Takvi ljudi već 40 godina ne šetaju ulicama Beograda...

Učlanjen(a)
26.01.2014
Poruka
3.875
Takvi ljudi već 40 godina ne šetaju ulicama Beograda: 10 stvari koje niste znali o seriji Grlom u jagode!


Prošlo je 4 decenije od početka snimanja kultne serije "Grlom u jagode". Sa ove distance možemo samo čežnjivo posmatrati njihovo odrastanje u Beogradu koji danas ne prepoznajemo. A mi smo popričali sa nekima od aktera

WdaNOhy.jpg


Te 2016 godine, ubijen je Sale mutavi, Ava Karabatić i Soraja posetile su Beogradski sajam knjiga, Ceca je izdala novi album...Tako bi četrdeset godina kasnije od snimanja serije zvučala čuvena Bumbarova retrospektiva najvažnijih događaja iz godine koje ostaje za nama.

Ako biste je pročitali uz prepoznatljivu muzičku temu bilo bi vam jasno da "Grlom u jagode" nije bila samo još jedna serija već nešto mnogo više od toga.


Dok se odmotavala uvodna špica serije "Grlom u jagode" koja je prošle nedelje u Dvorani Kulturnog centra Beograda proslavila četiri decenije od prvog TV emitovanja konačno shvatam zašto sam je uvek gledao uz pomešana osećanja. Već uz prve taktove muzike Zorana Simjanovića osetim radost, ali i tugu i zavist.


Radost, jer "Grlom u jagode" čuva dobre duhove ovog grada poput Bate Stojkovića, Olivere Marković, Đurđije Cvijetić ili Rahele Ferari.


Tugu, jer se takvi ljudi više ne šetaju ulicama Beograda.


Zavist, jer bih sive i neuhvatljive devedesete u kojima se na brzinu odrastalo uvek menjao za Banetove šezdesete, kada se odrastalo nekako po redosledu stvari.Jer bih Bumbarovu tuču na Zvezdinom terenu posle igranke na kojoj je rokenrol na svoj način prezentovao Mile Lojpur, odmah prihvatio kao zamenu za jajarsko nožekanje po savskim splavovima dok mi loše narodnjake na još grđi način prezentuje poulupismena gologuza trofrtaljka.


Pre 40 godina gledaoci širom Jugoslavijeprvi put su upoznali likove sada već kultne serije Srđana Karanovića i scenariste Rajka Grlića . To i nije tako dug vremenski period da bi danas ova serija delovala kao arheološki artefakt, kaleidoskop kroz koji možemo da zavirimo u nekakav pitomi i drugačiji Beograd...Beograd Baneta Bumbara, Mikija Rubiroze, Boce Čombeta, Ušketa i Goce.


Glumci koji su odigrali neke od glavnih uloga prošle nedelje u Kulturnom centru Beograda vratili su nas u ta vremena, ali i otkrili neke malo poznate činjenice o ovoj legendarnoj seriji!


1.Radni naslov serije je bio "Zašto sam postao čovek" i svaka epizoda se završava kada glavnom junaku posle novog životnog poraza, priđe neko i kaže: "Sad si postao čovek". Međutim, taj naslov je suviše asocirao na čuvenu knjigu iz socijalističkog i komunističkog vaspitanja koja se zvala "Kako se kalio čelik". Zbog toga je naslov promenjem, a Karanović smatra da je sadašnji naslov predložio Goran Marković.


2.RTS je upravo premijerom serije "Grlom u jagode" 1976 godine počeo da emitovanje svog drugog programa!


3.Branku Cvejiću ovo je bila prva glavna uloga na televiziji


4."Pošto smo Điđa Karanović i ja bili učenici Pete beogradske gimnazije,može se reći i da je veliki deo serije autoportret našeg odrastanja" Zbog toga je i mnoštvo scena snimljeno u toj gimnaziji,a u njima se pojavljuju autentični likovi,profesori te škole su nekada predavali glumcu i reditelju.Najpoznatiji od njih je profesor fizičke kulture Dušan Stefanović.


5.Bogdan Diklić je bio najmlađi u glumačkoj postavi sa 22 godine, a njegov lik se u seriji zvao upravo Bogdan! Koga su zvali Boca,a kasnije prozvali Čombe nakon što je "odrukao" Bumbara kod roditelja. Ovo je praktično prva Diklićeva uloga."


"Toliko sam bio impresioniran legendarnim kolegama, da sam imao želju da im tražim autograme i hvalim se po rodnom Bjelovaru",rekao je Diklić.


6.Koreografiju je radila čuvena Lokica Stefanović koja je takođe bila "dete iz Pete"."Jedna od Banetovih simpatija u seriji urađena je baš po uzoru na moj lik" kroz smeh je otkrila Lokica.



7.Lik čuvenog Stiva,najboljeg plesača u gradu maestralno je odigrao kaskader Bata Kameni, koji je snimio i scene "šorke" sa Bumbarovom ekipom.

8.Kada je spremala Bumbara za scene "tvist" igranke na terenima "KK Zvezde".Lokica je morala da preko 200 statista nauči da đuskaju u ovom ritmu."Glavni problem je bio u tome što se to snimalo sedamdesetih kada su okretne igre (tako se zove i epizoda) uveliko izašle iz mode a tadašnja omladina je već počela da izlazi u prve diskoteke Beograda",prisetila se ekipa serije


9.Cenzura.Iz epizode čija je radnja smeštena u 1968 godinu izbačeno je nekoliko scena u kojima Bumbar išao da juri devojke, jer se glavni lik pojavljuje na protestu studenata i čuvenom "Kozaračkom kolu".


10.Brojke.Bumbarovo odrastanje u seriji čini 850 scena na 140 objekata.Ekipa je brojala 150 članova a na terenu su proveli 120 dana!Za potrebe snimanje uvodne špice Branko Cvejić je prešao most nebrojeno puta sa Novog Beograda ka Starom gradu.


Proslava jubileja serije "Grlom u jagode" na kratko nas je vratila u potpuno drugačiji Beograd.Grad u kome su momci u "šimikama" igrali rok,pijuckali "Cocktu" u "Poslednjoj šansi" ponekad se tukli,"skidali" fazone Delona i Belmonda,ali na kraju postali ljudi..Sa ove distance možemo samo čežnjivo posmatrati njihovo odrastanje u Beogradu koji danas ne prepoznajemo.



(Espreso.rs)


 
Natrag
Top