Tekstilna mafija oštetila budžet za deset milijardi

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Tekstilna mafija oštetila budžet za deset milijardi











Izvor:
Blic.rs







Kriminalna grupa od 14 direktora preduzeća i osam carinika funkcionisala je tako što su lažnim deklaracijama duplo umanjivali vrednost robe kupljene u Turskoj koje su uvozili preko Mađarske u Srbiju.


217564_granica-skener02-foto-fonet_f.jpg



Oni su budžet Srbije za milijardu dinara oštetili samo u poslednje dve godine, a pošto se nelegalnim poslom bave od 2000, pretpostavlja se da ta suma prelazi 10 milijardi dinara, odnosno više od 100 miliona evra.

U okviru policijske akcije “Bazar” uhapšene su 22 osobehttp://www.blic.rs/Vesti/Hronika/32...irektora-i-vlasnika-preduzeca-i-osam-carinika zbog sumnje da su zloupotrebljavali službeni položaj, primali i davali mito, utajili porez i prali novac.

- Prema policijskim saznanjima, osumnjičeni su od 2009. godine putem preduzeća koja su registrovana u Srbiji lažirali deklaracije prilikom uvoza, lažno prikazivali vrednost robe i time umanjivali porez prilikom carinjenja. Zatim su robu navodno prodavali, a to su u stvari bile firme koje su poslovale pod njihovom kontrolom. Na kraju, roba je distribuirana širom Srbije, otkrili smo više od 1.000 komitenata koji su činili prodajni lanac - kaže izvor “Blica” iz policije.

Policija je osnovala svoje preduzeće za trgovinu tekstila koje je navodno sarađivalo sa kriminalnom grupom koja je pre dva dana uhapšena i tako je otkrivala ceo lanac nelegalnog carinjenja robe.

- Samo od 2009. godine oni su budžet oštetili za milijardu dinara, za šta policija ima dokaze. Međutim, oni rade od 2000. i ta suma je verovatno deset puta veća, što znači da je budžet Srbije njihovom trgovinom oštećen za više od deset milijardi dinara - dodaje izvor iz policije.

Policija je pretresla poslovni objekat u prizemlju Zukorlićeve kuće, u kojoj njegov brat od tetke Nermin Smailović vodi jednu firmu. Smailović je dao izjavu u policiji u vezi s povezanošću s uhapšenom kriminalnom grupom, a juče je ukazao na kršenje privatnosti i verske slobode.

- U svojoj kući sam bio žrtva fizičke, psihičke i moralne torture Žandarmerije, koja je nasilno upala u moju kuću odvaljujući ulazna i sobna vrata. Tom prilikom se u kući nalazila moja supruga i dvoje dece, koji su preživeli teške traume. Policija je bila nasilna prema meni i povredila me. Ovaj čin smatram kršenjem privatnosti moje porodice i uvredom naših moralnih i verskih osećanja i ja ću podneti krivičnu prijavu radi nadoknade štete. Moji problemi sa inspekcijom i državnim službama počeli su kada sam istupio iz stranke Rasima Ljajića SDP i prestao sa sponzorisanjem - kaže Nermin Smailović.

Rasim Ljajić demantovao je Smailovića i kazao da nema veze sa akcijom MUP-a.

 
Natrag
Top