Tajne priče holivudskih kostima

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Tajne priče holivudskih kostima
[/h] Izvor: B92

Haljina koju je Doroti nosila u čuvenom filmu „Čarobnjak iz Oza“ stajaće rame uz rame sa ogrtačem Darta Vejdera na velikoj izložbi „Holivudski kostimi“ koja će u oktobru biti otvorena u Londonu.

5962806034f1aca9c58726951668005_orig.jpg
Nova izložba londonskog muzeja „Viktorija i Albert“, na kojoj se radi već pet godina, predstaviće više od sto odevnih predmeta koje su nosili nezaboravni filmski likovi.

Prema rečima Debore Nedulman Lendis, autorke izložbe, nije reč o običnoj garederobi već o odevnim predmetima koji su deo sećanja svih nas. „Nisam tražila samo kostime, tražila sam likove, karaktere“, kazala je ona za „Dejli telegraf“. „Ovo nije dekorativna postavka. Naravno ima mnogo glamura, haljina koju je nosila Merlin Monro u filmu ’Neki to vole vruće’ je zadivljujuća. Ali nije poenta u tome, već u onom šte se krije iza tih kostima.“

Izložba će uključiti malu crnu haljinu koju je Holi Golajtli nosila u filmu „Doručak kod Tifanija“, haljinu nalik zavesi koju je Skarlet O’ Hara nosila u ostvarenju „Prohujalo sa vihorom“ ali i kostime muških likova kao što su kožna jakna i šešir Indijane Džons i vojnička jakna i karirana košulja u kojoj je Robert de Niro glumio Trevisa Bikla u filmu „Taksista“.

Autorka izložbe, dugogodišnja kostimografkinja na brojnim holivudskim projektima, sa ponosom ističe učešće u snimanju filma „Indijana Džons: jahači izgubljenog kovčega“. „Stiven Spilberg mi je nacrtao skicu kostima koji želi. To je bio najšarmantniji crtež koji sam ikada videla. Izgledalo je kao da ga ja nacrtalo dvanaestogodišnje dete“, kroz smeh se priseća ona.

Svaki kostim na izložbi pratiće odgovarajući odlomci iz filmova, kao i snimci razgovora sa autorima kostima, glumcima koji su ih nosili i rediteljima filmova kroz koje ih je upoznala publika.

 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top