Sve o prolećnom zelenišu: Naučite da spremate zdravo povrće

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Sve o prolećnom zelenišu: Naučite da spremate zdravo povrće

Blic žena

Sve što smo želeli da vam kažemo o sočnim, zelenim biljkama koje će obogatiti i osvežiti naš jelovnik i ovog proleća, pronašli smo u knjizi „Mali leksikon salata“ iz edicije „Mali leksikon“ izdavačke kuće „Mono i Manjana“.

6818_spanac-03-foto-Dreamstime_if.jpg


SPANAĆ

Kakvog je ukusa

Mladi spanać je blagog ukusa i podseća na jače zelene salate. Zimski je jačeg ukusa zbog oksalata koji se nalaze u dršci i zadebljanju na listu.
Šta sadrži

Odličan je izvor folne kiseline, vitamina A i C, kao i vitaminskog B kompleksa. Bogat je gvožđem i magnezijumom, ali i vitaminom E.
Kako se koristi

Iako se mladi spanać koristi svež u salatama, ipak se najčešće priprema baren desetak minuta u posoljenoj vodi. Dragocene sadržaje ćete sačuvati ako ga pripremate na pari. Sprema se uvek neposredno pre upotrebe jer, kad je jednom termički obrađen, ne sme da se zagreva zbog stvaranja nitrata.


6817_keleraba-02_arhiva_if.jpg


KELERABA
Kakvog je ukusa

Iako je iz porodice kupusa, sa svojom zadebljalom stabljikom i korenom više liči na repu. Neutralnog su ukusa i listovi i koren, ali kad se termički obradi dobija slatkastu notu.
Šta sadrži

Jabučica kelerabe sadrži proteine, biljna ulja, šećer, celulozu i minerale, a obiluje vitaminom C. Ima i malo vitamina B1. U mladom lišću i stabljici ima karotena i fosfora, a i više vitamina i mineralnih soli nego u plodu.
Kako se koristi

Od sveže se prave štapići za grickanje, potrebno je pola sata da se obari cela, a isečenoj oko deset minuta. Ukusna je i ako se priprema na pari, dinstana ili pečena u rerni. Idealan je dodatak mesu i nezaobilazan sastojak vegetarijanske kuhinje.


6816_grasak-07_shutterstock_33586567_if.jpg


GRAŠAK

Kakvog je ukusa

Mladi grašak je nežan, slatkastog ukusa, dok je onaj koji je odstojao u zamrzivaču oporiji.
Šta sadrži

Izvor je ugljenih hidrata i dijetalnih vlakana, fruktoze i glukoze. Ima visok procenat proteina, kao i masti i lecitin. Odličan je izvor vitamina B, ali sadrži i vitamine C, E i A.
Kako se koristi

Mladi grašak se kuva u maloj količini vode, najviše 10 minuta, uz dodatak luka i mlade jagnjetine ili teletine. Kad se dodaje salatama, priprema se na pari.


6820_zelena-salata-03-foto-Dreamstime_if.jpg


ZELENA SALATA – PUTERICA

Kakvog je ukusa

Na nju obično mislimo kada kažemo zelena salata. Blagog je ukusa, pa je idealna za kombinovanje sa salatama jačeg ukusa, kao što je radič ili hrastov list.
Šta sadrži

U zelenoj salati ima kalijuma, fosfora, kalcijuma i magnezijuma, te vitamina C, karotena (provitamina A), vitamina E, B1, B2, B6 i nijacina. U spoljnim listovima zelene salate ima dvostruko više vitamina C nego u unutrašnjim.
Kako se koristi

Odlično se slaže sa začinjenim sosovima, a klasičan preliv za salatu putericu je onaj od sirćeta, ulja i začinskih trava. Biće ukusna i s prelivom od jogurta. Putericu uvek prelijte neposredno pre serviranja, inače će postati mlitava. Njeno lišće ne treba seći, već samo kidati. Koriste se čvrsti, zeleni listovi kao i meko srce, ali se količina vitamina smanjuje idući ka njenom srcu.


6814_blitva-02_shutterstock_10098067_if.jpg


BLITVA
Kakvog je ukusa

Listovi blitve su blagog, prilično neutralnog ukusa, što je čini idealnom za kombinovanje sa krompirom ili kao prilog uz jela od ribe.
Šta sadrži

Blitva je bogata belančevinama i mineralima, a kao i sve lisnato povrće spada u niskokalorične namirnice, jer 100 grama kuvane i oceđene blitve ima samo 20 kalorija. Sadrži magnezijum, gvožđe i vitamine B i C.
Kako se koristi

Blitva u frižideru može stoji i do nedelju dana. Pre pripreme listove dobro očistite i operite pod mlazom vode. Radi očuvanja hranljivih sastojaka, dovoljno je da se kuva 5–7 minuta . Možete da je pripremite kao spanać, a odlično se slaže s intenzivnim ukusom belog luka i limunskom kiselinom.


6819_vlasac-02_shutterstock_21809536_if.jpg


VLAŠAC

Kakvog je ukusa

Najmanji od svih vrsta luka, vlašac se smatra najprefinjenijim. Jelima daje poseban ukus, sa izvesnom notom svežine koju druge vrste ne poseduju.
Šta sadrži

Sveži listovi sadrže puno vitamina A i C, manje vitamina B, a od minerala fosfor i gvožđe.
Kako se koristi

Za jelo i začin upotrebljavaju se sitno iseckani listovi. Najviše se upotrebljava u francuskoj kuhinji kao prefinjen i prijatan aromat, ali i za dekoraciju jela. Fino iseckan dodaje se supama, jelima od povrća i sosovima, i to posebno onima na bazi jaja ili jogurta. Dugo kuvanje uništava njegovu specifičnu aromu, pa ga je najbolje dodavati pred kraj pripremanja jela, ili neposredno pre služenja. Vlašac se dodaje u razna topla i hladna jela, salate, omlete, pirinač i piletinu.


6815_brokoli-02-foto-Dreamstime_if.jpg


BROKOLI
Kakvog je ukusa

Brokoli ima diskretniji ukus od ostalih kupusnjača, kojima po poreklu pripada. U poređenju s karfiolom, brokoli ima malo jači ukus. U ishrani se koristi sirov, kuvan ili samo kao začin. Interesantno je da je kuvani brokoli hranljiviji od presnog.
Šta sadrži
Pored obilja biljnih vlakana, brokoli je prava riznica vitamina, naročito A i C, a bogatstvo minerala potvrđuje prisustvo
kalijuma, kalcijuma i magnezijuma. Brokoli sadrži i ugljene hidrate, folnu kiselinu i fosfor. Pošto sadrži malo kalorija, a mnogo korisnih sastojaka, brokoli se preporučuje u dijetalnoj ishrani, ali je povoljan i u ishrani trudnica.
Kako se koristi
Svež brokoli možete da čuvate do nedelju dana u otvorenoj plastičnoj posudi u frižideru. Nemojte ga prati pre nego što ga stavite u frižider, jer bi voda uticala na to da ranije izgubi svežinu i hranljivost. Kratko se kuva, a dobar je kada se pospe uljem, susamom, maslinovim uljem ili sokom od limuna.



 
Natrag
Top