- Učlanjen(a)
- 25.08.2009
- Poruka
- 39.023
Terapija muzejima: Veza između umetnosti i mentalnog zdravlja
Svetska zdravstvena organizacija je 2019. godine objavila izveštaj u kojem je ustanovljeno da umetnost može pomoći ljudima koji se suočavaju sa problemima mentalnog zdravlja. Od tada, sve više se urgira da se posete muzeju i druge kulturne aktivnosti iskoriste u svrhe unapređenja blagostanja. Posebno nakon što nas je pandemija izolovala od izvora kulture, kao što su muzeji, galerije i bioskopi, imperativ je postao još veći.Muzeji su od svog nastajanja služili kao centri za upoznavanje sa umetnošću, a vremenom su zadobili i edukativnu ulogu. Omogućavaju da se susretnemo sa različitim vremenskim periodima i kulturama, a da ne izađemo iz jedne zgrade. Time smo u mogućnosti da putujemo geografski, ali i kroz vreme, napuštajući sopstvenu perspektivu, upoznavajući drugačije poglede na stvarnost. Samim tim, učimo o drugim prostorima, običajnima, shvatanjima. Međutim, retko su ova mesta korišćena u terapeutske svrhe. A onda je pandemija to promenila.
Umetnost kao izraz mentalnih stanja
Čak i pre nego što je ljudska vrsta razvila sposobnost govora i verbalnog izražavanja, umetnost, tj. vizualno izražavanje služilo je kao sredstvo za komunikaciju emocija i mentalnih stanja. Moć umetnosti je u tome što omogućava da strukturišemo sopstvena doživljaje i osećanja. Na taj način nam omogućava da ova iskustva bolje sagledamo i time, bolje razumemo. Kada razmišljamo kako ćemo vizuelno predstaviti neka svoja unutrašnja stanja, taj proces sam po sebi može biti delotvoran.Art terapija, odnosno terapija umetnošću, koristi se već duži niz godina u psihoterapijiskoj praksi, međutim uglavnom su te metode podrazumevale stvaranje umetnosti. U većini slučajeva radi se o aktivnostima koji podrazumevaju neku vrstu produkcije, najčešće u vidu slikarskih dela.
Umetnost kao lek
Terapija muzejima, kako smo je nazvali, odnosno poseta muzeju u isceliteljske svrhe, drugačije je prirode. I dalje se radi o jednoj vrsti terapije umetnošću, ali je ovde reč o pasivnoj aktivnosti, koja ne zahteva visok stepen angažmana. Sve što se očekuje jeste da posmatramo dela pred koje prolazimo. Pretpostavlja se da sama poseta muzejima i galerijama može imati blagotvorne efekte. Muzejski prostori tako su koncipirani da omogućavaju neku vrstu meditivinog stanja. Pri tome, nije potrebno da zapravo sedite u turskom sedu, zatvorenih očiju, što mnogima može biti odbojno u praktikovanju meditacije.Ipak, posmatranje umetničkih dela u jednom takvom prostoru kao što je muzej, gde nema ometajućih stimulusa, može ostvariti isti taj efekat. Sadržaji u muzejskim galerijama drugačije su prirode od informacija kojima smo svakodnevno izloženi. Traganje za smislom, opažanje detalja, promatranje o značenjima koje umetnička dela nose zahtevaju prisutnost i usmerenu pažnju. A ovakva stanja fokusiranosti zauzvrat snižavaju nivoe stresa i redukuje anksioznost – slično kao boravak u prirodi. Osim toga, umetnička dela mogu biti izvor novih okvira za posmatranje stvarnosti.
Načini na koje muzeji pospešuju mentalno zdravlje su raznovrsni, poput toga da podsticanjem socijalne interakcije, redukuje osećaj usamljenosti, a neguje doživljaj zajedništva.
Osim što mogu imati terapijska dejstva, muzeji mogu imati i preventivnu ulogu, pa su tako postali mesta na koje možemo odlaziti kako bismo razvili rezilijentnost pre nego što nastupe stresne situacije.
Foto: Unsplash
PIŠE: ISIDORA MITRI
Izvor: Journal.rs