Taxi haos

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Generalni štrajk u 20 gradova Srbije paralisao sve važnije centre u zemlji. Taksisti i autoprevoznici tvrde da će istrajati do kraja

BEOGRAD - Taksisti i autoprevoznici danas paralizuju Srbiju! Beograd, Novi Sad, Niš, Kragujevac, Čačak, Vranje, Smederevo, Šabac, Loznica, Požarevac, Zrenjanin, Kraljevo, Užice, Kruševac, Leskovac, Kikinda, Novi Pazar, Smederevska Palanka, Ivanjica, Sremska Mitrovica gradovi su u kojima će biti održan generalni štrajk taksista i kamiondžija.

Thumb_taxi%286%29.JPG


- Izvinjavamo se građanima zbog neprijatnosti koje će doživeti, ali nismo imali drugo rešenje pošto nadležni nisu želeli da nas saslušaju - kazao je Branko Vitorović, predstavnik sindikata taksi vozača i autoprevoznika.
On je za danas najavio i pregovore s predstavnicima ministarstava za infrastrukturu, trgovinu i finansije.
- Od najave štrajka do danas nije bilo napretka u pregovorima s vlastima. Bez obzira na garnituru koja vlada, pregovori traju već više od sedam godina, a rešenje još nije postignuto. Kod njih nije bilo dobre volje. Dosta je - kaže Svetislav Beljinac, predsednik Sindikata, koji je potvrdio da će u Beogradu u protestu učestvovati sva udruženja i autoprevoznici:
- Štrajk će trajati do konačnog ispunjenja svih navedenih zahteva. Ovo je, nažalost, jedino rešenje. Najavljujemo protestnu vožnju a rad naših udruženja biće obustavljen do daljeg.
U „Beogradskom taksiju“, „Beotaksiju“ i „Pink taksiju“ rečeno je da će njihovi taksisti učestvovati u štrajku. „Beogradski taksi“ je u 7.30 jutros prestao da prima pozive i organizovao je kolonu svojih taksista koja kreće iz Novog Beograda.
Bruno Sadik, sekretar sindikata taksista i autoprevoznika „Nezavisnost“ i poverenik za grad Beograd, precizirao je da će sam centar glavnog grada biti potpuno paralisan:
- Najmanje 4.000 taksista i oko 700 kamiondžija danas će u potpunosti blokirati sam centar Beograda!
U Nišu su taksisti još juče počeli štrajk upozorenja, potvrdio je Nebojša Petrović, poverenik sindikata u tom gradu:
- Mi smo već počeli štrajk upozorenja, a danas ćemo delimično blokirati ulice u Nišu! Kretaćemo se Bulevarom Stefana Prvovenčanog do ulice Nikole Pašića. Oko 500 vozila napraviće haos. Naši zahtevi su isti kao i oni koji dolaze iz Beograda, ali mi tražimo da u Nišu novi taksisti obavezno polažu ispit iz poznavanja grada. Svaki dan ćemo štrajkovati i blokirati pojedine ulice - rekao je Petrović.
Miodrag Todorović, poverenik sindikata u Kragujevcu, najavio je da će više od 200 vozila usporiti ritam grada:
- Krenućemo u protestnu vožnju od centra, Lepeničkim bulevarom, Zmaj Jovinom, ulicom Nikole Pašića, ulicom Doktora Zorana Đinđića do Skupštine grada. Zahtevamo da se napravi studija o taksi prevozu, na osnovu koje će se proceniti koliko je taksista potrebno našem gradu. Mi želimo da se ukine odluka kojom se od taksista traži da voze automobile koji nisu stariji od deset godina.

Okupljanja u Beogradu
Taksisti i autoprevoznici okupljaće se kod Sava centra, kod hale Pionir, benzinske pumpe Slap, i na raskrsnici između Jablaničke i Kosmajske, odakle će doći do zgrade Vlade Srbije.
Autoprevoznici će se kretati kružnim pravcem kroz Karađorđevu, ka Vilinim vodama, kroz Dimitrija Tucovića, Batutovu, kroz Bulevar kralja Aleksandra, ulicu Vojislava Ilića...

Zahtevi

Fiskalne kase tek 2013.
Ukloniti divlje taksiste
Utvrditi minimalnu cenu usluga
Ukinuti taksu na luksuz i plin
Smanjiti cenu goriva za taksiste
Izmeniti pravilnik o putnim nalozima
Sindikat uključiti u doradu Zakona


Kurir
 
Natrag
Top