System Restore

Član
Učlanjen(a)
27.12.2009
Poruka
31
Najlepse molim da mi neko odgovori i da objasnjenje (i uputstvo, ako je
moguce) vezano za period, koji opcija System Restore, "pokriva", naime,
nije mi jasno da li je to vreme unapred odredjeno (Ja imam XP Home SP3)
ili se na neki nacin podesava.(ja sam Disk Space podesio na 2% tj 600 MB
od 34 GB) i sada mogu da pratim period od samo 5 dana, od postavljanja
Restore Point.Moze li se to vreme produziti (na recimo, mesec dana)
i koje korake treba preduzeti?
Unapred najlepse hvala.
 
Član
Učlanjen(a)
22.01.2010
Poruka
82
Evo nasao sam jedan tutorijal..pozzzz!

S obzirom da je Microsoft uvođenjem winME ( ) uveo funkciju "system restore", koja je također dio winXP-a,
a taj System restore je definitivno vrlo koristan, stoga bi bila šteta da ga zanemarimo. Stoga ću napisati jedan kratak tutorijal u obliku Q/A (FAQ) na temu system restore .

što je SYSTEM RESTORE?
-System restore je funcija unutar operativnog sustave (winXP) koja pamti svaku promjenu nad svim podatcima na disku, koje se zbivaju prilikom Instalacije/Deinstalacije programa. Naravno, System restore zbog toga zahtijeva nešto dodatnog mjesta na vašem disku. S obzirom da je ovo važna funkcija (pogotovo u trenutcima očaja) smatram da se nebiste trebali zamarati prostorom koji Sys.restore zauzima na disku, te da Sys.restore ostavite uključen.
-Ukoliko instalirate nešto, i nakon toga vam se XP počene "čudno" ponašati ili je nestabilan, možete uspomoć Sys.restore napraviti "ROLEBACK" tj. povratak na prijašnje stanje, u kojem je sve bilo u redu.

Kako da uključim system restore?
-Iako je System resstore sam po sebi uključen nakon instalacije winXPa, do samog Sys.restorea možete doći na nekoliko načina:
SETTINGS:
1) desni klik mišem na MY COMPUTER > PROPERTIES > Zatim odaberete SYSTEM RESTORE tab (mapu)
2) START > SETTINGS > CONTROL PANEL > SYSTEM > Zatim odaberete SYSTEM RESTORE tab (mapu)
LAUNCH SYSTEM RESTORE:
1) START > RUN > upišite msconfig > i izeberite LAUNCH SYSTEM RESTORE
2) START > PROGRAMS > ACCESSORIES > SYSTEM TOOLS > SYSTEM RESTORE

Što sve mogu promijeniti u opcijama (settings) i zašto?
-možete isključiti System restore u potpunosti na svim diskovima (i particijama). Da bi ste to uključili / isključili kliknite na "checkbox" kraj
Turn off System restore on all drives
-S lijeve strane imate sliku i ime svojih diskova (particija). Kliknite na disk/ particiju i zatim na gumb settings. Sada možete isključiti Sys.restore samo za taj disk / particiju i možete odrediti pomicanjem "slidera" količinu prostora kojeg će XP koristiti kao System restore. NAPOMENA: Veći prostor znači više "restore" točaka, a to znači da se možete vratiti dalje unatrag!

OK. Neš mi se "raspada" XP. Kako da vratim sve u vrijeme kad je bilo dobro?
-Prvo moram napomenuti da Sys.restore nije svemoguć i da bi bilo dobro znati uzrok problema. Isto tako je važno da nestabilnost primjetite čim prije, jer s obzirom na količinu prostora koji ste dodielili sys.restoreu, može se dogoditi da nemate sys.restore point u kojoj je zapravo stanje sustava kada je sve bilo u najbolje redu. Također detaljniji opis možete vidjeti ovdje . dakle pokrenuli smo SYSTEM RESTORE, kliknite na RESTORE MY COMPUTER TO EARLIER TIME > i odaberite na kalendaru jednu od ponušenih restore točaka.
-Također više o system restoreu na MS Knowledge Base-u .

Je mogu ja sam kreirati System Restore Point?
-Naravno. Kada pokrenete System restore imate dvije opcije "restore..." i "create restore point". Ručno kreiranje Restore Pointa je preporučeno ako izvodite neke radnje (modifikacija sustava ili registry-a naprimjer), a u čiji ishod niste sigurni.


VAŽNO:
Mnogi trojani koriste system restore point kao mjesto gdje se sakriju i onda izbacuju viruse. Razlog tome je što system restore ima podešene "NTFS permissione" da mu može pristupiti svaki (i "običan") user na PC-u!!!. S obzirom da nijedan AV (anti virus) nesmije dirati system restore, AV ne može ukloniti virus sa sustava (AV ukloni virus ali ne i trojana). Microsoft je to promijenio sa SP1 (iako to nije navedeno u listi promjena) stoga najtoplije preporučam instalaciju SP1 na XP!

System restore je VRLO korisna funkcija, stoga je nemojte zanemariti.

Informacija:
prilikom System Restorea, XP će napraviti restore na programima, sistemskim datotekama, registry-u NO NEĆE DIRATI FAJLOVE KOJE STE SAMI KREIRALI (dokumenti, mp3, avi ...)!!!
 
Član
Učlanjen(a)
14.03.2010
Poruka
57
Gentile taj post sam ja postovao, ali neko je moj obrisao i ti si postavio isti! I da napomenem ti sam pravis system restore point.
 
Član
Učlanjen(a)
27.12.2009
Poruka
31
Nisam ocekivao Tutorijal, i zato najlepse hvala i jednom i drugom!
Dobio sam ono sto mi je i trebalo.Hvala.
 
Član
Učlanjen(a)
22.01.2010
Poruka
82
Gentile taj post sam ja postovao, ali neko je moj obrisao i ti si postavio isti! I da napomenem ti sam pravis system restore point.

Ne verujem da je greska do mene ,ovaj post sam nasao pretagom van ovog foruma i ne znaci da sam ja autor tutorijala kao sto sam napisao (nasao sam jedan tutorijal)!Kako je doslo do ovog ne znam u svakom slucaju se baziramo da objavljujemo sve i svasta u nameri da nekom pomognemo iako nismo u pravu to moze znaciti kao dodatna informacija il iima veze ili ne!
 
Član
Učlanjen(a)
27.12.2009
Poruka
31
Stvarno mi je zao, ali ovaj nesporazum nam je stvarno bio besptreban,
nastao je jer je meni u trenutku otvaranja teme pukao Internet, pa sam poruku ponovo poslao, i sad je na Forumu moja tema, na dva mesta.
I zato ponovo jos jedanput (i nadam se poslednji put) zahvaljujem i
jednom i drugom...i temu mozete zaklljuciti.
 
Natrag
Top