Tek svaka treća porodilja ima redovnu nadoknadu

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
„Blicovo” istraživanje u kome je učestvovalo 300 žena


Tek svaka treća porodilja ima redovnu nadoknadu

Od tri porodilje u Srbiji samo jedna može računati da će nadoknadu za porodiljsko bolovanje primati u punom iznosu i na vreme, pokazalo je obimno istraživanje „Blica“ u kome je učestvovalo preko 300 žena iz cele Srbije koje su na bolovanju bile u poslednjih 18 meseci. Čak 67,7 odsto stalno zaposlenih porodilja u našoj zemlji, koja zvanično vodi bitku za natalitet, suočava se sa kašnjenjem svojih primanja od najmanje mesec dana, a svaka 16. može očekivati da će prvo bolovanje dobiti posle punih devet meseci.

120477_0809-majka-foto-milan-ilic_f.jpg


Čak i kada budu isplaćene, plate budu na nivou minimalca



Kako su pokazala iskustva žena, država i inspekcije naprosto su prepustile poslodavcu da odredi koliko će i sa koliko zakašnjenja one primati porodiljsko bolovanje. Jer iako zakon jasno kaže da je poslodavac dužan da nastavi da uplaćuje primanja u od 100 odsto u isto vreme kada i ostalim radnicima, bez obzira na to kada će mu država nadoknaditi ovaj iznos, ne postoji mehanizam koji bi gazdu i primorao da po zakonu postupi. Inspekcije rada širom zemlje izlaze na teren sa tri nedelje do dva meseca zakašnjenja, upravni postupci traju dugo, a suđenja takođe nisu delotvorno rešenje. Stoga neke žene dočekaju da prvo i jedino bolovanje prime u mesecu kada se vraćaju na posao. Od čega su živele u međuvremenu, ni same ne znaju.



- Porodila sam se 18. avgusta 2009. godine i nijednu uplatu nisam dobila za godinu dana odsustva. Tek pred sam kraj bolovanja dobila sam za 10 meseci odjednom. Sada sa tim parama možemo na more, ali je godinu dana trebalo živeti ni od čega - iskustvo je M. A. G. iz Niša.

Kako je pokazalo naše istraživanje, u slučaju porodiljskih bolovanja kao da važi izreka “što južnije, to tužnije”. Dok će u Vojvodini 56 odsto žena primiti porodiljsko na vreme, a još 20 odsto sa minimalnim zakašnjenjem od mesec dana, na jugu Srbije procenat žena koje redovno dobijaju nadoknadu pada na samo 27 odsto! U Subotici, Zrenjaninu, Somboru i Novom Sadu većina uplata stiže sa samo mesec dana zakašnjenja, a kašnjenja retko pređu tri meseca. U Sremskoj Mitrovici i Vršcu, u krajevima koji su slabije ekonomski razvijeni, kašnjenja se produžavaju, pa je zabeležen i slučaj žene iz sremskog grada koja se porodila u julu 2008. godine i još čeka devet zaostalih isplata porodiljskog bolovanja!

- Sve zavisi od toga koliko si spremna da trčiš i da vučeš poslodavca za ruku. Ako ćeš sama da zoveš Tiršovu i pročitaš zakone, dobićeš isplatu na vreme, ako ne, nek ti je nebo u pomoći - objasnila je situaciju u Beogradu Adrijana Jović, porodilja i knjigovođa u jednoj privatnoj firmi.

U glavnom gradu situacija je najraznolikija: trećina žena prima pun iznos i bez dana kašnjenja, a jednak broj ih čeka na prvi uplatu i po šest do devet meseci. Čak 36,5 odsto žena u glavnom gradu čeka na bolovanje 4,5 meseci.

- Bolovanje mi je isteklo u novembru 2010. godine i do tog dana sam primila četiri isplate: za januar 2010, pa za maj 2010, pa april 2010. i novembar 2009. Niko živ nije umeo da mi objasni kako je to uopšte moguće - kuka Beograđanka T. B.

U Kraljevu, Valjevu, Kragujevcu i Nišu još je gore i tamo svaka 12. žena čeka na bolovanje duže od devet meseci. Poslodavci menjaju imena firmi, ostavljaju račune u blokadi, neki čak uzmu novac od države ali ga ne prebace porodiljama… A reakcije od inspektora gotovo nikakve.

- Mesecima mi kasni trudničko jer poslodavac ne uplaćuje doprinose, porodiljsko otvorim mesec pre porođaja ne bih li bar te pare dobila kad beba stigne, ali u opštini odbijaju da mi prime papire. Šalterska službenica mi bukvalno kaže: „Ne mogu da vam primim pare za porodiljsko dok se beba ne rodi jer, razumite molim vas, dešavaju se nesretni slučajevi, pa moramo da čekamo da vidimo hoće li se beba živa roditi.” E sad, recite vi meni, ko je ovde lud?! Dokle ide administrativni bezobrazluk?! A onda kažu: pa rađajte! - iskustvo je jedne od mama iz Loznice koja je učestvovala u istraživanju naših novina.

Osim kašnjenja porodiljskog, pokazalo je naše istraživanje, mamama je veliki problem i odnos poslodavca i okoline prema njima: plate često budu isplaćene u minimalcu umesto u celokupnom iznosu, tri mame iz našeg istraživanja doživele su da na porodiljskom budu proglašene tehnološkim viškom, jednoj je uručen otkaz prvog dana po povratku na posao, a pet je sklonjeno sa rukovodećih funkcija.

- Evo moga primera: radim u privatnoj apoteci čija je vlasnica žena četrdesetih godina koja ima troje dece! Kada sam ostala trudna, doživela sam da mi kaže da je iznenađena, da to nije očekivala od mene, da ne treba da žurim kada već imam jedno dete, a mlada sam, da razmislim ponovo… Naravno, bolovanje mi je kasnilo jedinoj u firmi. Pokušala sam da razgovaram sa njom ali se završilo vikanjem. Na kraju, podnela sam prijavu inspekciji i već mesec dana čekam da se oni pojave.
Šta onda očekivati od poslodavca? - zaključuje porodilja iz Beograda.


Blic
 
Natrag
Top