"Tarifa SOKOJ-a ugrožava medije"

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]"Tarifa SOKOJ-a ugrožava medije"
[/h] Izvor: Beta

Beograd -- Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) navodi da bi tarifa SOKOJ-a za autorska prava mogla da ugrozi opstanak medija u Srbiji.

516464304f0d004d6b885892521770_640x360.jpg
U ANEM-u objašnjavaju da se to odnosi prvenstveno na najmanje i ekonomski najslabije lokalne medije jer znači višestruko povećanje minimalne naknade koju oni plaćaju.
ANEM protestuje zbog odluke Upravnog suda da odbaci tužbu kojom je zatraženo poništavanje odluke na osnovu koje je uvedena za elektronske medije "krajnje nepovoljna" tarifa SOKOJ-a za autorska prava.
Asocijacija je protiv Komisije za autorska i srodna prava podnela tužbu kojom je tražila da se preispita i poništi mišljenje Komisije na osnovu kojeg je stupila na snagu nova tarifa SOKOJ-a, precizira se u saopštenju koje je potpisao predsednik ANEM-a Saša Mirković.

"ANEM ne može da prihvati odluku Upravnog suda da ne dozvoli da se ovakva tarifa preispita u sudskom postupku i nastaviće da traži način koji će dovesti do njenog ukidanja i do toga da u Srbiji zavlada pravo, a ne 'uglavnom opšteprihvaćeni standardi' koje niko nije ni dokazao ni dokumentovao, a koji volšebno uvek dovode do gušenja onih najslabijih i najranjivijih u medijskoj zajednici", naveo je Mirković.

Mirković je podsetio da Komisija nije uvažila argumente ANEM-a i da je podržala predlog SOKOJ-a, a Upravni sud je tužbu ANEM-a odbacio kao nedozvoljenu.

"Na taj način radio i televizijskim emiterima u Srbiji uskraćena je zaštita od jednog krajnje netransparentnog i arbitrarnog postupka u kojem ANEM-u čak nije bio ni dostavljen poslednji SOKOJ-ev predlog tarife", naveo je Mirković.

Predsednik ANEM-a je istakao da je Komisija poverovala "ničim dokumentovanoj tvrdnji" SOKOJ-a da je tarifa doneta u skladu sa standardima koji su, kako se navodi u obrazloženju mišljenja, "uglavnom opšteprihvaćeni u svetu i zasnivaju se na principima i preporukama Svetske organizacije za elektualnu svojinu CISAC-a".

"Sada ti 'uglavnom opšteprihvaćeni standardi' prete da ugroze opstanak posebno najmanjih, ekonomski najslabijih i najranjivijih lokalnih medija, budući da nova tarifa podrazumeva višestruko povećanje minimalne naknade koju oni plaćaju", naveo je Mirković.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
NUNS: Tarife SOKOJ-a previsoke

[h=1]NUNS: Tarife SOKOJ-a previsoke
[/h] Izvor: Tanjug

Beograd -- Nezavisno udruženje novinara Srbije upozorilo da je zbog tarifa SOKOJ-a ugrožen opstanak lokalnih medija.

17427027964f2685ee223f3664602389_368x200.jpg
U saopštenju dostavljenom medijima, ta organizacija izražava nezadovoljstvo zbog rešenja Upravnog suda kojim je odbačena tužba Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM) protiv Komisije za autorska i srodna prava i ocenilo da će novi predlog tarife ugroziti opstanak lokalnih elektronskih medija.
"ANEM je zatražio sudsku zaštitu u pokušaju da dokaže da mišljenje Komisije o novom Sokojevom predlogu tarife nije zasnovano na Zakonu, ali je Upravni sud Srbije odlučio da tužbu odbaci kao nedozvoljenu, iz razloga koje ANEM smatra neprihvatljivim", navedeno je u saopštenju Sekretarijata NUNS-a.

ANEM je, kako je navedeno u saopštenju, zatražio preispitivanje i poništenje mišljenja Komisije, na osnovu kojeg je stupila na snagu nova, za elektronske medije krajnje nepovoljna, naknada organizaciji muzičkih autora Srbije, pošto se novim tarifnikom višestruko povećavaju naknade elektronskih emitera.

U saopštenju se podseća da je ANEM, kao reprezentativno udruženje emitera, učestvovao u pregovorima sa Sokojem, ali do sporazuma nije došlo.

"Sokoj se obratio Komisiji i zatražio pozitivno mišljenje o svom predlogu tarife. Komisija je odbila da podrži prvi predlog tarife i naložila ponavljanje pregovora, koji takođe nisu doveli do rezultata. Sokoj je zatim Komisiji podneo novi predlog tarife, koji je i dalje krajnje nepovoljan za emitere. Komisija, međutim, ovog puta nije uvažila argumente ANEM-a i podržala je predlog Sokoja", kaže se u saopštenju.

NUNS je ocenio da je na taj način radio-televizijskim emiterima u Srbiji "uskraćena zaštita od jednog krajnje netransprentnog i arbitrarnog postupka, u kome ANEM-u čak nije bio dostavljen poslednji Sokojev predlog tarife, kako bi povodom njega mogao da se izjasni".

"Zanimljivo je to što Komisija nije cenila da li je tarifa doneta u skladu sa pravilima utvrđenim zakonom, već je prihvatila ničim dokumentovane tvrdnje Sokoja da je tarifa doneta u skladu sa standardima koji su 'uglavnom opšteprihvaćeni u svetu i zasnivaju se na principima i preporukama Svetske organizacije za intelektualnu svojinu…'", navedeno je u saopštenju.

 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Tarife SOKOJ-a gase lokalne elektronske medije










Izvor:
Tanjig.rs






BEOGRAD - Primena nove tarife SOKOJ-a, koju je odobrila Komisija za autorska i srodna prava, mogla bi da uzrokuje gašenje lokalnih radio i televizijskih stanica, saopštilo je danas Poslovno udruženje asocijacije nezavisnih lokalnih medija "Lokal pres".


sokoj.jpg



Udruženje je navelo da primena nove tarife finansijski ugrožava lokalne emitere jer je u ogromnoj nesrazmeri sa njihovim prihodima, zbog čega bi moglo da dođe do njihovog gašenja.

"Prisilno gašenje lokalnih elektronskih medija bilo bi primer eklatantnog kršenja prava građana u lokalnim samoupravama na javno informisanje u njihovim sredinama o temama za koje imaju opravdani interes, a koje im nisu dostupne u programima regionalnih i nacionalnih medija", navedeno je u saopštenju.

"Lokal pres" je u saopštenju upozorio vladu da bi prestanak rada lokalnih medija uzrokovao gubitak radnih mesta i povećanje broja nezaposlenih.

Po oceni "Lokal presa", Komisija za autorska i srodna prava bitno je oštetila emitere, prihvatajući predlog SOKOJ-a za uvođenje Tarifnika, koji pored naplate naknade u procentualnim rasponima od 2,5 do 4,5 odsto od bruto prihoda emitera, predviđa i uvođenje takozvane minimalne naknade za emitere.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Vlada usvojila predlog za smanjenje "muzičkog dinara"

Zakon o autorskim pravima


Vlada usvojila predlog za smanjenje "muzičkog dinara"


Beta |


Vlada Srbije danas je usvojila predlog izmena Zakona o autorskim pravima kojima se plaćanje "muzičkog dinara" ukida za zanatlije, dok će ostalima taj namet biti umanjen tri puta, saopštili su danas Ujedinjeni regioni Srbije (URS).

187237_295111342093899282201000001747855243745072410912n_f.jpg


U saopštenju se ističe da će te izmene, koje su su usvojene na predlog URS, domaćoj privredi uštedeti sedam miliona evra godišnje.


Muzički dinar će biti ukinut zanatlijama koji u svojim radionicama koriste radio, tranzistor ili neki drugi uredjaj za slušanje muzike (frizeri, obućari, automehaničari, kozmetički saloni i slično), kao i uvoznicima i proizvođačima računara i multifunkcionalnih uredjaja jer se ti uređaji prvenstveno ne koriste za slušanje muzike.

Usvajanjem tih izmena zakona, naknada za muzički dinar biće tri puta niža, odnosno maksimalan iznos tarife na mesečnom nivou za lokale površine do 50 kvadrata neće biti veći od jedne dvanaestine minimalne zarade u Srbiji (bez poreza i doprinosa), dok će za lokale preko 50 kvadrata maksimalni iznos biti jednu devetinu minimalne zarade.

Naknada koju plaćaju uvoznici i proizvođači muzičkih uređaja, diskova, video traka, USB fleš drajvova i DVD/blurej uređaja je smanjena sa tri na 0,3 odsto nabavne cene i taj iznos je maksimalna naknada za sve organizacije koje imaju prava na naplatu istog, navodi URS.

Dodaje se će visina muzičkog dinara biti utvrđena prema regionalnoj kategorizaciji i gradskim zonama u zavisnosti od nivoa razvijenosti određenog regiona ili grada, odnosno pozicije unutar grada, kao i stepena u kojem je muzika važna za delatnost određenog privrednika.

Muzički dinar će se plaćati popunjavanjem samo jedne uplatnice, dok će naknadu deliti tri organizacije: Sokoj, koji predstavlja autore, Organizacija za ostvarivanje prava interpretatora i Organizacija proizvođača fonograma, odnosno nosača zvuka, a koje su do sada pojedinačno naplaćivale svoje naknade.


[TABLE="class: antre_c back_c_1"]
[TR]
[TD]Dinkić zadovoljan zbog ukidanja muzičkog dinara

Predsednik Ujedinjenih regiona Srbije Mlađan Dinkić izrazio je zadovoljstvo što je Vlada Srbije na današnjoj sednici usvojila predlog izmene Zakona o autorskim pravima i dodao da 75.000 preduzetnika u Srbiji plaća muzički dinar. "Kada ovaj zakon Skupština usvoji u februaru siguran sam da će to biti jedan korak ka nešto boljem stanju na njihovim računima", rekao je Dinkić u Svilajncu prilikom obilaska fabrike "Panasonik". Lider URS-a uputio je primedbe na rad Komisije za autorsko i srodna prava. "Predložili smo rasformiranje postojeće komisije koja je pre neki dan utvrdila svim lokalnim TV i radio stanicama da plaćaju naknade koje su mnogo veće nego što su bile prošle godine, iako je situacija ove godine teža nego prošle", istakao je Dinkić. Dinkić je ocenio da bi bilo potrebno da se formira nezavisna komisija u kojoj će biti i korisnici usluga, a ne samo oni koji ih naplaćuju, kako bi se, kako je rekao, utvrđivale realne tarife.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]


 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Preuzet sajt SOKOJ-a








Izvor:
B92.net








Beograd -- Hakeri potpisani kao "Anonimusi" oborili su jutros sajt Sokoja, organizacije muzičkih autora Srbije.



16262562644f2b8b2a50ba3876184805_368x263.JPG



Kad posetioci uđu na glavnu stranu sajta zatekne ih beli ekran sa porukom hakerske grupe koja počinje rečima "Dragi autori i građani Srbije, dobar dan, mi smo Sokojevići".U tekstu se omalovažavajuće govori o poslovanju i delovanju Sokoja. Osim glavne strane sajta, ostatak Sokojeve veb stranice funkcioniše."Kopiranje je akt pokazivanja ljubavi. Molimo vas da kopirate i delite materijal sa ovog sajta. Mi spremamo hranu. Mi raznosimo đubre. Mi radimo u fabrici. Mi čuvamo miran san. Mi smo legija! Mi ne opraštamo! Mi ne zaboravljamo! Mi smo Anonimusi", navodi se u poruci na naslovnoj strani sajta SOKOJ-a.

Vlada Srbije je na juče usvojila predlog izmene Zakona o autorskim pravima kojim se "muzički dinar" ukida za zanatlije, dok će ostalima taj namet biti umanjen tri puta.

Sredstva od toga nameta, na osnovu jedinstvene tarife, prikupljaju tri organizacije za kolektivnu zaštitu: Sokoj, Organizacije proizvođača fonograma (OFPS) i Organizacije za ostvarivanje kolektivnih prava interpretatora (Pi).
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Medijima nepodnošljiv muzički dinar

[h=1]Medijima nepodnošljiv muzički dinar
[/h] Izvor: Dojče vele

Odluka SOKOJ-a (Organizacije muzičkih autora Srbije) da podigne naknade autorskih prava muzičara izazvala buru protesta elektronskih medija.

14978654564f32b9e4112bb800732102_640x360.jpg
Novi iznos taksi za puštanje muzike koji su povećani od 300 pa čak do 700 procenata, uznemirili su većinu radijskih i televizijskih emitera u Srbiji.
Emiteri naglašavaju da su nove naknade donete po kriterijumima koji nisu sa njima usaglašeni, i da će novi iznosi praktično finansijski ugušiti lokalne i regionalne radio i tv stanice.
Visoke tantijeme na autorska prava dovele su do najava protesta više organizacija koje okupljaju radijske i tv emitere, i te proteste su podržala sva novinarska udruženja, OEBS, kao i predstavnici lokalne samouprave.
[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]Parametar nacionalni dohodak
Parametar za povećanje od 300 do 700 procenata je bruto nacionalni dohodak Srbije, objašnjava Marija Cvijanović. "Znači, tarifa koja je doneta odgovara tarifama u zemljama koje imaju nacionalni dohodak sličan Srbiji. Problem je nastao kod minimalne naknade, jer se tarifa određuje prema procentu prihoda korisnika. U slučaju da se taj prihod ne može utvrditi, iz bilo kog razloga, što je vrlo čest slučaj u praksi, uvedena je kategorija koja postoji i u drugim zemljama takozvane minimalne naknade za puštanje muzike“, kaže ona.

[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Razlog za proteste je što su naknade za puštanje muzike u našim programima dramatično povećane, kaže Dragan Vlajnić, direktor Javnog preduzeća Informativni centar Kikinda. Na primeru Radio Kikinde, u mestu koje ima oko 40.000 stanovnika, to znači da bi mesečna naknada samo SOKOJ-u umesto dosadašnjih 13.000 dinara iznosila 66.000 dinara mesečno.

Vlajnić napominje da nezadovoljstvo tarifama SOKOJ-a sada stiže sa dve strane. "Nezadovoljni smo mi kao emiteri, zato što zbog čitave situacije jednostavno nismo u prilici da imamo toliku dobit, kako bismo mogli da isplatimo sve ono što te agencije zahtevaju. A sa druge strane, i korisnici usluga koje štiti SOKOJ nisu zadovoljni. Saznali smo da većina tekstopisaca, kompozitora, i tako dalje, čak ne dobijaju ništa od tih sredstava, ili ih dobijaju u jako malom iznosu, kaže on.

Marija Cvijanović, iz službe za odnose sa javnošću SOKOJ-a, za DW kaže da su nove tarife dobile odobrenje Komisije za autorska i srodna prava, čije članove imenuje Vlada Srbije, i da su u skladu sa novim Zakonom o autorskim pravima, donetim početkom 2010 godine.

"U ovoj teškoj ekonomskoj situaciji mi razumemo da, ako se radi upravo o radio i televizijskim stanicama, smatraju da je naknada previsoka. Ali, isto tako moramo shvatiti da su ovom ekonomskom situacijom pogođeni i autori. Moram napomenuti da je SOKOJ uvek spreman na razgovore, u smislu davanja pogodnosti oko nekih uslova plaćanja, naročito za one korisnike koji redovno isplaćuju autorsku naknadu, i koji imaju zaključen ugovor sa SOKOJ-em“, kaže ona.

Dragan Vlajnić ističe da su se raspitali kako su ove naknade rešene u regionu, i predložili da naknade ostanu na starom nivou, i da se odatle krene u nove pregovore. Vlada Srbije je inače usvojila neke izmene što se tiče plaćanja malih privrednika i zanatlija SOKOJ-u, gde je pojedine kategorije poput frizerskih salona, radionica i slično oslobodila tih naknada, a ugostiteljima ih smanjila. To ipak ne rešava problem elektronskih medija, kaže Vlajnić.

"Što se tiče medija, još nemamo nikakvih novih informacija da li će se nešto od toga odnositi i na njih. A sa druge strane, očekujemo da nam se ovih dana obrati i druga agencija, koja štiti prava fonograma, sa svojim predlozima, tako da se plašimo da to ne bude slično ili isto kao što je uradio SOKOJ, navodi on.

 
Natrag
Top