Svetske zvezde sa srpskom krštenicom

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.020
03. 01. 2010.
Press
Raskopčavanje mita

Svetske zvezde sa srpskom krštenicom


Priznanje slavne manekenke Mirande Ker da u njenoj krvi ima i srpskih sastojaka povod je za još jedno prebrojavanje svih planetarno poznatih ličnosti srpskog porekla. A spisak je podugačak...

1.jpg

Katarina Oksenberg

Kada je početkom osamdesetih godina u jugoslovenske domove stigla tada najpopularnija televizijska sapunica „Dinastija", pored glavnih likova u seriji, Blejka Karingtona i njegovih žena - Kristl i Aleksis, najveću pažnju domaće publike privukla je prelepa plavokosa glumica, i to naravno zbog svog srpskog porekla.
Reč je o Katarini Oksenberg, za koju su mediji obznanili da je ćerka princeze Jelisavete Karađorđević i unuka kneza Pavla Karađorđevića. Socijalistička cenzura je tih godina počela da popušta, pa su tu i tamo bili dozvoljeni novinski izvodi iz kraljevske krštenice plavokose zvezde iz „Dinastije". Deo Srba, kojima su tih godina u ruke dolazili strani magazini, upoznao se sa Katarinom Oksenberg i pre ove serije. U mnogim svetskim časopisima se malo pre početka emitovanja „Dinastije" moglo nabasati na reklamu za jedan parfem, koji su promovisale princeza Jelisaveta i njena ćerka Katarina Oksenberg. Običan parfem pokazao se kao odlično pogonsko gorivo za prikrivene monarhiste u Srbiji, koji su se prvi put sreli s nekim iz kraljevske porodice, i to preko reklame.
Katarina Oksenberg nije bila jedina američka filmska zvezda srpskog porekla. U Holivudu su i pre nje veliki trag ostavili glumci čiji su koreni bili iz Srbije. Najpoznatiji među njima je sigurno Karl Malden, rođen kao Mladen Sekulović, koji je u svojoj bogatoj karijeri (preminuo ove godine) uspeo da osvoji i Oskara. Jedna zanimljivost vezana je za tu prestižnu filmsku nagradu. U trenutku kada je objavljeno da je Malden dobio Oskara, on je zamolio Hemfrija Bogarta, koji je sedeo do njega, da mu pričuva kaput dok ode po nagradu, na šta mu je Bogart rekao: „Dobio si Oskara, a brineš se za običan kaput".

3.jpg

Karl Malden

Nekoliko američkih glumica srpskog porekla ostvarilo je velike karijere u SAD. Najpoznatija je Mila Jovović, koja je „lolita" seksepilom u „Povratku u plavu lagunu", naterala milione gledalaca da samo zbog nje odgledaju do kraja ovaj bledunjavi blokbaster. Kasnije je zarobila sve naslovne strane najpoznatijih lajfstajl magazina, da bi cementirala svoju popularnost filmom „Peti element".
Lolita Davidović je još jedna značajna Srpkinja u Holivudu, a slavu je stekla filmovima „Predmet lepote" i „JFK". Glumica srpskog porekla Saša Aleksander, pravog imena Suzana Drobnjaković, u bogatoj biografiji je uknjižila nekoliko najpoznatijih televizijskih serija, od „Sajnfelda", preko „Prijatelja", pa do „CSI". Američki glumac srpskih korena Bred Dekster slavu je stekao u klasiku „Sedmorica veličanstvenih", a ostaće upamćen i kao veliki prijatelj Frenka Sinatre, kojeg je jednom prilikom spasao davljenja. I popularna animirana televizijska serija „Simpsonovi" nije mogla da prođe bez Srbina, a naš zemljak koji se pojavio u Springfildu je Al Janković. Tokom NATO bombardovanja Srbije, mnogi od nas su prvi put saznali da je i čuveni glumac Džejms Vuds srpskog porekla. Zvezdi filmova „Bilo jednom u Americi" i „Nikson" baba je Srpkinja.


4.jpg

Džejms Vuds

Veliki trag u Holivudu ostavili su i režiseri srpskog porekla, a najpoznatiji je Piter Bogdanović, koji je pokupio najznačajnije nagrade za film „Mesec od papira", a pamti se i njegova glumačka uloga u TV hitu „Sopranovi". Oskara je dobio i jedan gotovo nepoznati Srbin - Zoran Perišić, i to 1979. zbog specijalnih efekata u „Supermenu", a iste godine čuveni kip je dobio književnik poreklom iz Užica Stiv Tešić, i to za scenario.
Još od Tesle i Pupina, Srbi zauzimaju značajne uloge u američkom društvu. Volt Bogdanić je urednik istraživačkog tima „Njujork tajmsa" i dobitnik tri Pulicerove nagrade. Poslednju je dobio 2008. pošto je otkrio toksične supstance u uvoznim proizvodima iz Kine. Melisa Bin je tri puta zaredom izabrana za kongresmenku Ilinoisa, a njeno devojačko prezime je Luburić. Od američkih političara koji su poreklom iz Srbije najpoznatiji su senator iz Ohaja Džordž Vojnović, kao i bivši guverner Ilinoisa - Milorad Rod Blagojević.
Pored filma i politike, mnogi Srbi su ostavili veliki trag u američkom sportu. Pit Maravić, poznatiji kao Pištolj Pit, već je ušao u istoriju kao jedan od najboljih igrača svih vremena u NBA, a trener Greg Popović je sa San Antonio Sparsima osvojio titulu prvaka u najpoznatijoj košarkaškoj ligi sveta. Čak su i u bejzbolu Srbi imali zapaženo mesto. Volter Dropo je 1950. proglašen za „rukija" godine u američkoj profesionalnoj bejzbol ligi i bio je najbolji igrač u nekoliko statističkih kategorija koje su, zbog nepopularnosti ovog sporta u Srbiji, ostale nepoznate našoj publici. Inače, njegovi roditelji su emigrirali iz Mostara, pošto je otac Sava „želeo da povede porodicu u bolji svet". Poznati bejzbol igrači bili su i Pit Vučković, Džef Samardžija, Milan Vukčević, kao i Džon Miljuš.
Velika australijska zvezda Holi Valans takođe je srpskog porekla, a njeno pravo ime je Holi Rejčel Vukadinović. Osim pevačke karijere, u kojoj je porobila australijske i svetske top liste, Holi Valans je ostvarila zapažene uloge u televizijskim serijama „Neighbours", „CSI", kao i u jednom od najvećih TV hitova u proteklih nekoliko godine, američkoj seriji „Bekstvo iz zatvora".
Mnogi su za našu zemljakinju Ivanu Božilović saznali tek kada se pre neku godinu udala za jednog od najbogatijih amerikanaca Endrjua Fajerstouna, naslednika porodične dinastije i vlasnika „Fajerestouna". Ivana Božilović je poznati američki model i glumica koja je pre nekoliko godina ušla na listu 100 najseksepilnijih žena sveta.
Retko ko bi rekao da Srbi i Indijanci mogu imati bilo kakve veze. Ipak imaju, i to preko dve ličnosti - Gojka Mitića i Ričarda Milanovića. Prvi je jedan od najpoznatijih filmskih Indijanaca, a drugi je danas sigurno najpoznatiji indijanski poglavica u Americi. Gojko Mitić je posle završenih studija na DIF-u i statiranja u nekoliko stranih filmova snimljenih u Srbiji, napustio zemlju i otišao u tadašnju Istočnu Nemačku. Ubrzo postaje jedan od glavnih glumaca u DDR vesternima, koji su postali popularni i u celoj Evropi. Zapažen je najviše po ulozi indijanskog poglavice Vinetua. Ričard Milanović je dete iz mešovitog braka Srbina i Indijanke. Ovaj egzotični par se razveo po završetku Drugog svetskog rata i Milanović je detinjstvo proveo odrastajući u siromaštvu, na teritoriji rezervata Agva Kalijente. Njegov dugi radni staž u borbi za prava indijanskog plemena Kahuila započet je 1978. godine, članstvom u Plemenskom savetu. Prva funkcija Milanovića u plemenskoj hijerarhiji bila je mesto sekretara, da bi 1984. postao poglavica, tačnije predsednik Plemenskog saveta. Pobedu na indijanskim izborima doneo mu je plan o agrarnoj reformi na teritoriji indijanskih rezervata. Pod njegovim vođstvom, Kahuila Indijanci su povratili veliki deo zemlje koji im je pripadao i na svojoj teritoriji su počeli otvaranje hotela i kockarnica, koje su počele da donose ogroman novac, i to najviše zbog činjenice da su indijanski rezervati bili izuzeti od plaćanja poreza, čime se sva kockarska industrija i blekdžek mašinerija locirala u kalifornijskom rezervatu i počela da donosi astronomske prihode plemenu, kao i samom Milanoviću.
Pre nekoliko nedelja domaću javnost je obradovala vest da se naša poznata manekenka Danijela Dimitrovska našla u užem izboru za nova lica „viktorijinih anđela". Miranda Ker je već uveliko u prvoj petorci ove manekensko-anđeoske ekipe, a priznanje u kojem je otkrila da u njenom krvotoku ima i srpskih sastojaka, za mnoge Srbe je bilo samo logično objašnjenje porekla njene lepote.

Srbi u engleskoj ligi

Danas je verovatno teško naći makar jednog Engleza koji ne zna za srpske fudbalere Nemanju Vidića iz Mančester junajteda i Baneta Ivanovića iz londonskog Čelzija. Zapaženu karijeru u engleskom klupskom fudbalu imao je i Ivan Golac u dresu Sautemptona. Zanimljivo je da su i dva popularna engleska golmana bili poreklom Srbi. Džon Lukić, dete srpskih emigranata, od 1978. branio je uspešno skoro dvadeset godina za klubove Arsenal i Lids, a Stiv Ogrizović je pet godina uspešno stajao među stativama čuvenog Liverpula.
Vest od pre nekoliko godina, u kojoj je objavljeno da je Sanderas, odbrambeni igrač Arsenala i švajcarski reprezentativac, poreklom Srbin, izazvala je veliku pažnju koja je još više uvećana saznanjem da mu je majka iz Zemuna.

Branko Rosić



 
Natrag
Top