Tinejdžeri u Srbiji sve brutalniji

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Maloletnici 80 odsto razbojništava počine nožem


Tinejdžeri u Srbiji sve brutalniji


Blic


Tinejdžeri u Srbiji su veoma brutalni, a možemo očekivati da bude sve više incidenata u kojima učestvuju maloletnici, stav je stručnjaka - sagovornika “Blica”. U prilog ovoj činjenici ide i nedavni brutalni čin Miloša Mađarova (20) iz Koteža, koji je u autobusu na liniji 43 nožem ubo u vrat i potiljak Dželjila Limana (34), a pre toga kao maloletnik učestvovao u brojnim krivičnim delima.

219775_1004-tinejdzeri-foto-m-josida_f.jpg

Delinkventi dolaze iz porodica čiji članovi već imaju policijski dosije


Protiv Miloša Mađarova do sada je podneto dvadesetak prijava za učestvovanje u tuči, nasilničko ponašanje, teške krađe, razbojništva i krađu vozila, a mnoge od ovih krivičnih dela počinio je kao maloletnik.

Još jedan slučaj tinejdžerske brutalnosti dogodio se pre dve nedelje, kada je Stefan D. (18) ubio svog oca Predraga D. (43) sa kojim je živeo u istom domaćinstvu.

Krajem prošle godine, policija vojvođanske opštine Ada uhapsila je i uz krivičnu prijavu nadležnom sudu u Subotici privela šesnaestogodišnjeg mladića, koji je za godinu i po dan izvršio čak 55 krađa na području te, kao i opštine Senta.

Da su maloletnici česti vinovnici nereda u Beogradu, svedoči incident iz oktobra, kada je maloletnik nožem napao devojku koja je nosila majicu sa oznakom LGBT populacije i teško je povredio u centru Beograda.

Deca koja su emocionalno zanemarena, rastu uz svađu roditelja ili u porodicama gde je prisutno nasilje ili alkoholizam, sklona su krivičnim delima i tome da postanu delinkventi, tvrde stručnjaci i najavljuju da će surovost maloletnika i mlađih punoletnika biti sve izraženija. Uzrok za maloletničku delinkvenciju treba potražiti u porodici, kaže pedagog Zorica Dobraković.

- Najvažniji su kvalitetni porodični odnosi. Deca koja rastu uz emocionalno zanemarivanje, postanu deformisane ličnosti i to se kasnije ispoljava kroz neprilagođenost zahtevima društva. To znači da krše zakon, skloni su nasilju, nemaju autoritet niti strah od nečeg. Toga je sve više i možemo očekivati da će se u policijskim izveštajima sve češće nalaziti tinejdžeri od 14 do 18 godina - najavljuje Zorica Dobraković.


[TABLE="class: antre_r back_c_1, align: right"]
[TR]
[TD]„Alarmi” za roditelje


  • Iz doma nestaju vrednosti: novac, nakit, tehnika
  • Naglo popuštanje u učenju
  • Dete pod nejasnim okolnostima često gubi lične predmete: telefon, odeću
  • Dete donosi kući stvari koje mu vi niste kupili
  • Ukoliko na detetu uočite telesne povrede
  • Dete pokazuje interes za morbidne sadržaje
  • Dete u kuću dovodi nepoznate osobe
  • Sumnjate da dete konzumira cigarete, alkohol ili neke opijate
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Nakon počinjenog prvog krivičnog dela, zbog nemogućnosti da se maloletnik osudi na adekvatnu zatvorsku kaznu, veliku ulogu ima Centar za socijalni rad. Zaposleni moraju da istraže zašto je maloletnik izvršio krivično delo, kako se roditelji ponašaju prema njemu i Socijalni rad nikako ne sme da zanemari kontrolu nad tim detetom. Zadatak Centra za socijalni rad je da bude na strani maloletnika i kada počini krivično delo i da pronađe opravdanje zašto je postao delinkvent. Međutim, u praksi je sve to drugačije i Centar za socijalni rad vrlo teško izlazi na kraj sa delinkventima.

- Na to da neko postane delinkvent utiču mnogi i unutrašnji i spoljašnji faktori.

Naravno da utiču geni i nasledne osobine, ali maloletnici sklonost ka krivičnim delima najčešće dobiju iz spoljašnjeg okruženja. Bilo da su to prijatelji, roditelji, igrice, filmovi, sve može da utiče na njegovu svest koja je u tim godinama vrlo podložna uticajima. Znak za roditelje da je njihovo dete sklono delinkvenciji je hiperaktivnost, nedostatak istrajnosti u radu, impulsivnost, smanjena samokontrola u postupcima, agresivnost, emocionalna nestabilnost, loše navike - objašnjava za “Blic” psiholog Zorica Kocić.

Policija ima velikih ograničenja kada su u pitanju maloletnici. U slučajevima privođenja policajac nikad ne sme da ide u uniformi, službenim kolima, već samo u pratnji roditelja, sa kojima pre toga mora da razgovora. Prema podacima MUP-a, prošle godine 6.925 krivičnih dela izvršili su maloletnici, ili 7,9 odsto svih krivičnih dela, a ukupno je procesuirano 3.986 maloletnih osoba.


U januaru prošle godine rasvetljeno je teško ubistvo koje su 2008. izvršila četiri maloletnika u Jagodini. Takođe, u martu je policija rasvetlila silovanje kojr su izvršila četiri maloletnika u Subotici.




Klikni za uvećanje (+)

Serija teških krađa u kompaniji “Štampa sistem Beograd” delo je maloletnika uz pomoć dvojice punoletnih osoba, a pričinjena je šteta oko 1,5 miliona dinara. Policija je istražila i da su maloletnici u okviru vršnjačkog nasilja imali pet pokušaja ubistava, od čega tri na javnom mestu i dva u blizini škola. Jedno u blizini srednje škole u Beogradu, a drugo u dvorištu srednje škole u Novom Pazaru.

- Najveća preventiva je u školskim policajcima koji mogu da uoče problem i reše ga pre nego što dođe do posledica. Važna je i saradnja sa Centrom za socijalni rad, školama i, naravno, roditeljima, koji nažalost mogu da prave probleme. Kada je u pitanju vršnjačko nasilje, mora da se reaguje odmah i prema onome ko vrši, ali i prema onome ko trpi nasilje. Nažalost, dešava se da maloletnike zloupotrebljavaju punoletne osobe - kažu u policiji.


Kad je reč o porodici, prema iskustvima policije, vrlo često delinkventi dolaze iz porodica u kojima su roditelji poznati policiji po kriminalnim aktivnostima ili alkoholizmu. Ipak delinkventi koji dolaze iz bogatijih porodica, ne vrše krivična dela zbog materijalne dobiti, već je u pitanju psihološki fenomen dokazivanja ili obesiti.
 
Natrag
Top