Tekst za pušače

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
15. 05. 2010. 15:02h| Vestionline


Tekst za pušače


Ukoliko u Srbiji želite da zapalite cigaretu na javnom mestu, to zadovoljstvo koštaće vas 5.000 dinara. Naravno, pod uslovom da ste baš toliki baksuz da se pored vas smesti neko nadležno lice iz inspektorata zdravlja, rada ili sanitarne inspekcije.

59309_photoverybig106927_f.jpg

Koliko je kazna ako na javnom mestu pušim 4 cigarete u isto vreme?

Prema statistici Ministarstva zdravlja, u toku protekle godine naplaćeno je 189 mandatnih kazni i pokrenut je 391 prekršajni postupak zbog pušenja u zatvorenim prostorijama.

59314_r244909998818_t.jpg


Gde smem, a gde ne smem da pušim i kolike su kazne?


Podaci Svetske zdravstvene organizacije, pokazuju da se Srbija nalazi na petom mestu po broju pušača u Evropi – iza Bosne, Mađarske, Slovačke i Španije.

Međutim, ako se ima na umu da zvanična statistika govori da 40 odsto muškaraca i trećina žena drži zapaljenu cigaretu, onda jezik brojki i slova svedoči da je veća verovatnoća da vas udari grom nego da vas po ramenu potapše inspektor kome je u opisu posla kažnjavanje zbog zapaljene cigarete na javnom mestu.

59307_monkeysmoking1a_kf.jpg


Koliko pušimo?

Svake godine građani Srbije na cigarete potroše onoliko novca koliko se iz Fonda zdravstvenog osiguranja izdvoji za lečenje obolelih i kupovinu lekova.

Godišnje se u našoj zemlji potroši milijardu i 400 miliona paklica cigareta, a više od polovine zaposlenih na svom radnom mestu izloženo je duvanskom dimu.


59323_teensmoking_kf.jpg


Ko puši?

Svakodnevno puši 39 odsto muškaraca i trećina žena. Više od polovine tinejdžera je do svoje 15. godine bar jednom probalo cigarete, a 16 odsto devojaka i 15 procenata mladića svaki dan kupuje cigarete.


59540_algdoctorsmoking_if.jpg


I doktori puše?


U Srbiji pojednako strasno puše oni koji donose zakone o zabrani pušenja, ali i oni koji bi trebalo da imaju najrazvijeniju svest o tome kakve posledice pušenje ostavlja po zdravlje – zapaljenu cigaretu drži trećina lekara i čak 44 odsto srednjeg i višeg medicinskog kadra. I to nije sve – samo mali procenat pušača (14 odsto njih) odobrava potpunu zabranu pušenja u zdravstvenoj ustanovi.

(istraživanje Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut")

38423_obama-pusac_kf.jpg


I Obama puši

Na prvom sistemtaskom pregledu otkako je ušao u Belu kuću američki predsednik je dobio pohvale za redovno vežbanje, ali lekari su ga grdili zbog pušenja i visokog holesterola. Zaključak pregleda je da Obama previše puši i loše se hrani.

59317_smoking1_if.jpg


Zašto pušimo?


- mladi, počinju sa pušenjem kako bi bili društveno prihvatljivi,
- na uticaj prijatelja 51 odsto,
- 18 posto je uticaj roditelja,
- deca kopiraju roditelje pušače koji su loš primer.
- duvan otklanja stres.

Posle jedne popušene cigarete nikotin direktno ulazi u metabolizam ćelije mozga i kada čovek zapali cigaretu dolazi do lučenja seratonina, hormona sreće, i čovek se samo trenutno nekoliko minuta oseća lepo.

60601_monkeyandelmo_if.jpg


Najbolja je cigareta posle seksa


Mnogi pušači vezuju za cigarete neke svoje male rituale. Ujutru uz kaficu obavezno idu dve, na poslu tokom pauze još po koja, a onda uveče cigareta baš prija posle večere.


Uvreženo je mišljenje da dve cigarete posebno prijaju: posle jela i posle seksa. Kažu pušači, ko to ne oseti, ne sme da priča protiv cigareta...

60598_lightingacigaretteoffa100candlefunnyoldla1_if.jpg


Da li pušenje smrtonosno?


"Moj deda je pušio 75 godina... zavijao duvan u novine, a na rendgenskom snimku kažu nepušač. Ili je on fenomen ili je rentgen za remont?“
( jedan od postilaca grupe podrške pušačima).

"Ja mislim da je ovaj zakon aparthejd. Ne ponosim se svojom navikom, i podržavam pravo nepušača da se zaštite. Samo...ne dozvoljavam da država odlučuje o mom stilu života. Hoću svoje pravo da pušim jednu kutiju nedelju dana. Tačka.“

Ugroženost pušača kroz nepušače i zakone

Koliko su pušači ozlojeđeni zabranom pušenja na javnom mestu najbolje govore stranice ispisane njihovim komentarima. Evo, nekih od njih:


60602_algmalesmokingcigarette_kf.jpg


"Dokle će, bre, ovi nepušači da nas zlostavljaju? Te izađ
i napolje, te smeta mi dim, te truješ me... Mislim stvarno nema smisla! Neko treba i da se bori za naša prava da trujemo koga god, koliko god hoćemo i možemo.... Mi ovde ne pušimo. ..Blago vama, daj pepeljaru."


60603_12274224_if.jpg


"Strašno sam pogođena ovim zakonom zato što sam ja jedna od onih osoba koja živi da bi pušila. Imam dvodecenijski pušacki staž i nikad nisam pokušala da prekinem, što bi naš narod rekao - da ostavim pušenje. E , sad su mi saopštli da sam neviđen zlotvor s obzirom da ugrožavam zdravlje nepušača kao da naši nepušači nisu imali većeg zlotvora od mene, to jest nas pušača. Tako je to sa nama, davno su nas ubedili da mi većeg neprijatelja od nas samih nemamo, šta god da je u pitanju.“


60604_electroniccigarette1_kf.jpg


"Kad ulazim u kafanu, ulazim kao špijun, zveram levo-desno i pitam: Puši li se ovde? Negde mi odgovore - Ma, puši sestro! - negde – Ovde se ne puši ali možemo da vas smestimo u ćoše za pušače. Jedino me još nisu pitali koliko naplaćujem. Strašno.“


„građanski rat na pomolu....toliko....“

60605_cigarettes_if.jpg


Država podiže akcize, proizvođači cene


Od januara 2010. država je povećala akcizu na cigarete na 17,27 dinara po paklici (podignuta je sa 12 dinara).

Zbog toga su i svi proizvođači podigli cene jedne paklice cigareta. To poskupljenje cigareta svakako će uticati na punjenje budžeta za 2010. godinu, za koju se očekuje prihod od 54,4 milijarde dinara, što je blizu deset odsto od ukupnih prihoda u budžetu.

59324_thelatestantismokingdrugincreasesthreetimestheodds2_kf.jpg


Srast prema pušenju

Strast prema pušenju je internacionalnog karaktera o čemu ilustrativno svedoče podaci jednog istraživanja u kome je čak 80 odsto Britanaca izjavilo da bi se pre odreklo seksa nego cigareta.

59301_200804womensmoking_if.jpg


Gde sve pušimo?
Parola snađi se!


Makedonci vole da puše u Vranju
Žitelji Vranja primetili su da su im kafići u poslednje vreme okupirani gostima iz Makedonije. Verovatno dolaze zbog dobrog noćnog provoda, a moguće je i zbog zabrane pušenja na javnim mestima koja je nedavno tamo stupila na snagu...


59319_smoking1241365c_kf.jpg


Šta slušamo dok pušimo? "Stairway to Heaven"

Razlog zašto je "Stairway" postigla uspeh je u njenoj dužini. Doslovno mi se stotinu di-džejeva klelo da su tu pesmu puštali samo zato što im je trebala duga pauza da odu da popuše cigaretu.

59321_smokingkills_kf.jpg


Evo rešenja:

Japanci prave cigaru koja ne dimi
Kompanija "Džapen tobako" najavila je da će sredinom maja pustiti u prodaju proizvod na bazi duvana koji se neće dimiti...

59313_quitsmokingtips_t.jpg


Oprez


Nagli prekid pušenja uzrokuje dijabetes
Nagli prekid pušenja drastično povećava rizik od razvoja dijabetesa tipa dva, objavili su američki istraživači...(dalje)

58398_facebook5_t.jpg


Podrška svim pušačima koje baš zabole za novi zakon protiv pušenja!

Ako volite ovo, posetite ovu grupu na Fejsbuku...

59309_photoverybig106927_t.jpg


"Lakše" ili "teže" cigarete
Pušači koji pređu na cigarete sa manje katrana, "lajt" ili "mild" brendove, neće zbog toga lakše ostaviti duvan nego će im to biti još teže, poručuju stručnjaci Univerziteta iz Pitsburga...


59308_no-smoking1_if.jpg


Narod protiv zabrane!


U Srbiji je prošle godine pokrenuta narodna inicijativa "Zaštita umesto Zabrane" čiji je cilj bio sakupljanje 30.000 potpisa kojima se podržava usvajanje blažeg predloga zakona u Narodnoj Skupštini, koji zabranjuje pušenje na radnim i delimično na javnim mestima.

Suština predloga zakona je da ugostiteljski objekti površine veće od 100 metara kvadratnih imaju obavezu da obezbede poseban i odvojen prostor za pušače, dok bi vlasnici manjih objekata trebali da se izjasne da li će dozvoliti pušenje i vidno istaći svoje pušačko i/ili poslovno opredeljenje.


59304_gerdsmokingtrigger400x400_if.jpg


Zašto nam brane da pušimo?


"Zabrana pušenja u sredstvima javnog prevoza, u kancelarijama, čekaonicama i slično, može da se razume i podrži – ali zabrana pušenja u restoranima, za mnoge pušače predstavlja atak ne samo na ličnu slobodu, nego pre svega na ideju uživanja. Kafana tome I služi – romantičarsko-boemski koncept slobodnog vremena i uživanja redukovan je ovim novim stavom na nešto potpuno suprotno duhu kafane – kafana se pretvara u neku novu vrstu menze u koju ljudi idu da bi se hranili.

“Velikom bratu” može i seks, ali pušenje u kafani ugrožava decu. A šta će deca u kafani?

To i jeste paradoks savremene kulture – zabraniti pušenje, ali uvaliti mnogo tableta sa sedativima, uključujući i one uz koje se prekida pušenje . Aseptiozovati život, stvoriti manje aljkave zavisnosti, to je priča o savremenim prividima, o novom licemerju koje je suštinski mnogo opasnije nego što na prvi pogled izgleda.


Možda će nekome pasti na pamet da donese zakone po kojima se zabranjuje muzika u kafanama – jer ima onih koji ne podnose muziku? Možda će neko zabraniti točenje alkohola u kafanama, a nije nezamisliv ni zakon kojim će roštilj, škembići i ljuta papričica biti pod restrikcijom?

Uredjenje javnog prostora , u najširem značenju tog pojma, nužno navodi na pomisao da je savremenom zakonodavcu cilj da uredi “unutrašnji prostor” pojedinca. Zdravo društvo je kontrolisano društvo.
( tekst Mirjane Bobić Mojsilović)

Pušite i stopirajte:

[YOUTUBE]p69Q8lTkZTc&feature[/YOUTUBE]


I nema veze što zarađuju velike kompanije na nama?

[YOUTUBE]JndtG8Y7yfw&feature[/YOUTUBE]





 
Natrag
Top