Svetlana Zaharova: Nisam dostigla vrhunac

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Svetlana Zaharova: Nisam dostigla vrhunac

Najbolja balerina na svetu Svetlana Zaharova, uoči nastupa u Sava centru, za "Novosti". Ne čitam kritike, važno mi je samo da vidim kakvim me očima gleda publika

1.jpg

NAJBOLjA balerina sveta, jedina aktivna igračica koja nosi titulu "primabalerina asoluta", Svetlana Zaharova predstaviće se u subotu publici u Sava centru naslovnom ulogom u "Žizeli". Njen partner na sceni je prvak Boljšog teatra Ruslan Skvorcov, a iz ove ugledne ruske pozorišne kuće u Beograd dolazi i dirigent Pavel Kliničev.

"Apsolutna kraljica pokreta", "dragocena violina", "umetnica kojoj nema ravne u svetu" - samo su neki od izraza oduševljenja kojima kritičari i publika opisuju Zaharovu. Mada nastupa na najuglednijim svetskim scenama, a njeno gostovanje priželjkuju mnogi ansambli, ruska primabalerina za "Novosti" kaže da Beograd zauzima "posebno mesto u njenom srcu".


- Ovo je moje četvrto gostovanje. Osećam, odnosno, nadam se da svaki moj dolazak ostavlja trag i da ovde ima sve više poklonika baleta - kaže Zaharova.

Za razliku od prethodnih gostovanja, prvakinja Boljšog teatra ovoga puta ima više slobodnog vremena pa se, otkriva nam, nada da će bolje upoznati Beograd.

* Imate titulu najbolje balerine na svetu - "primabalerina asoluta". Koji je vaš motiv da se i dalje dokazujete na sceni?

- Ne mislim da sam dostigla svoj vrhunac i to me motiviše da i dalje nastupam. Mnoge uloge još nisam odigrala. Zanima me, recimo, moderan balet. Nisam još postigla sve što sam zacrtala sebi, zato sam i dalje tu, na sceni.

* Nastupate i u klasičnom i u modernom baletu, šta vam je bliže srcu?

- Klasiku je veoma teško igrati. Iz mog iskustva, kada savremeni balet jednom dobro naučiš i odigraš ga, svaki sledeći put ti je lakše na sceni. U klasičnom baletu nikad ne postaje lakše. Određene zakone i forme uvek moraš da poštuješ, i iznova se dokazuješ na sceni. To uopšte nije lako igrati, ali smatram da je klasičan balet nešto najlepše.

* Da li sa vremenom i iskustvom lakše igrate nove uloge ili su sada i vaša i tuđa očekivanja mnogo veća?

- Uvek je zanimljivo kad spremaš novu ulogu, ali ja ne volim premijere. Volim kada nekoliko puta odigram predstavu, onda mogu da odigram onako kako ja hoću, da se razotkrijem i pronađem neke nove nijanse.

2.jpg

* Da li to znači da i veliki umetnici poput vas imaju tremu?
- Kad nešto novo radiš i kad je premijera, uvek si malo stegnut. Nekad su probe mnogo bolje od predstave, jer su i tvoja očekivanja veća. Na premijerama sam uvek uzbuđenija mnogo više nego što bih želela. Na drugim nastupima, malo se smirim i to je onda prava, dobra mera.

* Vole vas i kritičari i publika...
- Vrlo retko čitam ono što pišu kritičari, važno mi je samo da vidim kakvim me očima gleda publika. Osećam njihovu energiju, pa mi je mišljenje publike stoga mnogo važno. A da li je nešto bilo dobro ili loše, nema potrebe da čujem od kritike. Ja to sama najbolje znam.

JUBILEJ

RUSKI gosti, Svetlana Zaharova, Ruslan Skvorcov i Pavel Kliničev na sceni Sava centra nastupiće uz podršku baletskog ansambla i orkestra Narodnog pozorišta. Njihov nastup prati i jedna zanimljivost. Naime, Sava centar je pre 35 godina otvoren "Žizelom", a ova baletska predstava zaokružiće 8. decembra godinu jubileja.

ŽIZELA SA NOVIM EMOCIJAMA
ZAHAROVA otkriva da je Žizela za nju posebna, jer je to bila njena prva velika uloga, koju je igrala sa 17 godina u Marijinskom teatru. U međuvremenu je nastupala u nekoliko verzija legendarnog baleta. - Mnogo toga nisam znala ni razumela kada sam debitovala kao Žizela. Sa godinama sam stekla životno i igračko iskustvo, i ovu ulogu obogatila novim emocijama - kaže Zaharova.

Izvor: Večernje novosti




 
Natrag
Top