Tibet

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Beleške s puta – TIBET

U avanturu s fotoaparatom

Tamo je sve izazov: predeli, ljudi, hrana, klima...

tibet1.jpg

Neobični pejzaži

Mnogi sanjaju da odu na Tibet. Pogotovo fotografi. Kad se Branislavu Brkiću, predsedniku Foto - saveza Srbije ukazala ta prilika, nije mogao da poveruje. Ali, uz poziv, stiglo je i upozorenje u kojem piše da svako ko krene, polazi na sopstvenu odgovornost. Bez obzira na to što je silno želeo da otputuje, „debelo” je razmislio u šta se upušta. Nije avanturista, ima porodicu, da li će se živ vratiti, vajkao se. Prevagnula je nada da će se lako prilagoditi uslovima koji ga tamo čekaju.

– Kineski foto - savez, koji je i organizovao ovu ekspediciju nazvanu „TibetIz naše zemlje pozvani smo jedan kolega iz Novog Sada i ja. Tih deset dana boravka na Tibetu posvetili su nam veliku pažnju. Svuda smo bili VIP gosti, posećivali smo predele u koje turisti ne idu, imali posebnu pratnju i lekarsku podršku... – hvali Brkić besprekornu organizaciju.

Umorni, a uporni
Ali, niko ko se upustio u tu avanturu nije mogao da pretpostavi koliko uslovi na Tibetu mogu biti specifični i nezgodni.

tibet2.jpg

Molitva

– Nadmorska visina od 3.600 metara, gde se nalazi Lasa, glavni grad Tibeta, pa do 5.500 metara, dokle smo se popeli, za nepripremljen organizam bila je ozbiljna opasnost. Čim je došao, kolega iz Novog Sada je morao da se vrati zbog zdravstvenih problema, a veliki broj njih se razboleo. Vazduh je suv i razređen, pa ljudi nisu mogli da dišu. Zbog toga je u svim hotelima u kojima smo bili, u sobama stajao aparat za kiseonik, kao mali frižider. Ali, ko ga nije na vreme upotrebio, imao je velike komplikacije. Videli smo kako su jednom Belgijancu usne odjednom pomodrele i džipom su ga hitno odvezli u bolnicu. Ja se ni na šta konkretno nisam žalio, ali se sećam da se nikad u životu nisam tako loše osećao. Svi smo, blago rečeno, bili dosta umorni. Veliki napor predstavljalo nam je da se popnemo i tri stepenika, a preko noći nismo mogli da spavamo – dočarava naš sagovornik.

Zadovoljstvo da vide sve te divne gradove i neobične predele, ipak im nije bilo uskraćeno, jer su se, kaže, uglavnom kretali minibusevima i stajali povremeno da fotografišu, tako da se nisu previše izlagali fizičkom naporu u smislu planinarenja i dugog pešačenja. Ali, i mali uspon, recimo obilazak oko hramova, neverovatno ih je zamarao. Pred tim fascinantnim motivima, nisu sebi mogli dopustiti da posustanu. Za sve one koji vole fotografiju ovo je bio veliki izazov. Kao kad se zec nađe u polju kupusa – šali se Branislav.

Čaj za izbegavanje

Gde god su se pojavili, domaćini su se trudili da im prirede neku ceremoniju, da posluže posebnu hranu... Činili su sve da gostima bude prijatno. Međutim, većina iz grupe vratila se sa nekoliko kilograma manje.

tibet3.jpg

(Foto: Branislav Brkić)

– Hrana na Tibetu na prvi pogled liči na kinesku koja se većini uglavnom dopada. Ali, kada smo probali, verovatno zbog tih čudnih začina i masnoća koje koriste, nismo više bili pri apetitu. Njihov tradicionalni napitak, čaj sa maslacem od jakovog mleka, za naše čulo ukusa je nešto odvratno! Čak ni na fotografiji to ne mogu da gledam ravnodušno – iskren je naš sagovornik.

I putevi su, kaže, jedan od doživljaja koji se pamti.
– Sleteli smo na aerodrom, sat vožnje udaljen od Lase. Aerodrom je velelepan, kao i sve u Kini. Mislim da je jedini u svetu koji na toj nadmorskoj visini od 3.600 metara, može da primi velike putničke avione. Postoji u Južnoj Americi i na većoj visini, ali za male avione. Taj put koji vodi do glavnog grada jedini je moderan i asfaltiran. Na ostalim, uskim putevima, ne mogu da funkcionišu veliki autobusi, niti kamioni. Od putničkih vozila isključivo se koriste terenska vozila. Naši minibusevi koji primaju dvadesetak putnika su nešto najveće na četiri točka što je moglo tuda da prođe. Tim makadamom se dosta brzo vozi. Non - stop smo se truckali, pa smo se plašili da nam, uz sve muke, ne krene i neki kamenčić iz bubrega – priseća se Branislav.

Vatra je luksuz

Usput su nailazili na široke, a plitke, bistre i brze planinske rečice i u blizini njih sretali nomade koji žive pod šatorima, od nekog materijala nalik koži.
– Taj tibetanski narod je ponekad teško shvatiti. Gaje uljanu repicu i čuvaju jakove, planinska goveda prilagođena velikim nadmorskim visinama i to im je sav kapital. Prema strancima su posebno prijateljski naklonjeni. Kad ih fotografišete, stalno su nasmejani, pa smo imali problem kako da im objasnimo da ostanu prirodni – ističe Brkić. – Inače, na toj visini ima malo drveta, pa lože osušenu balegu od stoke. To im služi za ogrev i za pripremanje hrane. Ranije uopšte nisu grejali kuće, tako da je bila velika smrtnost, naročito kod dece.
Za razliku od nomadskih naselja, nastavlja naš sagovornik svoju zanimljivu priču, današnji gradovi imaju struju, vodu, imaju ovo, imaju ono, pa i pored tradicionalnih elemenata, kao što su radnje i pijace, u mnogo čemu liče na svetske. U tom smislu, sadašnji i nekadašnji Tibet se razlikuju. Ali, ono po čemu su svi ti gradovi oduvek budili pažnju, jeste kolorit. Da bi pokrili sve to sivilo koje ih okružuje, meštani svoju okolinu živopisno ukrašavaju jarkim bojama i raznoraznim folklornim motivima.
Na Tibetu je specifično sve, pa i klima.
– Tibet se, od prilike, nalazi na istoj geografskoj širini kao Sahara u Africi. Kombinacija relativne blizine ekvatora i velike visine uslovila je i klimatske uslove. Sunce je veoma jako i morali smo da nosimo šešire na glavi i da mažemo lice zaštitnim kremama. Možete da izgorite, a da ne osetite, pošto stalno pirka vetrić i ne osećate koliko vas prži. To nam je postalo jasno kad smo čuli da imaju centrale na solarnu energiju i kada smo, na dosta mesta, videli kako kuvaju čaj na suncu. Voda je ključala u čajnicima koji su stajali na sredini nekog zakrivljenog lima, nalik satelitskoj anteni. Osim toga, vazduh je veoma suv, pa su nam se u toku dana stalno sušile i peckale nas oči, da su nam dobrodošle veštačke suze.
D. Stanković

[objavljeno: 28/02/2010]
Politika Magazin
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
U hramu dalaj lame

U hramu dalaj lame

01. 09. 2010 / Press

Zemlje veličanstvenih hramova istočnjačke religije, ali i živopisnih predela i lica koja govore više od onog što će vam ispričati turistički vodiči. Tibet i Nepal. Odvojite vreme da vidite po čemu su toliko posebne

1.jpg


Dolina Katmandua predstavlja pravu riznicu kulture, istorije i umetnosti. U okviru ovog putovanja planirano je razgledanje starog jezgra Katmandua i čuvene stupe Svajanbunat. Ovo je grad muzej, sa veoma autentičnom i dobro očuvanom arhitekturom prethodnih vekova. U njemu se nalazi jedinstveni hram - hram žive boginje Kumari Bahal. Najstarija drvena građevina u gradu je Kastamandapa, a svakako treba zaviriti iza kapija Hanuman Doka, palate nepalskih kraljeva.

Buda nadgleda

U neposrednoj blizini grada nalazi se stupa Svajanbunat, stara 2.000 godina, koja dominira celom okolinom. Za budiste Katmandua, to je važna svetinja, jer veruju da ih Buda neprestano posmatra i štiti sa svojih četvoro očiju uprtih na sve četiri strane sveta. Stupa Budanat jedna je od najvećih te vrste u svetu, u čijoj okolini žive kaluđeri u manastirima. Veliko svetilište Pašupatinat predstavlja najsvetije mesto za sve hindu vernike Nepala, posvećeno bogu Šivi. Nalazi se na reci Bagmati, na čijim se obalama vrše kremiranja.
Patan je pet kilometara udaljen od Katmandua. Poznat je pod imenom Lalitpur ili grad lepih umetnosti, u kome se pored izvanrednih građevina srednjovekovne arhitekture nalaze i četiri stupe za koje se veruje da su nastale u trećem veku pre nove ere, za vreme vladara Ašoke. Lasu nazivaju „gradom bogova" i ona predstavlja duhovni centar zemlje. U okviru ovog putovanja obići će se manastir Džokong, koji je najsvetiji i najstariji na Tibetu, i posetiće se pijaca gde se mogu naći izvanredni predmeti umetničkih zanata. U kartu izleta uvrstite obavezno i Potale, najpoznatiju palatu na Tibetu, rezidenciju dalaj-lame. Zbog jedinstvene arhitekture i umetničkog dostignuća ubraja se u jedno od svetskih čuda.

Pripremite se za avanturu
Jutarnja temperatura na Tibetu je oko pet do deset stepeni, a dnevne su od deset do 25 stepeni. Prosečne temperature na Nepalu kreću se od 15 do 23 stepena. Preporučuje se slojevito oblačenje. Zračenje sunca je jako. Za ovo putovanje treba poneti naočare za sunce i zaštitnu kremu sa visokim faktorom. Zbog visokih nadmorskih visina (4.000-5.300 m), potencijalni putnici sa srčanim problemima, astmom ili anemijom trebalo bi da se pre prijavljivanja posavetuju sa svojim lekarom.


Manastir Sera drugi je po veličini na Tibetu. Letnja rezidencija dalaj-lame Norbulinka se nalazi u neposrednoj blizini Lase. Putnici u okviru ovog putovanja mogu videti Pigace, stari trgovački i politički centar provincije Cang, koji se nalazi na južnoj obali reke Bramaputre, i manastir Tašilumpo, najveći u celoj oblasti, a poznatiji je kao sedište pančen-lama.

„Nebesko" sahranjivanje

Posete najvećem manastiru u Tibetu Drepung i fabrici čuvenih tibetskih tepiha su nezaboravne. Manastir Pa Bong Ka je mesto koje su veliki mislioci tibetskog budizma, poput Songcena, Padmasambave i Atiše, koristili za meditaciju. U blizini se nalazi mesto gde se izvodi „nebesko" sahranjivanje za stanovnike Lase.
Badgaon je poznat kao grad bogova čija arhitektura starih građevina predstavlja pravo remek-delo. U putovanje je uključeno i razgledanje glavnog grada Indije, čiji kulturno-istorijski spomenici potiču iz različitih perioda njegove istorije. Novi Delhi ističe se sjajnom kolonijalnom arhitekturom, čiji su najlepši primeri zgrada Parlamenta, Predsednička palata, Kapija Indije i zgrade ministarstva. Najimpresivnije arhitektonske celine ipak su Crvena tvrđava, jedan od bisera mogulske umetnosti srednjeg veka i najveća džamija Indije - Džami Masdžid. Razgledanje obuhvata i dva čuvena spomenika iz daleke prošlosti Kutub Minara iz 12. veka i Humajunovog mauzoleja iz 16. veka, za koji kažu da je služio kao model za izgradnju čuvenog Tadž Mahala. Cena putovanja po osobi je 2.390 evra.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
1.000 kilometara po Tibetu

06. 02. 2012
PRESS

Adrenalin: avantura na dva točka
1.000 kilometara po Tibetu

Da ne morate da budete bogati kao Ričard Brenson da biste doživeli neverovatnu adrenalinsku avanturu, potvrđuje i jedanaestočlana ekipa avanturista okupljenih u klubu „Extreme summit team" iz Beograda.

1.jpg
Oni su biciklima prešli 1.000 kilometara za 11 dana po nestvarnim predelima Tibeta!

Reč je, kažu, o turi od koje zastaje dah, jer se osim nestvarnih planina i jezera, od početka do kraja ture koja se završava u Nepalu, prolazi pored tri vrha koja su viša od 8.000 metara, kao što su Mont Everest ili Čoja, i prelazi neverovatna visinska razlika od preko 5.000 metara, što je zaista neopisivo adrenalinsko iskustvo.

2.jpg

3.jpg

Pored nestvarno lepih prizora, dragoceno iskustvo donose susreti s lokalnim stanovništvom

Vođa ekspedicije Marko Nikolić kaže da za ovakvo putešestvije nije neophodno imati preskupe bicikle, već upravo suprotno, što jednostavnije dvotočkaše koje je u najkraćem roku moguće popraviti i nastaviti put. Kao i za svaku drugu ekspediciju, i za ovu je potreban iskusni vodič - šerpas, koji teren, ali i ljude i običaje poznaje kao svoj dlan.
- Iako je reč o turi od 1.000 kilometara, interesantno je da je ceo put pokriven potpuno novim asfaltom. Imali smo grupu vodiča koji su išli ispred nas i na ugovorenim punktovima postavljali logore i spremali nam hranu. Što se tiče opreme, osim kvalitetnih šatora, odeće i obuće, nije neophodno imati preskupe bicikle, ali jeste veliku zalihu rezervnih guma. Biljke i trnje na koje smo nailazili nikad nismo videli u životu i zaista su nam s velikom lakoćom cepali gume, pa smo često morali da ih menjamo. Dnevno nikad nismo prelazili više od 100 kilometara jer je potrebno malo i uživati u nestvarnim prizorima Tibeta, ali i u pogledu na „krov sveta" Mont Everest, Čoju i druge vrhove Himalaja. Dragoceno iskustvo je i kontakt s lokalnim stanovništvom, koje živi potpuno u skladu sa prirodom, veoma skromno i zadovoljstvo nalazi u najprostijim stvarima. Ako nekom od mališana date čokoladicu ili ih samo pozdravite, oni vam uzvraćaju širokim osmesima i pozdravima što je zaista fascinantno, kaže Nikolić.

4.jpg

5.jpg

Iskustvo koje će svakom od članova ekspedicije, među kojima su bile i dve devojke, zauvek ostati u sećanju, ipak predstavlja
najveći spust, ili kako to biciklisti vole da kažu daunhil, na svetu. O kolikom spustu je reč dovoljno svedoči podatak da se za kratko vreme spuštajući se sa Tibeta ka Nepalu „prevaljuje" nadmorska visina od čak 4.000 metara, što ovu deonicu svrstava u najadrenalinskiju turu na svetu.
Za ovakvu avanturu, prema Nikolićevim rečima, nije neophodna perfektna kondicija, dovoljna je kakva-takva fizička spremnost, uz tromesečne pripreme. Ovi avanturisti su se za osvajanje Tibeta spremali u
Srbiji
, između ostalog i na Staroj planini gde, kako kaže Nikolić, često uslovi mogu da budu vrlo slični onima na usponu ka Mont Everestu.

20840703.jpg


Piše: Aleksandar Ćirić, Fotografija, Hiishii




 
Natrag
Top