Tijanić ponovo na čelu RTS-a

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
BEOGRAD 01. 07. 2010
PRESS

Tijanić ponovo na čelu RTS-a


Aleksandar Tijanić će i naredne četiri godine biti generalni direktor Radio-televizije Srbije. Njega je na tu funkciju, između 15 kandidata, juče izabrao Upravni odbor javnog servisa, i to sa sedam glasova za i dva protiv

0304-Nemanja-Jovanovic.jpg


Srbija da odluči - „Farma" ili RTS...
Aleksandar Tijanić


Neposredno posle izbora Tijanić je rekao za Press da je za njega veliki kompliment što ga je podržalo sedam članova UO, i dodao:
- Smatram komplimentom i to što su jedan član SRS-a i jedan član DS-a glasali protiv mene. Ja sam za ovaj posao praktično mobilisan, nisam dobrovoljac, jer sam nateran od zaposlenih i gledalaca da RTS ne ostavim na cedilu. Činjenica je da je ova ekipa RTS-a, Upravni odbor, Programski odbor, menadžment..., uz moju malu pomoć, od predimenzionirane, propale kuće, napravila radio-televiziju najvećeg poverenja i pet godina najveće gledanosti. Sve to me je obavezalo da preuzmem odgovornost za još jedan mandat.
Tijanić ističe da dolazi vreme kada će Srbija morati da napravi izbor - „Farma" ili RTS:
- Govorio sam da će to vreme doći i to vreme je došlo. I ja sam pristao da budem u šesnaestercu tih zbivanja.
Za izbor Tijanića glasali su predsedavajući UO akademik Nikša Stipčević, filozof Jovan Babić, novinari Slavoljub Đukić i Milica Kuburović, ekonomista Dušan Stokanović, istoričar Predrag Marković i bivši fudbaler Dušan Savić. Protiv su bili etnolog Dragomir Antonić i ekonomista Boško Mijatović. Antonić kaže za Press da je glasao protiv iz dva razloga.
- Prvi je formalni. Pravna služba je konstatovala da je od 15 prijava samo Tijanićeva kompletna. To nije tačno. Kao što svakom nedostaje poneki papirić, tako i Tijaniću nedostaje dokaz o znanju stranog jezika. Ne sumnjam da zna jezik, niti je znanje jezika od presudnog značaja, ali prijava nije kompletna. Drugi razlog je što se niko ozbiljan, osim njega, opet nije javio na konkurs. Ne mogu da verujem da u Srbiji nema ozbiljnih ljudi zainteresovanih za tako primamljivu funkciju. Smatrao sam da konkurs treba ponoviti - rekao je Antonić.

B. BOJIĆ





 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Komična predstava Tijanićevog reizbora

Komična predstava Tijanićevog reizbora

Novi Standard 05.07.2010 13:30



Za očekivati je da bi se jedan prosečno inteligentan čovek u ovom trenutku povukao sa tog mesta i prepustio dnevnoj rutini da izbriše iz kolektivnog sećanja, a i iz vidokruga javnih tužilaca, domete takvog direktorovanja

Na „senzacionalnu“ vest kako se dosadašnji direktor RTS-a, eto, ponovo kandidovao za tu funkciju, u poslednji čas ponukan na takvu akciju peticijom zaposlenih, ali bogme i građana koji su ga osokolili na to, prvo što normalnom čoveku padne na pamet je: čemu, pobogu, takva šarada, zar tolika muškarčina nije mogla da se jednostavno kandiduje i da ga potom njegov Upravni odbor izabere? Kome je, osim samom direktoru, potrebno ovakvo besmisleno poigravanje javnošću, i izmišljanje nepostojeće peticije? Čime je to javnost Srbije zaslužila ovakvo infantilno ponašanje prvog čoveka javnog servisa, kojeg ona – javnost – iz svog džepa izdržava?

NEPOSTOJEĆA PETICIJA

Teško je, dakle, i zamisliti onog ko bi poverovao u spontanu akciju potpisivanja peticije unutar kuće - o gledaocima da i ne govorimo – kojom bi se tražilo da Aleksandar Tijanić po svaku cenu ostane u fotelji na četvrtom spratu u Takovskoj. Potpisnik ovog teksta to može da posvedoči iz ličnog iskustva onog koji je od kolega iz Takovske tokom svih ovih godina čuo nebrojeno mnogo iskaza gnušanja prema ličnosti samog direktora i prema njegovom shvatanju televizije.

Peticija je, dakle, nepostojeća, kao što je nepostojeće Tijanićevo „znanje“ iz oblasti televizije. Ali ovaj potez sa uvlačenjem u igru tobožnje armije zaposlenih koja vapi za direktorovom mudrom rukom, agoniju RTS-a dovodi preko ivice farse; ovo već boli koliko je glupo.

Svakako da u narečenoj kući, među onima koji direktorovom voljom a na teret poreskih obveznika imaju platu od 250.000 dinara, ima onih koji bi tako nešto i potpisali; ali tu onda ne govorimo o zaposlenima. Radi se, naime, o čistim najamnicima, koji sa izvornim kodom Televizije Beograd nemaju nikakve veze.

U tekućoj agoniji RTS-a, očitovanoj u gomilanju gubitaka tokom prethodnih šest godina, i uništavanju kulturnog, školskog i obrazovnog programa zarad imitiranja priprostih obrazaca koji privlače gledaoce, bilo bi, međutim, za očekivati da bi se jedan prosečno inteligentan čovek u ovom trenutku povukao sa tog mesta i prepustio dnevnoj rutini da izbriše iz kolektivnog sećanja, a i iz vidokruga javnih tužilaca, domete takvog direktorovanja.

Ovde se, međutim, ne radi o takvom jednom čoveku; ovaj direktor voli da tera inat svima. Što je u neku ruku i dobro, jer će njegova sudbina nakon još četiri godine u fotelji u Takovskoj biti ogledna lekcija o zloupotrebi moći i napokon probuđenoj pravosudnoj akciji povodom toga.





 
Natrag
Top