnika

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Tjentište: Spasli 16 putnika












Izvor:
Novosti.rs









Neven Krnojelac i Draža Vuković pobedili smetove. Četiri sata probijali se do prvog automobila. A onda još tri puta tako.

UČENICI Srednjoškolskog centra u Foči Neven Krnojelac i Draža Vuković, koji su zimski raspust prošlog meseca provodili kod roditelja na Tjentištu, nisu ni slutila da će ovde u jednom momentu život šesnaestoro ljudi zavisiti od baš od njihove hrabrosti i spretnosti.



rep-podvig_620x0.jpg



A upravo to se dogodilo. Tjentište je okovao sneg visok preko 1,40 m. Nije se moglo ni ka Foči, ni napred ka Gacku. U toj blokadi su se našla i četiri vozila iz Bačke Palanke, Novog Sada, Beograda i Herceg Novog sa ukupno 16 putnika, potpuno bespomoćnih, zatrpanih snegom. Tu su zadanili, a stigla je i noć. Jeziv mrak u „Dolini heroja“ na Tjentištu. Olujni vetar je gomilao sneg na poluzatrpane automobile. A onda su se u osvit zore, kod prvog džipa, na opšte iznenađenje i nevericu putnika, pojavili Neven i Draža sa ovčarom Šapijem.

- Do zavejanih putnika smo se probijali kroz sneg puna četiri sata, a iz kuća smo krenuli mnogo pre pesme naših petlova. I tako tri puta toga dana, da bismo spasli putnike iz džipa, pa kasnije, gotovo istim putem, ka „Desetoj hercegovačkoj“ po vozača sanitetskog vozila, a onda i po putnike iz još dva vozila. Za sanitetsko vozilo smo čuli od putnika iz džipa, koji su nam rekli da ih je preteklo koji minut pre nego su se oni „ukopali“ u snegu, a za džip i ova dva javio nam je Neša Ikonić iz Foče, koga je pozvao poznanik iz Bačke Palanke.

- Neša nam se javio u dva sata posle ponoći. Skočili smo i krenuli. Prtili put, puzali, padali, dizali se... Šapi je sve vreme bio uz nas. Lajao kao da nas hrabri. Ali najveći teret u spasavanju zavejanih putnika je ipak izneo Neven, jer je mene u drugom pohodu zamenio otac Ljubiša. Čizme su mi se bile potpuno zaledile, a i noge. U trećem pohodu sam ja zamenio oca. Našli smo još pet putnika i doveli ih do kafane „Makadam“, koju drži Nevenova majka Dara. Taj dan i noć su svi ti putnici bili zbrinuti, a u međuvremu su mašine oslobodili put ka Foči i Gacku - priča Dražo, budući auto-mehaničar.
 
Natrag
Top