Svetska banka nam "pogrešila" rang

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Svetska banka nam "pogrešila" rang


Izvor: Tanjug

Beograd -- Ministarstvo prostornog planiranja će uputiti dopis Svetskoj banci zbog "propusta" što je loše ranigirala Srbiju po izdavanju građevinskih dozvola.

10789395664ea6b0fd5a35d248746492_orig.jpg


U najnovijem "Izveštaju o poslovanju za 2012. godinu" koji je objavila Svetska banka Srbija je po izdavanju gradjevinskih dozvola rangirana na 175. mesto, od 183 zemlje.

"Tražićemo razjašnjenje kako je moguće da je četiri godine unazad broj dana potrebnih za sve procedure uvek isti i iznosi 279 dana", izjavio je Tanjugu pomoćnik ministra Nebojša Janjić ističući da se u najnovijem izveštaju SB još uvek spominju procedure na osnovu starog Zakona o planiranju i izgradnji, koji je bio na snazi od 2003. do 2009. godine.

9106290844ea6b100469ca631674841_200x300.jpg


Janjić je naglasio da u izveštaju nije navedeno da je u međuvremenu donet novi zakon 2009. i da su ove godine usvojene izmene tog zakona.

On je objasnio da metodologija SB uzima u obzir tri stvari - broj procedura i dana potrebnih za dobijanje građevinske dozvole, kao i troškove pribavljanja svih dozvola.

"U slučaju Srbije uvek se gleda Beograd odnosno broj procedura, vreme trajanja tih procedura i troškovi za izgradnju magacinske hale na perifieriji Beograda", kazao je Janjić.


[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]Srbija je, inače, u izveštaju Svetske banke ukupno, po raznim kriterijumima, zauzela 92. mesto, što je pad u odnosu na prošlogodišnje 88. mesto.[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]


Takođe, naknada za uređivanje građevinskog zemljišta, prema njegovim rečima, u svim dosadašnjim izveštajima SB se smatrala troškom pribavljanja građevinske dozvola, a ne naknadom za infrastrukturu.

"Ukoliko se to i dalje bude posmatralo, s obzirom na visinu naknade za uređenje građevinskog zemljišta u Beogradu, Srbija će uvek biti relativno nisko rangirana u odnosu na druge zemlje", ukazao je Janjić.

Srbija je u "Izveštaju o poslovanju za 2012. godinu" SB pala za jedno mesto u odnosu na prošlogodišnji, ali je rangirana na 39. mesto po upisu prava na nepokretnosti, dok je lani bila na 98. mestu svetske liste.

U Odboru za građevinarstvo Privredne komore Srbije rečeno je ranije Tanjugu da nije baš najjasnija metodologija SB na osnovu koje je naša zemlja tako loše rangirana u vezi sa izdavanjem građevinskih dozvola.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
SB: Nema greške, među najgorima ste

SB: Nema greške, među najgorima ste

Izvor: Politika

Beograd -- U Ministarstvu za prostorno planiranje smatraju da je Svetska banka Srbiju nepravedno rangirala i da nismo među najgorima po izdavanju građevinskih dozvola


16643382764eaa0cb118f25299494184_640x360.jpg



Sa druge strane, istraživači ove međunarodne finansijske institucije u odgovoru Politici iz Vašingtona i dalje ostaju pri svojoj oceni.
Ne sporeći da je Srbija donela propise koji pojednostavljuju procedure, autori izveštaja tvrde da se na izdavanje građevinskih dozvola u našoj zemlji čeka 279 dana. To nas svrstava na 175. mesto od 183 rangirane zemlje.
Kako objašnjavaju, da bi sve zemlje mogle da se rangiraju po ovom kriterijumu, oni su u svakoj od njih uzeli isti primer.

[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]Naša zemlja već nekoliko godina, pa i ove, posle svakog izveštaja negoduje što je u troškove pribavljanja građevinske dozvole uračunata i naknada za uređenje građevinskog zemljišta, što u priličnoj meri poskupljuje proceduru i našu zemlju gura na dno lestvice, jer su u drugim zemljama ti troškovi izjednačeni sa cenama administrativnih taksi. Međutim, u SB napominju da je metodologija takva da trošak uključuje sve zvanične takse, pa i naknadu za infrastrukturu.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]


"Da bismo obezbedili uporedivost podataka, primenjena je ista metodologija u svim posmatranim ekonomijama. Tako se, kada je reč o izdavanju građevinskih dozvola, svuda meri vreme i trošak za dobijanje svih potrebnih saglasnosti za izgradnju skladišta i njegovo povezivanje na vodovod i kanalizaciju, ali i telefon u najnaseljenijem gradu neke zemlje", navodi se u odgovoru.

Predstavnici Ministarstva za prostorno planiranje najavili su da će u toku ove nedelje poslati zvanično pismo Svetskoj banci negodujući, jer su uvereni da su njihovi istraživači koristili stari propis, a zanemarili činjenicu da je 2009. godine donet novi zakon o planiranju i izgradnji koji je pojednostavio procedure i skratio vreme.

Istraživači Svetske banke, pak, uveravaju da su i te kako koristili nova zakonska rešenja. Kako naglašavaju, posmatrali su period od juna 2010. do maja 2011. godine. Tada se taj zakon uveliko primenjivao. Na osnovu toga zaključili su da je u ovom standardizovanom slučaju – izgradnja skladišta u Beogradu i dalje potrebno 279 dana da se završi 19 neophodnih procedura. Trošak tog čekanja iznosi 1.603 odsto prosečnog dohotka u zemlji.

Nebojša Janjić, pomoćnik ministra za prostorno planiranje, kaže da to nije tačno. Ukoliko su koristili novi zakon, kako su onda u izveštaj zalutali termini poput "izvod iz plana”, "akt o urbanističkim uslovima” ili "odobrenje za izgradnju”, kada u novom propisu uopšte ne postoje.

"Uz dužno poštovanje ove meritorne finansijske institucije, čije mišljenje je od velike važnosti, pitam se kako je moguće da je četiri godine unazad broj potrebnih procedura isti, a na njih se čeka 279 dana. Prema novom zakonu, manje ih je za pet, ali to se u izveštaju ne vidi. Takođe, za posmatrano skladište, prema novom propisu, nije potrebna studija o proceni uticaja na životnu sredinu, ali je u izveštaju navedena kao neophodan dokument. Zato njihova ocena ne deluje argumentovano", kaže Janjić.

Upitan koliko je stvarno prema novom zakonu potrebno dana, on kaže da ministarstvo trenutno prikuplja podatke i priprema analizu, ali je ubeđen da je čekanje znatno kraće nego što tvrde istraživači Svetske banke.
 
Natrag
Top