Tehnologija budućnosti: Za ljudsko telo neće postojati granice

UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.548
Tehnologija budućnosti: Za ljudsko telo neće postojati granice
Naučnici veruju da bi do 2027. godine ljudsko telo moglo da izgleda drastično drugačije nego danas, a neke tehnologije su to već počele da omogućavaju.

IZVOR: B92


Foto: Thinkstock
Naučnici veruju da bi do 2027. godine ljudsko telo moglo da izgleda drastično drugačije nego danas, a neke tehnologije su to već počele da čine

Za nekoliko godina, 3-D štampanje, protetika za mozak i bionički delovi tela pružiće brojna drastična poboljšanja u nauci i medicini. Ova tehnološka čuda već danas nam stoje ‘na dohvat ruke’, a u budućnosti će učiniti čuda.

Vraćeni vid


Već se izvode futuristička istraživanja popravljanja i nadogradnje vida, ali kompanija koja se bavi vizualnom protetikom, Second Sight, stvorila je Argus II, vizualnu protetiku koja se stavlja na vrh mrežnjače, a koja može da zaobiđe oštećene delove oka i pošalje vizualne signale pravo u mozak pomoću posebnih naočara. Drugim rečima, ne samo da može da popravi vid, već može u potpunosti da ga povrati.





3-D štampani udovi


Zahvaljujući 3-D štampanju, sedmogodišnja Fejt Lenoks ima ruku koja je njenu porodicu koštala samo 50 dolara. Iako je njena proteza minimalno funkcionalna, sledeći talas 3-D modela trebalo bi da pruži više mogućnosti, a cene bi i dalje trebalo da ostanu vrlo pristupačne. S druge strane, 3-D štampana bionička ruka trenutačno bi vas koštala oko 4.800 dolara.





Čizme koje smanjuju napor pri hodanju


Naučnici s Univerziteta Karnegi Melon Sveučilišta stvorili su čizme koje smanjuju potrošnju energije pri hodanju za oko 7 odsto. Iako se ovaj procenat ne čini velikim, to je i više nego dovoljno da omogući starijim osobama da duže ostanu na nogama ili da pomogne ljudima s povredama nogu tokom rehabilitacije. Osim toga, ova tehnologija bi mogla da bude korišćena na većim delovima tela i držati ga na mestu, što znači da bi i noge mogle da budu duže aktivne, piše Mic.



Nove noge za trkače


Noge olimpijskog trkača Oskara Pistorijusa, izrađene od ugljeničnih vlakana, izazvale su u jednom trenutku mnogo kontroverzi. One su otvorile vrata velikom programu nazvanom amputirani 'Blade Runners' u kojem je glavni cilj napraviti nove noge za sve trkače s amputiranim nogama. Iako su trenutno one više ergonomske nego tehnološki napredne, u budućnosti bi mogle da se izrađuju bioničke noge kojima će upravljati mozak.




Kompletni egzoskelet


Egzoskelet odela, kao i većina tehnologija, prvo su testirana u vojnom okruženju, a danas su sve rasprostranjenija, pogotovo među ljudima s invaliditetom. Mogu da se koriste za različite stvari, od prenošenja teških tereta, preko pomoći u građevinskim radovima, do rehabilitacije oslabljenih ekstremiteta.




Genetički inženjering


Dolaskom novih programa za rekombinovanje gena na mikronivou poput CRISPR, započete su beskrajne rasprave u vezi sa testiranjem granica genetike. Najkontroverznija i najvažnija tema je genetički inženjering ljudskog DNK, koji će omogućiti eliminisanje eventualnih bolesti, menjanje boje očiju ili visine...




Kontrola pomoću uma


Koristeći neuroproteze ili protetiku za mozak, švajcarski naučnici uspeli su pomoću svojeg uma da pokrenu motorizovana invalidska kolica. Pošlo im je za rukom čak i da podele kontrolu – u jednom trenutku pokretanje je mogao da preuzme mozak neke druge osobe.




Bioničke ruke


Pre 14 godina Džesi Saliven dobio je bioničke ruke koje su direktno pripojene prekinutim nervnim završecima na njegovim amputiranim rukama, koje je kontrolisao pomoću mozga. Od njegove operacije nadalje vršen je veliki broj eksperimenata na ovom polju, a najuspešniji je bio Les Bau kojem su amputirane obe ruke i koji je uspeo simultano mozgom da kontroliše i jednu i drugu ruku.




 
  • Sviđa mi se
Reactions: Jeg
Natrag
Top