Sve od dunja

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
PRESS

Sve od dunja


Ovo mirisno voće može da se jede kuvano ili pečeno, bogato je vitaminima i vrlo lekovito

dreamstime_11153806%5B1%5D.jpg




Dunja potiče iz jugozapadne Azije, odnosno iz Persije i Anatolije, a samonikle je ima i u srednjoj Evropi. Poznata je i pod nazivom „sidonijska kruška". Drvo dunje može da poraste i do sedam metara, a često raste u obliku grma. Plod je oblika jabuke ili kruške, nepravilno je grbav, zlatnožute do crvene boje i pokriven je dlačicama koje se lako skidaju. Veoma je prijatnog mirisa, a sirovo meso je tvrdo i gorko-kiselog ukusa.
Stari Grci su je obožavali, bila im je simbol ljubavi i sreće. Pripremali su je tako što bi je izdubili, napunili medom, stavili u pleh i ispekli. Rimljani su iz dunje dobijali eterična ulja, koja su koristili u parfimerijama. U Francuskoj je poznata već vekovima, a koristi se ne samo u kuhinji, već i u kozmetičke svrhe i u medicini.

Leči grlo, pluća, stomak...

Dunja koju mi poznajemo razlikuje se od dunje iz zapadne Azije i tropskih područja, gde je mekša i sočnija. U područjima hladnije klime ova voćka je privlačnog oblika, bogate žute boje kad je zrela i ima jak, pomalo težak miris.
Sirova, ova „zlatna jabuka" u 100 grama ima 57 kcal, bogata je dijetalnim vlaknima i bakrom, i sadrži puno taninskih supstanci, a dobar je izvor i vitamina C.
Za lek se upotrebljavaju plodovi, listovi i seme. Sluz semena dunje priprema se stavljanjem semena u vodu, a koristi se za lečenje rana nastalih kod dugotrajnog ležanja bolesnika, opekotina i kao sredstvo kojim se natope obloge kod upaljenih očiju i kod otvorene, raspucane kože. Zahvaljujući sluzi i pektinu, dunja je veoma dobra kod lečenja upale ždrela i sluzokože, kao i krajnika. Sluz se takođe koristi u kozmetičkoj industriji, u losionima i kremama za kožu. Kod problema sa varenjem preporučuje se kuvana dunja, koja ublažava dijareju. Vunasta pokožica plodova se guli i pri upotrebi suši. Plod dunje izvrsno je sredstvo u lečenju anemije.
Sok od dunje, skuvan s jednakim delom šećera, dobro je sredstvo protiv plućnih bolesti i bolesti grla. Budući da dunja steže, preporučuje se sirup od ovog voća za lečenje rana.

I slano i slatko
Dunje uglavnom nisu dostupne u prodavnicama, pa je najbolje potražiti ih na pijacama. Oblikom poput jabuke ili kruške, odaberite dunje koje nisu premekane i imaju jednoličnu zlatnožutu boju. Tokom godine dostupne su od oktobra do decembra. Čuvajte ih u zatvorenoj, plastičnoj kesi do dva meseca ili ih stavite u činiju za voće i čuvajte na sobnoj temperaturi, a u tom će slučaju prostor poprimiti njen raskošan miris. Možete ih, naravno, držati i na ormaru, kako su to nekada naše bake činile.
Dunje se ne mogu jesti sirove, već kuvane ili pečene. Zbog velike količine pektina u njenoj kori, dunje se kuvaju i koriste za pripremu kompota, želea, marmelada i voćnih kašica. Inače, reč „marmelada" i potiče od portugalske reči za dunju - marmelo.
U Španiji se dunja kuva zajedno sa šećerom, kako bi se dobila voćna poslastica (sir od dunja) - membriljo, koja se zatim hladi i seče na ploške i služi samostalno kao poslastica ili uz mekane sireve.
Dunje se, baš kao i jabuke i kruške, mogu peći, samostalno ili punjene nadevom od maslaca, šećera i pavlake. Dodavanjem dunja u fil za pitu od jabuka dobićete posebnu aromu. U tu svrhu, dunje blanširajte ili parite 10 minuta, a potom ih ogulite i isecite na kriške. Pre filovanja pita, pomešajte iseckanu dunju s kriškama jabuka, šećera i cimeta u prahu. Od dunja možete pripremiti i druge poslastice, poput musa i suflea.
Dunje se dobro slažu i s pečenim mesom, piletinom, patkom, junetinom ili mesom divljači, a posebno ukoliko se meso peče zajedno s dunjama ili se već pečeno meso služi uz umak od dunja. Alkoholnim pićima, poput votke i rakije, one daju posebnu mirisnu notu.

Recepti
catni.jpg


Slatko od dunja

Sastojci:
1,2 kg dunja
1 kg šećera
300 ml vode
Priprema:
U širu šerpu staviti šećer, dodati vodu i pomešati. Ostaviti da se kuva. Kada provri, kuvati još minut. U međuvremenu oljuštiti dunju, brzo izrendati (da ne bi pocrnela) i odmah izručiti u šerpu. Ponoviti postupak i sa ostalim dunjama. Kada ste sve dunje izrendali, nastavite sa kuvanjem slatka uz mešanje. Kuvati dok ne ispari sva voda. Vruće tegle puniti vrućim slatkom i dobro poklopiti vrućim poklopcem. Pokriti i ostaviti da se samo rashladi.

Džem od dunja

Sastojci:
1 kg pripremljenih dunja
0,85 kg šećara
2 dl vode
Priprema:
Dunje oguliti i izrendati, pa ih tako izrendane izmeriti. U šerpu staviti šećer i vodu da prokuvaju toliko da se šećer istopi. U pripremljen sirup istresti dunje i, kada sve provri, kuvati na umerenoj vatri 20-30 minuta. Vruć džem sipati u vruće tegle, pokriti papirom i ostaviti da se ohladi, da se napravi korica. Na ohlađene tegle sa džemom staviti celofan i odložiti na hladnom mestu.

Slani sos od dunja
Sastojci:
300 g očišćenih dunja
300 ml vode
200 ml slatke pavlake
muskatni oraščić
beli biber
so

Priprema:
Dunje operite, isecite na kockice i kuvajte ih u kipućoj vodi 10 minuta, ocedite, a zatim propasirajte. Dodajte pavlaku, so, biber, muskatni oraščić i zagrejte dok ne zakipi.
Poslužite uz pečene teleće kotlete i njoke od krompira. Ako želite još bogatiji ukus, dodajte dve kašičice parmezana.

Sir od dunja
sir-od-dunja.jpg

Sir od dunja
Sastojci:
2 kg očišćenih dunja
600 g šećera
1 limun
ulje
Priprema:
Dunje operite, ogulite, isecite na pola, očistite od semenki, isecite na kockice i kuvajte u vodi dok ne omekšaju. Propasirajte ih i kuvajte na laganoj vatri 15 minuta. Dodajte limunov sok, šećer i nastavite da kuvate uz neprekidno mešanje još 30-ak minuta. Topli sir od dunja izlijte u odgovarajuće kalupe, koje ste prethodno premazali uljem. Dobro ohladite, istresite iz kalupa i isecite. Poslužite uz očišćene polovine oraha.

Kompot
kompot.jpg



Sok od dunja
Sastojci:
2 kg očišćenih dunja
6 kesica limuntusa
1/2 kesice vinobrana
Priprema:
Očišćene dunje seći i stavljati u činiju gde je razmućen jedan limuntus sa dve litre vode i u toj vodi ih oprati. Ocediti i staviti u šerpu za kuvanje.
U šerpu za kuvanje skuvati dve litre vode, dva kg šećera, pet limuntusa i vinobran. Oprane i oceđene dunje ostavite da se kratko prokuvaju u šerpi za kuvanje, gde je provrila voda sa šećerom i limuntusom.
Kada omekšaju (i malo se ohlade), staviti ih u blender, napraviti kašu i vratiti u tečnost u kojoj su se kuvale.
Dodati tečnosti u kojoj su se kuvale toliko da ukupno bude 10 litara (više ne kuvati) i sok je gotov. Možete osediti kroz četku i gazu (ali nije neophodno). Sok može da se koristi mesec dana.

Čatni s dunjama

Sastojci:
1.200 g
pripremljenih dunja
800 g
pripremljenih jabuka
200 g očišćenog
mladog luka
300 g suvog grožđa
70 g oljuštenog
svežeg đumbira
5 čenova belog luka
5 čili papričica
500 ml vode
180 ml soka od
svežeg grejpfruta
500 ml sirćeta
(balzamiko, jabukovo
i od belog vina
s estragonom)
200 g šećera
2 kašike meda
1 kašika crvenog bibera
10 klinčića
3 štapića cimeta
2 kašičice mlevenog
kardamoma
1,5 kašičica
mlevene kurkume
2, 3 kašike soli
Priprema:
Suvo grožđe potopite u 500 ml vode i pustite da omekša. Oprane cele dunje (11 dunja po 250 g) omekšajte u mikrotalasnoj rerni, 10 minuta na 600 W, pa 10 minuta na 900 W. Ohladite, oljuštite opnu, isecite na pola, izvadite jezgro i iseckajte ih na nejednake delove (kockice, listiće, štapiće). Oljuštite jabuke (oko šest većih jabuka) i izvadite im jezgro, i njih iseckajte nejednako. Mladi luk, bez pera, oljuštite i isecite na kolutiće. Izmerite voće i luk, pa ako količina odstupa od 2.500 g, u skladu s izmerenim količinama ili po osećaju, korigujte količinu ostalih sastojaka. Beli luk očistite i iseckajte na tanke listiće. Oljuštite koren đumbira, deo narendajte, a deo isecite na listiće. Čili papričicama odstranite semenke, pa ih iseckajte sitno (koristite rukavice!). Istisnite sok od grejpa (tri veća grejpfruta), izmerite 500 ml sirćeta (od sva tri). U veliku, široku posudu stavite jabuke i dunje, pa dinstajte oko pet minuta, dodajte mladi luk, suvo grožđe zajedno s vodom u kojoj se natapalo, beli luk i zrna bibera, pa dinstajte još pet minuta. Dodajte ostale sastojke, osim meda i soli, pa kuvajte oko 45 minuta na srednjoj vatri. Pred kraj posolite i probajte. Ako je potrebno, dodajte još začina i pustite da kuva još 10-15 minuta. Izvadite štapiće cimeta. U međuvremenu pripremite tegle, temeljno ih operite i sterilišite.
Vruć čatni sipajte u tegle, zatvorite poklopcem, tretirajte u mikrotalasnoj minut na 900 W. Ostavite ga na tamnom i hladnom mestu. Servirajte posle mesec dana (ako možete toliko da čekate). Služite kao dodatak uz pečenja, pastu, pirinač...


 
Natrag
Top