Tajni pregovori o zvaničnom imenu Makedonije

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Tajni pregovori o zvaničnom imenu Makedonije






Srna, FoNet | 09. 04. 2011. - 13:25h
cat_icn_more.png
20:09h | Foto: AFP


SKOPLJE/OHRID - Atina i Skoplje vode tajne pregovore o imenu, ali ne na zvaničnom institucionalnom nivou, već posredstvom stranih tajnih emisara.
Pozivajući se pisanje grčkog dnevnika "Makedonija", skopski mediji danas navode da su predstavnici sa grčke strane bivši direktor makedonske rafinerije OKTA, biznismen Emanuel Malelis Manoli i Aleks Rondos, blizak saradnik premijera Georgiosa Papandreua.

U pregovore sa makedonske strane uključeni su braća Mijalkov - Saša, načelnik obaveštaje službe, i Vlatko, savetnik direktora carine, inače bliski rođaci makedonskog premijera Nikole Gruevskog.

Inicijator ovih pregovora, koji su u poodmakloj fazi, je američki pomoćnik državnog sekretara Tomas Kantriman, a za bivšu jugoslovensku republiku u opciji su imena Severna Makedonija, Vardarska Makedonija i Gornja Makedonija.

Barozo u Ohridu: Rešiti spor sa Grčkom



132655_gruevski-barozo-file-afp_f.jpg

Nikola Gruevski, Žoze Manuel Barozo i Štefan File danas u Ohridu

Predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo danas je u Ohridu izjavio da Makedonija, da bi se približila Evropskoj uniji i NATO, treba da ubrza reforme i učini dodatni napor na rešavanju problema koje sa Grčkom ima zbog svog naziva.

Barozo je posle razgovora sa makedonskim premijerom Nikolom Gruevskim ocenio da su Makedoniji potrebne reforme sudstva i državne administracije, kao i jačanje borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala.

Istaknuti predstavnici Makedonije i EU će dva puta godišnje voditi dijalog o približavanju, radi praćenja procesa reformi, rekao je Barozo, dodajući da je vrlo važno što pre rešiti spor sa Grčkom.


  • Barozo je danas razgovarao i sa predsednikom Makedonije Đorđom Ivanovom.
Makedonsko ime i istorija, posebno posle raspada Jugoslavije 1991. godine, postalo je predmet rasprave između Atine i Skoplja. Ključni argument Grčke je da korišćenje imena Makedonija predstavlja "bezbednosnu pretnju", jer Grci tako nazivaju svoju severnu oblast i smatraju da korišćenje tog naziva ukazuje na teritorijalne pretenzije na grčku oblast Makedoniju.

Pregovori o iznalaženju rešenja spora između Skoplja i Atine u vezi sa imenom Makedonija vode se od 1992. Atina od 2008. godine blokira ulazak Makedonije u NATO i preti da će onemogućiti i njeno pridruženje EU. Makedonija ima status kandidata za članstvo u EU od 2005, ali datum početka pregovora sa Briselom još nije određen.

UN su radi rešavanja problema imenovale Metju Nimica za specijalnog posrednika, koji je do sada održao više sastanaka sa predstavnicima dve strane i izneo nekoliko predloga.
 
Natrag
Top