Sve više pritužbi zbog porodičnog nasilja i povreda radnog prava

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Sve više pritužbi zbog porodičnog nasilja i povreda radnog prava



Izvor: Blic Lana Gedošević | 31. 07. 2011. - 02:00h | Foto: J. Vučetić

Zaštitinik građana u prošloj godini primio je ukupno 1.700 Beograđana, 5.000 njihovih telefonskih poziva i 608 pritužbi. Najveći broj njih žalio se na rad “Infostana”, “Beogradske elektrane” i “Beogradskog vodovoda i kanalizacije”, odnosno na visinu računa, a nešto manje na kvalitet usluga koje ova preduzeća pružaju.

163250_bggacesa-foto01-jelena-vucetic_f.jpg
Zaštitnica građana: Dušanka Gaćeša

U ovakvim slučajevima gradski omudsman treba da utvrdi da li su prava sugrađana ugrožena i da, ako ima osnova, reaguje.

- Građanima nije jasno zašto su, kako smatraju, mesečni računi toliko visoki. U dosta slučajeva ispostavilo se da su oni koji su se žalili, neplatiše koje su potpisale sporazum o izmirenju duga, ali ga nisu izmirili... Žale se i oni koji na vreme nisu platili račune, pa im je subvencija oduzeta. Kada je u pitanju “Vodovod”, osim visine računa, problem je i pravo na ugradnju individualnog vodomera, dok se kod “Beoelektrana” pritužbe odnose i na kvalitet grejanja, participaciju na priključak, utvrđenu grejnu površinu - kaže za “Blic nedelje” Dušanka Gaćeša, gradski ombudsman.


Prema njenim rečima, žalbe na JKP “Parking servis” su takođe redovna pojava i odnose se na uvođenje novih zona za parkiranje, odnošenje vozila, izdavanje doplatnih karata...


- U odnosu na 2009, prošle godine broj pritužbi je udvostručen, i to naročito pisanih. Novina je da se građani sve više obraćaju preko interneta, što je dobar i brz način komunikacije, a oko 80 odsto onih koji dolaze po pravne savete su stariji sugrađani. Svi oni traže mišljenje, raspituju se o svojim pravima... - priča Gašeća.


Ona kaže da je primetno povećanje pritužbi koje se odnose na nasilje u porodici i da su najčešći motiv nerešeni imovinsko-pravni odnosi.


- Ove i prošle godine imali smo vrlo veliki broj obraćanja i zbog povrede radnog prava. Primetno je da su naročito ugrožena prava žena koje trpe posledice zbog planiranja porodice, jer im je onemogućeno zapošljavanje, pravo na nadoknadu zbog trudničkog ili porodiljskog odsustva, nezakoniti otkazi po povratku sa njega... Takvih slučajeva najviše ima kod privatnih poslodavaca - ističe Gaćeša.


Žalbe zaštitniku građana stizale su i na poreska rešenja, zbog neasfaltiranih puteva, a u jednom slučaju žalili su se i na Kancelariju za mlade, jer su smatrali da za organizaciju jednog koncerta nije primereno vreme ni mesto. Žale se i na pse lutalice, a bilo je pritužbi i zbog ujeda pasa, pa građane u tim slučajevima zanima na koji način taj problem može da se reši. Ima dosta i kolektivnih pritužbi, poput Skupština stanara koje se obraćaju zbog, na primer, nadziđivanja, curenja u zgradama...


- Postojimo pet godina i mogu da kažem da se jedan broj naših inicijativa našao u pojedinim gradskim propisima i rešenjima. To je slučaj, recimo, sa promenom kriterijuma za dodelu socijalnih stanova. Sa druge strane, na neke se još čeka, poput Odluke o držanju domaćih životinja - priča Gaćeša.


Ona kaže da su pre izvesnog vremena došlo i do nekih izmena, pa zaštitnik građana za Grad Beograd postupa samo na osnovu propisa koje donosi Skupština grada, ali i da je jasno razgraničeno gde postupa republički, a gde lokalni ombudsmani.


-Ljudi se žale čim se pojavi neki problem, a da u međuvremenu nisu, recimo, ni reklamaciju uložili. Razgovaramo sa svima i, tamo gde nismo nadležni, dajemo pravne savete i uputimo gde treba, a ako jesmo, utvrđujemo činjenice i vodimo predmet - kaže Gaćeša, istakavši da do sada ombudsman nije imao problema ni sa preduzećima i institucijama koje kontroliše i da je ponekad dovoljno samo da ih obaveste o problemu koji odmah bude otklonjen.


Prijem građana kod gradskog ombudsmana je od 10 do 15 sati i bez zakazivanja.


Bez pomoći ombudsmana
Pomoć ombudsmana neretko traže građani u slučajevima u kojima on, zbog nadležnosti, ne može da pomogne. Tokom 2010. bilo je žalbi na opštinske komunalne i građevinske inspekcije, izbor sudija i visinu plate onih koji nisu izabrani, tretman u zatvoru, raspolaganje vojnim službenim stanovima... Žalili su se i na neljubaznost pojedinih državnih činovnika (u Ministarstvu rada i socijalne politike nisu želeli informaciju da daju telefonom), dinamiku davanja za porodiljsko odsustvo, Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju, sve oblasti sudske zaštite, spor i neefikasan katastar...

I prekršioci prava traže zaštitu
Građanski branilac imao je i nekoliko slučajeva gde su pojedini, u najmanju ruku bahati sugrađani, tražili povraćaj novca, jer je “pauk” njihove automobile odneo sa mesta rezervisanih za osobe sa invaliditetom!?

- Tražili su da im se, bez ikakve rasprave, odmah vrati novac, jer nisu imali gde da se parkiraju osim baš na ta mesta - kaže Gaćeša, istakavši da neke zakonske novine moraju da se uvedu kako bi se, na primer, sprečilo i sakupljanje đubreta po stanovima, držanje prekomernog broja domaćih životinja...
 
Natrag
Top