Sve o pravilnoj ishrani

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.020
Zdravlje

Sve o pravilnoj ishrani



Žiža Antonijević| 03. 04. 2010. - 00:02h| Foto: Shutterstock|
Blic Online


Savremeno čovečanstvo opsednuto je pravilnom i zdravom ishranom a da zapravo malo ko od nas zna to zaista znači. Dr Jelena Kašanin, specijalista higijene, kaže da su zdrava i pravilna ishrana dva različita pojma.

26336_ishrana02fotoshutterstock_f.jpg


– U toku jednog dana odrastao čovek trebalo bi da ima pet obroka: tri glavna i dve užine. Namirnice koje se unose treba da budu raznovrsne i pravilno obrađene. To znači da treba da se izbegava prženo, pohovano, a da se prednost da dinstanim jelima pripremljenim na manje ulja. Osim toga, u jednom danu treba da bude zastupljeno više svežeg voća i povrća, a da se na najmanju moguću meru svedu peciva, slatkiši, slatki i gazirani sokovi – kaže doktorka Kašanin.
Kako objašnjava, zdrava ishrana podrazumeva da namirnice koje koristimo u ishrani nisu zagađene, to jest, da nemaju biološke, hemijske i neke fizičke agense. Pravilna ishrana, dodaje, pre svega podrazumeva pravilan raspored obroka, raznovrsnost namirnica, uravnotežene obroke u smislu odnosa unetih hranljivih materija i racionalnu potrošnju unetih namirnica. Ovo poslednje znači da treba da se vodi računa da se unese onoliko hrane koliko organizam može da potroši, svari tokom jednog dana. Naravno, oni koji se bave nekim težim fizičkim poslom ili sportom imaju potrebu za povećanim kalorijskim unosom.

Idealan vremenski razmak između obroka je dva i po do tri sata. Oni koji rano ustaju uglavnom greše u tome što između ranog doručka i kasnog ručka, koji se zbog radnog vremena pomera na 16 časova, ne uzmu nimalo hrane između ili uzimaju grickalice. Između ranog doručka i kasnog ručka treba uzeti dve manje užine.



26334_ishrana01fotoshutterstock_hf.jpg


Doručak obavezno

Naša sagovornica ističe da obroci ne bi trebalo da se preskaču, a posebno ne doručak jer je on najvažniji dnevni obrok. Dan je najbolje započeti čašom mlake vode u koju je dodato nekoliko kapi soka od limuna. To je odlično za varenje i prečišćavanje organizma. Ko ne može da pije vodu na prazan želudac mogao bi dan da započne čašom ceđenog soka od narandže ili voćkom. Nakon toga sledi doručak koji može da bude sastavljen od nekog lakog sendviča, pahuljica, voćnog jogurta ili slično. Velika je greška dan započeti kafom na prazan želudac.
Na dnevnom jelovniku treba da se nađe puno svežeg voća i povrća. To će nam dati najviše energije za naporan dan. Različite vrste salata mogu da nam daju isto energije kao i parče barenog mesa. Voćka je takođe dobar izbor, pa kad god osetite da vam nedostaje energije, pojedite jabuku, bananu, sezonsku voćku ili napravite miks. Za užinu tokom dana, takođe je dobro uzimati voće umesto kafe ili grickalica i raznih kekseva.


Dve grupe namirnica
Da bismo se pravilno hranili, prvo treba da znamo da se namirnice dele u dve grupe koje nikako ne treba kombinovati u jednom obroku:
- Namirnice bogate koncentrovanim skrobom – krompir, pirinač, kukuruz, ječam, sve vrste brašna, testenine, lisnata testa, musli, sve vrste mahunarki.
- Namirnice bogate koncentrovanim belančevinama – crvena mesa, sveža riba, soja, mleko, sir, piletina, jaja, ćuretina, divljač.
Razlog za to je veoma jednostavan – sredina za varenje belančevina mora da bude kisela. To znači da će se u želucu stvoriti veće količine želudačne kiseline kada unosimo namirnice bogate belančevinama. Za varenje namirnica bogatih skrobom potrebno je upravo suprotno – bazna sredina. Kombinovanjem jedne i druge grupe namirnica u jednom obroku otežava se varenje. Biće svarena jedna grupa namirnica, dok će druga ostati nesvarena ili delimično svarena – objašnjava doktorka Kašanin, i dodaje da iako namirnice bogate skrobom i belančevinama ne treba mešati u jednom obroku, treba se truditi da se na jelovniku tokom dana nađu što različitije vrste namirnica.
Princip je, znači, jednostavan – kombinujte namirnice u okviru jedne grupe. Postoji, međutim, izuzetak – bez obzira na to što su u istoj grupi, meso ne treba kombinovati sa jajima, pečurkama i sirevima. Razlog je taj što su ove četiri namirnice veoma bogate belančevinama i nema potrebe da ih toliko bude zastupljeno u jednom obroku.


Kombinacije
- Meso kombinujte sa barenim ili svežim povrćem, mastima, koštunjavim plodovima.
- Testenina se slaže sa margarin prelivima, barenim povrćem, spanaćem, kupusom, sosom od paradajza ili raznim začinskim biljem.
- Mleko i pavlaku nije poželjno kombinovati s ostalim namirnicama bogatim proteinima.
- Jogurt i kiselo mleko mogu da se kombinuju i s jednom i s drugom grupom namirnica.
- Masti su prilagodljiva namirnica i mogu da se koriste i sa skrobnim i sa namirnicama bogatim belančevinama. Ipak najbolje je ne preterivati, pa ako već koristite ulja, upotrebljavajte ih da biste njime prelili bareno povrće, dinstano meso ili začinili salatu. Najbolje je koristiti po kašičicu, dve hladno ceđenog maslinovog ulja. Pohovanje, prženje i zaprške se ne preporučuju.
- Prelivi za salate napravljeni od sirća i ulja mogu da se kombinuju i sa skrobnim i s belančevinastim namirnicama. Umesto sirćeta zdravije je uzeti sveže ceđeni limunov sok.
- So može da se kombinuje i sa skrobom i s belančevinama, ali optimalna dnevna količina po čoveku treba da iznosi dva grama. Za osobe koje imaju visok krvni pritisak, ovo ne važi. Osim toga, mnoge namirnice već sadrže određene količine soli, pa ih prilikom pripreme ne bi trebalo dosoljavati. Za poboljšanje ukusa mnogo je bolje koristiti začinske biljke od soli.
- Šećer spada u ugljene hidrate, pa ga treba tretirati kao i skrobne namirnice. Njega treba najmanje koristiti. Sve što sadrži koncentrovani beli šećer nikako ne treba da se smatra zamenom za obrok. To naravno ne znači da nikada ne smemo da pojedemo nešto slatko, već da to bude umereno. Poželjnije je da se umesto belog koristi smeđi šećer.
- Ako se deserti jedu nakon proteinskog obroka, ometa se želudačna kiselina i varenje. Ako se ti deserti, na primer, voćne salate, uzmu posle proteinskog obroka, teško da će organizam iz voća izvući sve one korisne materije. Ako su u pitanju kolači, torte, pudinzi, sladoled... osim toga što bi ih trebalo uzimati samo ponekad, valjalo bi posle obroka pauzirati bar jedan sat pre nego što se zasladite.
- Kockicu ili štanglu čokolade bolje je pojesti kao zasebnu poslasticu nego u sklopu nekog kolača ili torte. Naravno, to ne znači da se moramo potpuno odreći ovih poslastica. Čokoladni kolač ili tortu možemo pojesti ponekad, ali u umerenim količinama. Ako se konzumira samo čokolada, najbolje je da to bude ona sa 70 odsto kakaoa, a nikako mlečna ili punjena.
- Alkohol je posle obroka dozvoljen u malim količinama. Čaša vina ili piva neće bitno uticati na varenje bilo koje grupe namirnica.
- Neki bezalkoholni napici kupljeni u prodavnicama imaju u sebi aditive, pa ih je poželjno svesti na najmanju moguću meru. Najbolje je prednost dati sveže ceđenom soku i vodi.


Predlog korisnih kombinacija
- Semenke se kombinuju s povrćem i salatama.
- Meso s roštilja može da se kombinuje sa crnim ili belim lukom i svežim salatama.
- Mahunasto povrće: grašak, boranija, pasulj, sočivo mogu da se kombinuju sa pšenicom, kukuruzom, ovsem, pirinčem, prosom.
- Sa svim vrstama povrća mogu se kombinovati jezgrasto voće i semenke.
- Pečurke su zamena za meso i mogu da se kombinuju sa barenim povrćem.
- Jaja treba kombinovati s povrćem, osim s krompirom i mahunarkama.


Umereno s kafom i čajevima
Kafa i čaj sadrže dosta kofeina i teina i treba voditi računa kada se piju i koja se količina unosi. Kod nas se pije dosta kafe, i to na prazan želudac, što nikako nije dobro. Kafa stvara osećaj sitosti i popijena na prazan želudac onemogućava da se doručkuje. Ako neko baš ne može da ih se odrekne, treba da ih pije bar sat vremena posle doručka ili u toku dana sat vremena pre ručka. Ni s ovim napicima ne treba preterivati.

 
Natrag
Top