Sve što živi sa nama, na nama i od nas

Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
2.064
Sve što živi sa nama, na nama i od nas

Čovek predstavlja životni prostor neverovatno velikom broju živih stvorenja. Neka od njih su paraziti, koji nas koriste kao domaćine, druga su korisni organizmi, bez kojih ne bismo mogli da opstanemo.

grinje-par-komada.jpg

Matematički gledano, čovek je u manjini. Na oko 100 biliona telesnih ćelija koje čine organizam odrasle osobe, dolazi oko bilijardu (1015) mikroba. Oni u najvećem broju žive na koži, u ustima i u probavnom traktu, i imaju zapanjujuće osobine. Jedinstvena kombinacija mikroba na koži svakog pojedinca mogla bi čak da posluži za identifikaciju, umesto otiska prsta.
Crevna flora kod velikih čovekolikih majmuna i čoveka mogla bi pak da posluži za ustanovljavanje razlika i sličnosti među vrstama. Crevnu floru najsličniju ljudskoj imaju bonobo majmuni, manji rođaci šimpanze koji mahom jedu sirovu biljnu hranu, a povremeno i meso.
Na svetu postoji i oko 1.000 parazita koji mogu da se nastane na čoveku, od kojih su kod nas najopasniji krpelji, prenosnici lajmske bolesti, a u tropskim predelima različite vrste glista i crva.

Virus gripa
Ovo je šematski prikaz virusa influence koji izaziva grip kod čoveka. Nakon svakog talasa gripa ljudi koji su ga preboleli postaju imuni na jedan određeni soj.

Crevne bakterije
Neki sojevi bakterije ešerihija koli, koja je prirodni stanovnik debelog creva, proizvode otrove koji izazivaju teška oboljenja praćena dijarejom. Kada se ova bakterija razmnoži, lako dospeva u urogenitalni trakt i izaziva teške upale koje se dugo leče.

28buva.jpg


Ljudska buva
Buve su mali, tamni, beskrilni insekti koji na usnom aparatu imaju cevčicu za sisanje krvi domaćina. Imaju duge noge, posebno zadnji par, zahvaljujući čemu skaču do 18 cm uvis i do 33 cm unapred, što je 200 puta više od dužine tela. Telo ovih insekata može da izdrži veliki pritisak, pa im ni češanje ne može ništa. Hrane se krvlju, a na čoveku žive samo odrasli primerci.

Pantljičara
Pantljičare su pljosnati crvi koji vode isključivo parazitski način života. Telo im je izduženo, spljošteno i podeljeno na veliki broj članaka. Odrasle jedinke žive u crevu čoveka i izazivaju teška oboljenja jer su veoma patogene. Ovaj parazit se u zid creva svog domaćina ukopava hvataljkama smeštenim na glavi. Može da naraste do 10 metara.

64671032_stenica_show.jpg

Stenica
Ove insekti, koji u novije vreme ponovo postaju prava napast, danju se kriju u posteljini, a noću napadaju usnule ljude i sišu im krv. Mogu da budu prenosioci izazivača zaraznih bolesti.



Stidna vaš
Ima izduženu četvrtastu glavu, pljosnato telo sa relativno velikim zadnjim delom. Stidne vaši su nešto kraće od sivih ili belih vaši, ali imaju duže nožice. Naseljavaju se u području obraslom stidnim dlakama i tu se gnezde. Ženka polaže 20–30 jaja i lepi ih za vlas na isti način na koji to čini glavena vaš. Održavanje lične higijene najbolja je predohrana protiv ove vrste vaši.

Krpelj
Krpelji imaju specifičan usni aparat koji je idealan za sisanje krvi. Ovaj parazit prilikom uboda može čoveku i životinji da prenese opasna oboljenja kao što su lajmska bolest (borelioza) i upala moždanih ovojnica. Zbog toga je veoma važno što pre izvaditi krpelja. Posle šetnje obavezno proverite, pa ako vas je ujeo krpelj, obratite se lekaru da bi vam ga čitavog izvadio.

Trihinela
Larve ovog parazita u mišićima svinje žive učaurene po godinu dana i duže. Čovek se zarazi jedući meso bolesne životinje naročito ako nije dovoljno kuvano, prženo ili pečeno. Ova končasta glista polaže jaja u tankom crevu, a larve se gnezde u mišićima i učauruju se u vezivno tkivo


Glavena vaš
Vaške su sitni paraziti, insekti, koji žive samo u ljudskoj kosi. Hrane se samo ljudskom krvlju, i to nekoliko puta dnevno. Ovaj insekt svoja jaja (gnjide) lepi za vlasi kose na kojima se izležu veoma hitri i otporni mladunci. Ženka vaške živi dva-tri meseca i za to vreme izleže od 200 do 300 jaja.

Grinje
Ove minijaturne životinje srodne paucima hrane se limfom i epitelom, površinskim slojem kože, i izazivaju užasan svrab. Zahvaljujući pipcima, ukopavaju se duboko u kožu. Grinje spadaju u najčešće izazivače alergijskih reakcija i ima ih u svakom domaćinstvu.


Bakterije caruju
70.000.000.000.000 bakterija živi u čovekovom debelom crevu i potpomaže varenje
100.000 bakterija udahnemo svakodnevno i one prodiru do naših unutrašnjih disajnih puteva
100.000.000 bakterija 300 različitih vrsta prisutno je u usnoj šupljini
300.000.000 toliko se bakterija u proseku nalazi na koži odrasle osobe.



Izvor:zena.blic.rs
 
Natrag
Top