Tajkuni žele veći porez

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Тајкуни желе већи порез





Милан Мишић
Извор: Политика 26.11.2010.

Милијардери Ворен Бафет и Бил Гејтс, подржани петицијом 45 милионера, траже да им се повећају порези и тако земљи врате део просперитета који им је омогућила
Voren-Bafet-foto-BETA.jpg

Ворен Бафет враћа „финансијску лоптицу”
Америци Фото Бета

Од нашег сталног дописника

Вашингтон – Амерички Конгрес до краја године треба да одлучи да ли ће пореске олакшице из Бушове ере остати на снази, или ће, пошто су орочене, престати да важе. Обамине демократе су на позицији да мање пореза треба да плаћају само припадници средње класе, док би најбогатији Американци, они који зарађују више од 250.000 долара годишње, убудуће морали да плаћају више.
Републиканци су пак за то да порез и даље буде мањи свима, уз аргумент да кад богатима више остаје, више и троше, од чега користи има цела економија. Већ саму идеју да они најимућнији треба да држави дају више проглашавају за „класни рат”, који, ето, започиње „социјалиста” Барак Обама.
Овом „социјалисти” су, међутим, неочекивано прискочили у помоћ – највећи капиталисти.
Први се изјаснио Ворен Бафет, по „Форбсовој” листи трећи најбогатији човек света, „тежак” око 47 милијарди долара.
„Мислим да би људи као ја морали да плаћају много више пореза – нама сада иде боље него икад”, изјавио је у интервјуу са Кристијан Аманпур, некадашњој звезди Си-Ен-Ена која је прешла на ТВ мрежу Еј-Би-Си.
У том интервјуу имао је и посебну поруку за Конгрес: „Опорезујте ме!” По њему, продужавање Бушових олакшица је погрешна стратегија за излазак Америке из фискалне рупе у коју је упала. „Богати ће увек говорити: оставите нама више пара и ми ћемо трошити више за добробит свих... То није функционисало у последњих 10 година и надам се да је америчка јавност то схватила.”
Бафет је, сем овога, написао и посебно „Писмо ујка Сему”, које је објављено на коментаторским странама „Њујорк тајмса”, у којем констатује да су интервенције државе на врхунцу минуле кризе спасиле земљу од економског колапса, чиме је стао на жуљ републиканцима који државни интервенционизам сматрају главним узроком опадања снаге америчке економије.
Са сличном поруком – опорезујте нас више – изашао је и Бил Гејтс, оснивач „Мајкрософта” и дуго година први на топ-листи најбогатијих људи планете. Њему се овога пута придужио и отац, Бил Гејтс старији: обојица сматрају да треба увести додатне, прогресивне пореске стопе за оне који зарађују више од 250.000 долара годишње.
На све ово дошло је и отворено писмо-петиција упућено Обами које је потписало 45 личности које себе називају „патриотским милионерима”, у коме траже да им се Бушове пореске олакшице не продужавају, „у интересу фискалног здравља наше нације и добробити наших суграђана”.
Један од потписника, познати калифорнијски адвокат Гај Саперстејн, акцију је образложио овако: „Мислим да је земља у невољама”, изјавио је агенцији АФП. „У тешким временима, слој на врху коме је ишло изузетно добро, треба мало да се жртвује, и то неће бити велико жртвовање... Ми имамо најниже пореске стопе од било које индустријске демократије.”
Саперстејн тврди да је петицију у ствари потписало 1.500 милионера, али да не желе сви да се то зна.
АФП цитира и Филипа Велерса, такође потписника петиције, који сматра да су пореске олакшице са почетка Бушовог првог мандата пружиле „несразмерне користи богатима и да су допринеле текућим економским невољама”.
Према подацима који се у последње време овде често наводе, амерички систем је подешен тако да „победник носи све”: између 1980. и 2005, 80 одсто економског раста отишло је у руке један одсто Американаца – дакле онима који зарађују више од милион долара годишње. Таквих је данас 375.000.
„Све што се тражи то је да се призна да је наша земља заслужна за наш просперитет”, коментарише ово један из групе „патриотских милионера”.
Ова иницијатива није, међутим, свугде побрала аплаузе. Ворену Бафету се, сасвим очекивано, супротставио водитељски одред конзервативног „Фокс њуза”, ТВ мреже у власништву глобалног медијског тајкуна Руперта Мардока. „Престаните да држите лекције богатима”, гласила је њихова порука. „Ако хоћете да нешто поклоните држави, напишите лични чек.”
Бранећи олакшице за богате, „Фокс” је демократе оптужио да „воде класни рат” – у коме, како ствари стоје, Обами прилазе и неки из редова оних против које наводно напада.
 
Natrag
Top