Sve što su sticali tri decenije, izgorelo za samo jedan sat

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Požar unesrećio porodicu iz Luka kod Ivanjice


Sve što su sticali tri decenije, izgorelo za samo jedan sat




Izvor: Blic Beba Bojović | 27. 12. 2010. - 00:02h | Foto: B. BOJOVIĆ

IVANJICA - Sve što su stekli tokom trideset godina mukotrpnog rada u tuđini, nestalo je u jednom satu. Suze i neverica u porodici Cane i Petra Zornića iz Luka. Niko ne može da veruje da je požar za tako kratko vreme progutao njihov dom i skoro sve pomoćne objekte. Materijalna šteta je ogromna, Zornići je procenjuju na oko 100.000 evra, ali je mnogo teža tuga koja ih je pritisla jer su ceo radni vek pretvorili u zgarište.
103367_01-ivanjica-pozar-cana-i-petar-zornic-na-zgaristu-foto-b.-bojovic_f.jpg

Cana i Petar Zornić na zgarištu kuće


Požar na obližnjoj sušari za meso izbio je minulog vikenda oko 10.30 dok su Zornići doručkovali. Primetio ga je prvi komšija.

‘’On je utrčao u kuću i rekao da se iz sušare vidi gust dim. Ma to je sve trajalo par minuta, nismo mogli ništa da učinimo. Vatra se sa sušare proširila na kačaru pa na kuću. Sve je otišlo. A pod mojim krovom je bilo sve što čoveku treba za život. Trideset godina je moj Petar radio u Austriji i štedeo, kućio. Ne mogu da verujem šta se dogodilo”, priča Cana Zornić.

Kako je teren na kome se nalazila kuća porodice Zornić udaljen od Ivanjice gotovo 20 kilometara, na dolazak vatrogasaca se čekalo. U međuvremenu komšije su pritekle u pomoć. Cana je pokušavala da spreči vatrenu stihiju da ne proguta sve što je u kući pa je i sama u jednom trenutku bila u velikoj opasnosti.

“Zamalo da se ugušim. Ne može čovek u tom trenutku ni da razmišlja, ne oseća ništa osim potrebe da spase bilo šta. Tek kada su me izvukli napolje shvatila sam da se dim uvukao u kuću i da sam mogla da nastradam. Uskoro je počelo da se obrušava”, priča Cana.

Izgorela je kuća od osamdeset kvadrata, kompletan nameštaj, televizori, puni zamrzivači, mašine, alat, kazan za rakiju, kosačice, traktorska kosilica, cirkular, bansek, vespa, burad sa rakijom, štala u kojoj je bilo 100 bala sena.

‘’Dobro je što su uspeli da spreče da vatra ne ode na novu štalu gde je bilo stotine bala sena, to bi bilo strašno. Ja sam za požar čuo na putu iz Austrije prema Lukama. Stajao sam sat vremena na naplatnoj rampi, nisam mogao od šoka da krenem. Pa zar tolike godine rada i ulaganja, uzalud. Samo u metalnoj ogradi koju smo spremili i dovezli iz Austrije bilo je dve hiljade evra, kosilice isto, ma da ne nabrajam, strašno’’, priča zet Verko dok sa komšijama čisti zgarište.

U gašenju požara učestvovale su tri ekipe iz Ivanjice i jedna iz Guče. Zornići nisu zadovoljni brzinom intervencije vatrogasaca.

''Ja sam zvala i kasnili su, čak su me vatrogasci iz Guče pitali da li je moguće da kolege iz Ivanjice još nisu stigle'', kaže snaja Danijela Zornić.

Komandir ivanjičke vatrogasne službe Radenko Spasović tvrdi da kašnjenja nije bilo i da postoji listing na kome se može proveriti vreme poziva i njihov polazak.

„Primili smo poziv u 10.42, odmah su krenula kola sa dva vatrogasca, u 10.52 na teren izlazi i pasivna smena. Prvo vozilo je stiglo u 11.10 i uspeli smo da saniramo požar da se ne širi dalje. Pozvali smo kolege iz Guče, a zatim i cisternu komunalnog preduzeća iz Ivanjice. To mesto je udaljeno od Ivanjice 19 kilometara i jako nepristupačno“, kaže Radenko Spasović.

Problem sa pozivima vatrogasnoj službi

Kada mobilnim telefonom pozovete broj 93, dobijate vatrogasnu službu u Čačku. Ovaj problem imali su rođaci i komšije porodice Zornić dok su pokušavali da jave vatrogascima da gori kuća. Da biste direktno kontaktirali službu u Ivanjici sa mobilne mreže, potrebno je pozvati 032 661 023.
 
Natrag
Top